$
חדשות נדל"ן

נחשף בכלכליסט

הוועדות המחוזיות לתכנון ובנייה יייפגשו בקצב תדיר יותר

כפי שנחשף ב"כלכליסט", המועצה הארצית לתכנון אימצה את החלטת שר הפנים, גדעון סער לחייב את הוועדות המחוזיות להתכנס אחת לשבועיים ולא אחת לחודש כפי שהתקנות מורות כיום. המהלך אמור לקצר את הזמן הדרוש לאישור התוכניות

עינת פז-פרנקל 16:3004.03.14

כפי שנחשף ב"כלכליסט": המועצה הארצית לתכנון, בראשות ד"ר שוקי אמרני, מנכ"ל משרד הפנים בפועל, אימצה את החלטת שר הפנים, גדעון סער, לחייב את הוועדות המחוזיות לתכנון ובנייה להתכנס אחת לשבועיים ולא אחת לחודש כפי שהתקנות מורות כיום. כך הודיע היום (ג') משרד הפנים.

 

בחודש שעבר חשף "כלכליסט" כי שר הפנים גדעון סער הנחה את מינהל התכנון במשרדו לזרז את קצב עבודת ועדות התכנון המחוזיות, שמעתה יתכנסו אחת לשבועיים במקום אחת לחודש כפי שקבעו התקנות עד כה.

 

שר הפנים גדעון סער שר הפנים גדעון סער צילום: שאול גולן

 

גורם בכיר במשרד הפנים העריך אז כי קצב אישור התוכניות יתקצר בכ־30%, וכי מספר יחידות הדיור שיאושרו בוועדות התכנון יגדל באותו השיעור, וזאת בהנחה שהיקף הגשת התוכניות לאישור הוועדות המחוזיות (על ידי יזמי נדל"ן, משרד השיכון ורשות מקרקעי ישראל) יישאר על כנו.

 

לפי נתוני משרד הפנים, מוסדות התכנון במשרד אישרו במהלך 2013 תוכניות לכ־71.5 אלף יחידות דיור, גבוה מהיעד שקבעה הממשלה לשנה שעברה, שעמד על 60 אלף יחידות דיור. לפיכך, למהלך יש פוטנציאל להגדיל את מספר יחידות הדיור המאושרות ב־2014 לכ־93 אלף. פרק הזמן שבו לוקח לאשר תוכניות למגורים נע כיום בין 2.8 שנים (בתל אביב ובמחוז הדרום) ל־4.5 שנים (בוועדה המחוזית של מחוז מרכז), על פי נתוני משרד הפנים. לפי נתונים שהציג לאחרונה בנק ישראל, מדובר בפרק זמן מקסימלי של חמש שנים. החל מעתה, ניתן לצפות שפרקי הזמן הללו יתקצרו לשנתיים עד שלוש שנים.

 

במשרד הפנים פועלות שש ועדות מחוזיות - צפון, דרום, תל אביב, מרכז, ירושלים וחיפה. תפקידן לאשר מאות תוכניות למגורים ותשתיות.

 

מדובר במהלך נפרד מהותמ"ל (הוועדה לתוכנית מועדפת לדיור), מוסד תכנון עליון שאותו אישרו אתמול הממשלה וועדת השרים לחקיקה. הותמ"ל תאשר תוכניות לכ־26 אלף יחידות דיור בשנה, נוסף על התפוקה הקיימת של מוסדות התכנון. מוסד התכנון העליון החדש ידון אך ורק בתוכניות דיור לאומיות רחבות היקף (ל־500 דירות ומעלה).

 

היום, החליטה המועצה הארצית להמליץ על תיקון תקנות התכנון והבנייה כדי "להגביר את קצב עבודת הוועדות המחוזיות לתכנון ולבנייה על מנת לשפר את תהליכי העבודה ולהגדיל את הפריון ואת איכות העבודה ולקצר את לוחות הזמנים לאישור התכניות בכלל ולמגורים בפרט. כפועל יוצא מכך, ההערכה היא שיחול גם גידול בכמות יחידות הדיור המאושרות", כך נמסר ממשרד הפנים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x