שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

מחיר מטרה - מה הם עקרונות ההצעה?

בקבינט הדיור נדונה ההצעה לקביעת מחיר המטרה. בין העקרונות, קביעת מחיר מרבי לדירה שיעמוד על 80% מהמחיר החציוני למ"ר בנוי בדירה חדשה. ומה הם העקרונות הנוספים?

כלכליסט 15:1024.03.14

בקבינט הדיור דנים בשעות אלה בהצעת לקבוע מחיר מטרה וכן בהצעת שר האוצר יאיר לפיד לפטור ממע"מ בריכגשת דירה ראשונה. עפ"י תוכנית מחיר מטרה, המדינה קובעת את מחיר הדירה שיהיה נמוך ב-20% ממחיר השוק. הזכאים לרכוש דירות אלה הם רוכשי דירה ראשונה ומשפרי דיור שימכרו את הדירה היחידה שהייתה בבעלותם.

 

משרד השיכון פרסם את עקרונות שיטת מכרזי מחיר מטרה:

 

1. בין השנים 2018-2014 ישווקו קרקעות במתכונת של מחיר מטרה.

 

2. מחיר המטרה משמעותו קביעת מחיר מרבי לדירה שיעמוד על 80% מהמחיר החציוני למ"ר בנוי בדירה חדשה באזור בו נמצאת הקרקע המשווקת במכרז. המחיר החציוני ייקבע על ידי השמאי הממשלתי. המחיר יקבע למ"ר, כך שמכפלת מחיר המטרה למ"ר בשטח דירה תהווה את המחיר המרבי שהזוכה במכרז רשאי לדרוש מרוכש הדירה בגינה. למשל, דירת 80 מ"ר תימכר במחיר המטרה כפול 80 ודירת 120 מ"ר במחיר המטרה של מ"ר כפול 120. אין סכנה לעליית מחירים - המחיר המוזל קבוע מראש.

 

3. המציעים במכרז יתחרו על הקרקע, תוך שהם יודעים מראש (כמו הרוכשים) את המחיר שבו ו יוכלו למכור את הדירה. לא יקבע מחיר מינימום לקרקע.

 

הסכם הגג במודיעין הסכם הגג במודיעין צילום: חורחה נובומינסקי

 

4. רוכשי דירות במכרזי מחיר מטרה לא יוכלו למכור את הדירות במשך 5 שנים ממועד האכלוס אבל יוכלו להשכירן.

 

5. הזוכה במכרז יחויב למכור 80% מכלל יחידות הדיור לחסרי דירה ולמשפרי דיור – כדירות מחיר המטרה.

 

6. לפחות 80% מהדירות בבניין יהיו בשטח של 60 עד 150 מ"ר בלבד.

 

7. הזוכה במכרז יהיה רשאי למכור את יתרת הדירות בבניין, שאינן דירות במחיר מטרה, בשוק החופשי, ללא הגבלת מחיר.

 

8. משרד השיכון יקבע מפרט ראוי לדירה ויפקח עליו. (במשרד מעריכים כי אין חשש למפרט חסר משום שהקבלן מוכר 20% מהדירות בשוק החופשי וידאג שהמפרט של השטחים המשותפים יהיה ברמה גבוהה).

 

9. ייקבעו כללים לפיקוח ובקרה והטלת עיצומים כספיים משמעותיים על מי שיפר את הכללים שנקבעו: משפר דיור שלא מכר דירתו בתוך 12 חודש ומי שימכור דירה שרכש במחיר מטרה בתוך 5 שנים.

 

10. אין כפל מבצעים – דירות שיימכרו על קרקע שתשווק במכרזי מחיר מטרה לא יהיה גם פטור ממע"מ – שיעור ההנחה יהיה דומה בסופו של דבר.

 

11. תינתן גמישות להנהלת רשות מקרקעי ישראל להחריג מהחלטה זו שיווקים בהם מחירי הקרקע נמוכים או להקטין את גובה ההנחה כאשר ערך השווי של הדירה גבוה במיוחד.

 

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x