$
חדשות נדל"ן

ברגע האחרון: התנגדות של הקואליציה לדיור בר השגה לתוכנית המתאר של ת"א

הארגונים החברתיים דורשים שבכל קרקע עירונית המשמשת לבנייה למגורים יכללו יחידות דיור בר השגה במחיר מופחת לזכאים עירוניים

עינת פז-פרנקל 13:5302.03.14

תוכנית המתאר החדשה של תל אביב, שהופקדה להתנגדויות בוועדה המחוזית לתכנון של מחוז תל אביב בנובמבר 2013, זוכה היום להתנגדות נוספת. ביום האחרון להגשת ההתנגדויות הגישו ארגוני הקואליציה לדיור בר השגה באמצעות עמותת "במקום – מתכננים למען זכויות תכנון" התנגדות לתוכנית "תל אביב 5000".  

הארגונים החברתיים דורשים כי בתוכנית המתאר ייקבע כי אין להסתפק בכך שדיור בר השגה יהיה להשכרה במחיר שוק, ויש ליעד את יחידות הדיור הללו רק לזכאי משרד השיכון, כלומר, מי שאינם בעלים של דירה. זאת, כדי שעל דירות אלו לא יתחרו הצעירים הזקוקים לדירה עם משקיעי נדל"ן.

 

כמו כן דורשים ארגוני הקואליציה לקבוע כי בכל קרקע עירונית המשמשת לבנייה למגורים יכללו יחידות דיור בר השגה במחיר מופחת לזכאים עירוניים אלא אם ישנה סיבה מוצדקת להחריג את אותה הקרקע.

 

בנושא ההתחדשות העירונית מפורט בהתנגדות כי התוכנית מעניקה דגש רב למסלול פינוי-בינוי כמסלול עיקרי לתוספת יחידות הדיור אך לא נכללים בתוכנית מנגנונים שיבטיחו כי מסלול זה לא יגרום לדחיקה של אוכלוסייה מעוטת הכנסה.

 

פעילים חברתיים למען דיור בר השגה (ארכיון) פעילים חברתיים למען דיור בר השגה (ארכיון) צילום: תומי הרפז

 

הארגונים מתריעים כי לצד היתרונות של התחדשות עירונית, תכניות אלו מאופיינות בהרס דיור זול קיים ובניית דיור יקר יותר במקומו, בזמן שהכנסותיהם של דיירים ותיקים במתחם אינן משתנות ואלה לא יוכלו לעמוד בהוצאות האחזקה של הדיור היקר לאורך זמן. "בהיעדר חשיבה חברתית עלול להיווצר מצב שבו תוכנית מסוג זה תביא לפגיעה חברתית ולא להתחדשות חברתית", נטען בהתנגדות.

 

לדברי אדריכלית יעל פדן מעמותת "במקום" וחברת הקואליציה לדיור בר השגה: “תוכנית מתאר ת"א 5000 היא תוכנית חשובה שלהשפעתה השלכות גם מעבר לגבולות תל אביב-יפו, לכן יש לוודא שהתוכנית תכלול היבטים חברתיים ולא רק היבט של תכנון כלכלי-יזמי. יש לשים לב בעיקר להשלכות החברתיות של הפיתוח ולעקרונות של פיתוח הוגן. התחדשות עירונית נתפסת בתוכנית כפתרון, אך אם היא נעשית תוך דחיקת התושבים מעוטי ההכנסה לשכונות עוני אחרות, היא תוכנית לא צודקת ולא חברתית".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x