$
ועידת הנדל"ן 2014
ועידת הנדל"ן 2014 גג עמוד

ועידת הנדל"ן

בנצי ליברמן: "תמתינו טיפה, ורוצו לקריית גת לקנות דירה ב-750 אלף שקל"

מנהל רשות מקרקעי ישראל פנה אל רוכשי הדירות בוועידת הנדל"ן של כלכליסט והפציר בהם לרכוש דירות ברשויות שבהן מקודמת כיום תכנית הסכמי הגג להגדלת קצב הבנייה: "המרכז זה לא רק רחוב שינקין בת"א"

עינת פז-פרנקל 11:2608.04.14
מנהל רשות מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן, נשא היום (ג') דברים בוועידת הנדל"ן השנתית של "כלכליסט". ליברמן, ממובילי "הסכמי הגג" עם הרשויות המקומיות, מיקד את דבריו בתכניות שיווקי הקרקעות של רשות מקרקעי ישראל.

 

הוא קרא לקהל: "אל תאמינו לכל מה שכתוב בעיתונים. ירושלים זה המרכז. 67% מהדירות ששיווקנו במכרזים היו במרכז ב-2013. המרכז זה לא רק רחוב שינקין בתל אביב", אמר ליברמן. יש עוד הרבה מה לעשות, אבל ב-2013 שיווקנו קרקעות ל-38 אלף יחידות דיור. זו עלייה בהשוואה לשנים הקודמות. ב-2014 וב-2015 נעבור את זה, כאשר ב-2015 נגיע לכמעט 46 אלף דירות".

 

הוא הדגיש כי מספר העסקאות שנחתמו בפועל ב-2013 עמד על קרקעות ל-30.2 אלף דירות שנמכרו לקבלנים.

 

בנוגע להסכמי הגג, אמר ליברמן: "נדרש אומץ רב מצד שרי קבינט הדיור של הממשלה. התשובה האמיתית למצוקת הדיור היא שיווקים, שיווקים, ועוד פעם שיווקים. כל תכנית ממשלתית לא תעזור אם לא נייצר את חומר הגלם. אנחנו עמוק בתוך משבר דיור, אחרי שנים של התנהלות לא נכונה".

 

ליברמן. ב-2015 נגיע לכמעט 46 אלף דירות ליברמן. ב-2015 נגיע לכמעט 46 אלף דירות צילום: ענר גרין

 

לדבריו, "הסכמי הגג מאפשרים פתרון חסמים עמוק. כולם מבינים ששיווק קרקע זה הבסיס לפתרון מצוקת הדיור. בין משרדי הממשלה, מנכ"ל משרד רוה"מ, משרד האוצר ומינהל התכנון במשרד הפנים, אנחנו עובדים כדי שלא יעברו 13 שנה בין תכנית גולמית לבין היתר בנייה".

 

הוא הזכיר כי במודיעין, ראש העין, וקרית גת נחתמו הסכמי גג. הסכמים נוספים צפויים להיחתם עם קרית ביאליק, הרצליה, אשקלון, ראשון לציון, חיפה, יבנה, ירושלים, ובאר שבע, ובסך הכל, מעל 105 אלף יחידות דיור, "נוסף לשיווקים הרגילים שלנו", אמר ליברמן. "אנחנו פותרים חסמי תשתיות ופיתוח לפני שהשכונות נבנות".

 


 

ליברמן הדגיש כי "ייקח עד שלוש שנים עד שזה יקרה. יש עוד שתי תכניות ממשלתיות שמשלימות את הסכמי הגג: פטור ממע"מ – צריך אומץ ציבורי גדל לעשות את זה - ותכנית מחיר מטרה. אין ראש בראש, התכניות משלימות אחת את השנייה. אחת מעמיקה את ההטבה לבוגרי צבא, השנייה היא רוחבית ללא הבדל בין הזכאים. אחרי הפסח, הדברים יתבהרו. אבל רק תכנית קוהרנטית ממשלתית תיצור עידן אחר. יש פה עידן אחר. שרי הממשלה כולם מוכוונים לעניין".

 

ליברמן סיכם ואמר: "תמתינו טיפה, ורוצו לקרית גת לקנות דירה ב- 750 אלף שקל. זה המחיר לו משוועים הזוגות הצעירים. זה המחיר לו משוועים הזוגות הצעירים. זה כאן ועכשיו. נעשה ונצליח".

 

בשלוש השנים הקרובות מתכנן ליברמן לשווק קרקעות לבניית כ-105 אלף יחידות דיור במסגרת "הסכמי גג" עם רשויות מקומיות. ההסכמים מאפשרים למדינה לממן תשתיות ומבני ציבור, כבישים ומחלפים, בזמן שיווק יחידות הדיור. המימון לפיתוח מגיע למעשה מההכנסות של המדינה על הקרקע המשווקת לדיור.

 

בעקבות הסכמי הגג לשיווק כמאה אלף יחידות דיור, ההערכות בענף הנדל"ן הן שמצבור הקרקעות המתוכננות לבניית מגורים שברשות המינהל יהיה קטן ואז עולה השאלה אילו קרקעות יוכלו במינהל להוציא בנוסף, למשל במסגרת מכרזי "מחיר מטרה", אותם מקדם שר השיכון אורי אריאל, ובהם תפקח המדינה על המחיר הסופי של 80% מכלל הדירות. כוונת אריאל היא להעניק הנחה של 20% ממחירי השוק, כפי שייקבעו על-ידי השמאי הממשלתי הראשי.

 

בינתיים, רבים מרוכשי הדירות נמצאים בעמדת המתנה, שכן הם מעוניינים לקבל את ההטבות במסגרת תכנית מע"מ 0% של שר האוצר יאיר לפיד; גם הקבלנים ממתינים למכרזי מחיר מטרה, שייצרו דירות במחירים מוזלים ואטרקטיביים, ורבים מהם חוששים לגשת למכרזים שגרתיים של המינהל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x