שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

הרפורמה בתכנון והבנייה: גם המועצות האזוריות במרכז יזכו להקלות

בעקבות החלטת ועדת הפנים של הכנסת, גם מועצות הממוקמות במרכז הארץ יזכו לתוספות בנייה בתחומן. זאת בניגוד להצעה המקורית, שביקשה לאפשר הקלות רק בצפון ובדרום

דותן לוי 16:4305.03.14
שר הפנים גדעון סער יאשר תוספת זכויות בנייה גם במועצות האזוריות במרכז הארץ. ההחלטה שהתקבלה בוועדת הפנים של הכנסת באה בעקבות הצעתו של ח"כ זבולון כלפה (הבית היהודי), יו"ר הלובי החקלאי, לפיה יוכל שר הפנים להחיל גם על הוועדות המקומיות במועצות האזוריות במרכז הארץ, את הסמכות להנפיק אישורים לתוספות בנייה כפי שניתן לוועדות המקומיות בצפון ודרום הארץ.

על פי נוסח החוק המקורי, שכאמור היה תקף בתחילה רק במועצות האזוריות בצפון ובדרום, בסמכות הוועדה המקומית היתה אפשרות לאשר הגדלת השטח הכולל המותר לבנייה בתחום המועצה, במגרש המיועד למגורים (לפי תוכנית שאישרה הוועדה המחוזית) בשיעור שלא יעלה על 7% משטח המגרש או בשטח שלא יעלה על 50 מ"ר לפי הגודל ובכל מקרה בשטח שלא יעלה על 175 מ"ר.

 

 יוזם המהלך, ח"כ זבולון כלפה יוזם המהלך, ח"כ זבולון כלפה צילום: שוקה כהן

 

על פי הצעת ח"כ כלפה נכתב בחוק כי שר הפנים יפעיל את סמכותו לפי אמות מידה שיביא לוועדת הפנים. אמות המידה יתייחסו בין היתר למצבה הסוציואקונומי של המועצה האזורית ולמידת הפגיעה שהיא עלולה לגרום לרשויות עירוניות סמוכות.

 

לדבריו, "כדי למנוע אפליה, בתוך המועצות האזוריות ובינן לבין הרשויות האחרות, לאחר דין ודברים ארוך וקשה, הגענו להסכמה לפיה גם מועצות אזוריות הנמצאות באזור המרכז כמו מטה יהודה, עמק לוד, שעד היום נמנעו מהן ההקלות שמקבלות מועצות אזוריות אחרות בצפון ובדרום, יוכלו ליהנות מהקלות בבנייה. כך, בניגוד למהלך ההתחלתי שניסה לצמצם את ההתיישבות במועצות במרכז הארץ תיתכן כעת תנופה בניה והתרחבות במרכז".

 

נגד הענקת הסמכויות הנוספות למועצות האזוריות במרכז פעלו מספר ראשי ערים במרכז ובראשם ראש העיר נתניה מרים פיירברג, אשר התנגדה למתן הסמכויות מחשש שהיישובים הכפריים הסובבים את העיר יגדילו משמעותית את היקפי הבנייה בהם ויפגעו בעירה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x