שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

פרסום ראשון

יוזמת הפטור ממע"מ ברכישת דירה: תיבחן הרחבת קבוצת הזכאים להטבה

לאחר ערב דיונים סוער בין לפיד ומנכ"ל משרד רה"מ הראל לוקר הוחלט כי מחר תובא לאישור קבינט הדיור הצעתו של לפיד לפטור ממע"מ לרוכשי דירה ראשונה. כמו כן, תוך 45 יום תובא לאישור החלטה נוספת שמפרטת את הקריטריונים לזכאים להטבה. כמו כן הקבינט יצביע על הקמת צוות שיבחן את יישום תוכנית "מחיר מטרה" לדירות שיזם נתניהו

רוני זינגר 19:0923.03.14

מחר (ב') תובא לאישור קבינט הדיור יוזמתו של שר האוצר יאיר לפיד למתן פטור ממע"מ לרוכשי דירה ראשונה. עם זאת, בעקבות פגישה שהתקיימה עם היועץ המשפט לממשלה, הוחלט כי תוך 45 יום ייקבעו הקריטריונים לגבי הזכאים להטבה. תהיה העדפה למי ששירתו בצבא, אולם יתכן שהקבוצה תורחב.

 

בדיון שהתקיים הערב (א') בין מנכ״ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר לשר האוצר יאיר לפיד, סוכם כי קבינט הדיור יתקיים מחר (ב') כמתוכנן ובמהלכו יעלו להצבעה תוכנית הדיור למתן 0% מע״מ של לפיד, וכן יעלה להצבעה נושא הקמתו של צוות שיבחן את יישום תוכנית ״מחיר מטרה״, שיזם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

בראש הצוות יעמוד שר האוצר לפיד ולצדו יהיו שר השיכון אורי אריאל, מנכ״ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר ויו״ר מנהל מקרקעי ישראל בנצי ליברמן. הצוות ייבחן שתי סוגיות מרכזיות בעניין - היבט היצע הדירות על פי תוכנית זו וכן את הדרך שבה ניתן ליישם את התוכנית לצד תוכנית 0% מע״מ של לפיד.

 

לפיד ופלוג לפיד ופלוג צילום: עמית שעל

 

הסכמות אלה הגיעו לאחר דיונים קדחתניים שהתקיימו לאורך כל שעות היום והערב בין לשכת ראש הממשלה ולשכת לפיד, בניסיון להגיע להסכמות בין הצדדים. עיקר המחלוקת היתה הניסיון לשלב בין תוכנית לפיד ובין התוכנית שמבקש לקדם נתניהו ביחד עם שר השיכון אריאל - תוכנית "מחיר מטרה".

 

מחיר נמוך ב-20%

 

לאחר ויכוחים ארוכים עלה החשש כי קבינט הדיור עשוי להתבטל אם לא יגובשו הסכמות, אך כאמור הערב נפתרו לפי שעה המחלוקות, בכך שהוסכם כי יוקם צוות שיבחן את ״מחיר מטרה״.

 

הצעת מחליטים לגבי "מחיר המטרה" קובעת כי הצוות יכין תוכנית לפרסום מכרזים לצורך בנייה למגורים כך שייקבע מחיר מרבי לדירה הנמוך מרמת המחירים הנוכחית בכ-20%. כמו כן נכתב כי מכרזי מחיר המטרה לא יחולו בשווקים הבאים: מתחמים בהם פונטציאל השיווק נמוך מ-500 יחידות דיור ומתחמים שפונו מהם מחנות ובסיסי צבא. כמו כן נקבע, כי הדברים יובאו לאישור קבינט הדיור בתוך 21 ימים.

 

פלוג וקנדל עם נתניהו

 

את ההצעה לקבוע מחיר מטרה לדירות, גיבש נתניהו יחד עם נגידת בנק ישראל ד"ר קרנית פלוג וראש המועצה הלאומית לכלכלה יוג׳ין קנדל, שהביעו התנגדות להצעתו של שר האוצר יאיר לפיד להוריד את המע"מ ל-0% ברכישת דירה חדשה ראשונה. עם זאת, גם הצעתו של לפיד תובא לדיון.

 

גורמי המקצוע באוצר, פלוג וקנדל סבורים שזהו צעד אפקטיבי יותר מהורדת המע"מ כי בעוד שהורדת המע"מ קובעת מחיר מינימום לדירה, מחיר מטרה קובע מחיר מקסימום עד 1.6 מיליון שקל לדירה.

 

גורמים במשרד האוצר אומרים הבוקר, כי תוכנית מחיר מטרה ותוכנית 0% פטור ממע״מ הן שתי תוכניות משלימות שיידונו בקבינט הדיור וייבחנו במקביל.

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x