$
חדשות נדל"ן

"רפורמת הפרגולות" עברה לקריאה שנייה ושלישית

ועדת הפנים אישרה ברוב של 9 תומכים מול 4 מתנגדים, את הרפורמה בחוק התכנון והבנייה שתעניק יותר סמכויות לרשויות המקומיות; בין היתר יתאפשר גם לבנות פרגולה או מחסן בלי להמתין להיתר

עינת פז-פרנקל 11:0205.03.14

ועדת הפנים של הכנסת אישרה היום (רביעי) לקריאה שנייה ושלישית את "רפורמת הפרגולות" שהוביל שר הפנים גדעון סער. הרפורמה בחוק התכנון והבנייה אושרה ברוב של 9 תומכים מול 4 מתנגדים ותובא לאישור מליאת הכנסת בעוד כשבועיים, לפני תום כנס החורף. באם יעבור החוק במליאת הכנסת, הוראותיה של הרפורמה צפויות להיכנס לתוקף באופן הדרגתי, החל בחודש אוגוסט הקרוב.

פרגולה בבניין פרגולה בבניין צילום: יובל חן

 

בדיון הבוקר בוועדה, לאחר שהסתיימו ההצבעות, אמרה יו"ר ועדת הפנים ח"כ מירי רגב, כי "בפעם הראשונה בחוק התכנון והבנייה לא יצטרכו היתר לפרגולה, מחסן קטן ולהרבה מאוד דברים קטנים שהיו צריכים היתר. יינתנו יותר סמכויות לרשויות המקומיות. הגענו להסכם עם איזון נכון וראוי שלפיו ראש עיר שנבחר יוכל להביא חזון ללא תלות בוועדה מחוזית".

 

עוד אמרה רגב, כי "אחרי הרבה שנים אנחנו מיישמים את המלצות ועדת זיילר שניתנו לאחר אסון ורסאי. וזאת, כדי שלא יקרה שוב אסון כמו מרפסות שקורסות, וכדי שאנשים לא ייהרגו בגלל ליקוי בנייה".

 

בנושא הדיור בר ההשגה, אמרה רגב: "כל השמאלנים רק דיברו. הימנים עשו. לראשונה הוועדה הזו תביא דיור בר השגה. בפעם הראשונה יוגדרו יעדים מדידים של דיור בר השגה. אם המינהל לא יעמוד ביעדים הללו תהיה קרן התחדשות עירונית אליה יעבור תקציב לתמ"א 38 והתחדשות עירונית. זהו מהלך עם בשורה אמיתית למעמד הביניים ומטה. החכמה היא לדאוג לאלה שאין להם".

 

שר הפנים גדעון סער שר הפנים גדעון סער צילום: שאול גולן

 

סער, שנכח בדיון, אמר כי ההשפעה של החוק הזה היא "פי כמה וכמה חשובה מהרבה נושאים שנידונים כנסת. הרפורמה מחוללת מהלך ביזור עמוק ואפקטיבי של מערכת ריכוזית ולא יעילה. הרפורמה בתכנון ובנייה משחררת את האזרח מהצורך לקבל אישור מהרשויות לפעולות בנייה פשוטות ברשות בפרט, כגון: הקמת פרגולה, הקמת מחסן, גדר, שער וכדומה, הכל בהתאם לתקנות שאקבע. בנוסף, מונעת הרפורמה מהרשויות את האפשרות שלא להשיב לפניית האזרח, וקובעת כי ביחס לפעולות בנייה מסוימות ( כגון: תוספת ממ"ד, סגירת מרפסת, תוספת חדר) כי ככל שלא התקבלה תשובת הרשויות לבקשה להיתר שהגיש האזרח - הופכת הבקשה להיתר - להיתר בפועל".

 

כזכור, במסגרת הרפורמה, יבוטל הצורך בבקשות להיתרים לשינויי בנייה כגון פרגולה, גידור ומחסנים, יאושר הליך רישוי מקוצר לתוספות בנייה של עד 25 מ"ר כגון סגירת מרפסת, הרישוי יופרט ויוקמו מכוני רישוי לשירות האזרח, שירכזו את האישורים ממשרדי הממשלה השונים כגון המשרד להגנת הסביבה ופיקוד העורף, וייקבע לוח זמנים לאישור תוכניות.

 

שלושה מסלולים

 

בתחום הרישוי יהיו שלושה מסלולים: פטור מהיתר, הליך מקוצר והליך רגיל. פטור מהיתר יינתן לשינויי בנייה דוגמת פרגולה; הליך רישוי מקוצר של 45 יום יצריך הודעה לרשות המקומית בלבד לסגירת מרפסת, להוספת מעלית ולהרחבות של עד 25 מ"ר; להיתר בנייה לקונסטרוקציה חדשה יידרשו עד 90 יום.

 

בתחום התכנון מעניקה הרפורמה של סער סמכויות חדשות לוועדות התכנון המקומיות, בעיקר לתוכניות מצומצמות, לניהול שטחי ציבור ולהוספת זכויות בנייה. מדובר בעיקר בהפחתת העומס מוועדות התכנון המחוזיות. הרפורמה המוצעת תעביר לסמכות הוועדות המקומיות תוכניות מתאר קטנות של עד 20 יחידות דיור, המהוות כיום 76% מהיקף העבודה של הוועדות המחוזיות.

 

"רפורמת הפרגולות" מציעה פרקי זמן מרביים לאישור תוכניות בנייה: בוועדות המקומיות עד 12 חודשים; לאישור תוכניות בסמכות הוועדה המחוזית יוקצבו 18 חודשים; תוכניות מתאר מחוזיות יאושרו בתוך שנה; ותוכניות מתאר ארציות בתוך שנתיים. כיום משך אישור תוכניות בוועדות המחוזיות הוא שלוש שנים וחצי בממוצע.

 

האופוזיציה תוקפת את ההליך

 

לחוק הוגשו עשרות הסתייגויות מהאופוזיציה, אך בעזרת משמעת קואליציונית ורביזיות לחוק, נדחו כולן בהצבעות שהתבצעו הבוקר בוועדה.

 

ח"כ תמר זנדברג (מרצ), אמרה ל"כלכליסט" בתום הדיון בוועדת הפנים: "הגשתי 124 הסתייגויות, החשובות שבהן עוסקות בהוספת סמכויות לדיור בר השגה, הגנה על השטחים הפתוחים, ביטול הפרטת הרישוי, הגנה על פקיד היערות ועוד ועוד. הקואליציה היתה בגיוס נגד, כולל חברי כנסת שראינו בפעם הראשונה ולא היו באף דיון מבין מאות הדיונים בחודשים הארוכים על החוק, ולא ידעו אפילו על מה מצביעים. הסתייגות 97 עסקה בביטול מכוני הבקרה הפרטיים, וכמעט הצלחנו להעביר אותה, אבל הקואליציה התעקשה על הצבעה חוזרת וניצחה אותנו. הקרב עובר עכשיו למליאה".

 

ח"כ דב חנין (חד"ש), יו"ר השדולה הסביבתית חברתית ושדולת הדיור, מסר בתגובה, כי "הרפורמה תשבש את מערכות התכנון והבנייה בישראל באמצעות ערבוב של שינויים ראויים ונחוצים עם תיקונים מזיקים ובעייתיים, תפגע באיזונים, תקטין את יכולת ההשפעה של הציבור, תפריט את המערכת ותפגע במקצועיותה, ובאופן זה תיצור נזקים תכנוניים ארוכי טווח. לצערי לא יהיה בה שום פתרון למצוקת הדיור בדמות דיור בהישג יד עם התייחסות למחיר וגם לא דיור ציבורי".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x