$
חדשות נדל"ן

הירוקים לבג"ץ: הממשלה קידמה את חוק הוותמ"לים בניגוד לנהלים

במסגרת העתירה שהוגשה מבקשים הארגונים לעצור את החוק וטוענים כי ועדת התכנון למתחמי דיור לאומיים שמקדם האוצר, אשר עתידה לדון בתוכניות מגורים גדולות, נועדה לעקוף את מערכת התכנון הקיימת

עינת פז-פרנקל 12:0925.02.14
מאבק הירוקים נגד מוסד התכנון החדש עולה מדרגה: הבוקר (ג') הגישו הארגונים החברה להגנת הטבע ואדם טבע ודין עתירה לבג"ץ נגד הוותמ"ל, ועדת תכנון למתחמי דיור לאומיים, שעתידה לדון בתוכניות מגורים גדולות. את הוותמ"ל קידם שר האוצר יאיר לפיד, יו"ר קבינט הדיור, וכעת הוא מצוי בשלבי חקיקה בכנסת.

העתירה לבג"ץ הוגשה נגד ממשלת ישראל, שר הפנים והמועצה הארצית לתכנון ובנייה, בטענה כי מטרת הוותמ"ל לעקוף את מערכת התכנון הקיימת. בעתירה מבקשות החברה להגנת הטבע ואדם טבע ודין מבית המשפט להורות על עצירת קידום החוק, משום שלטענת העותרות הממשלה קידמה אותו ללא התייעצות עם המועצה הארצית לתכנון ובנייה, כפי שנדרש בחוק, וכי בקידום החוק נפלו פגמים יסודיים, הפוגעים בשלטון החוק ובאינטרס הציבורי. הארגונים אף מבקשים מבית המשפט שיורה למשיבות לקבל החלטה חדשה על קידום או אי קידום החוק, רק לאחר שתתקבל עמדתה של המועצה הארצית לתכנון ובנייה, כגוף מייעץ לממשלה בתחום התכנון והבנייה.

 

שר האוצר, יאיר לפיד. קידם את החוק במסגרת תפקידו כיו"ר קבינט הדיור שר האוצר, יאיר לפיד. קידם את החוק במסגרת תפקידו כיו"ר קבינט הדיור צילום: אלכס קומולויסקי

 

"בפברואר 2014 החליטה הממשלה בישיבתה לקדם הצעת חוק זו, שהוגשה על ידי שר האוצר", נכתב בעתירה, שהוגשה באמצעות עו"ד נועה יאיון וטל צפריר מהחברה להגנת הטבע ועו"ד אלי בן ארי ואסף רוזנבלום מאדם טבע ודין. "טרם מהלך זה, צריכה הייתה לעמוד בפני הממשלה ועדת השרים לענייני חקיקה עמדתה של המועצה הארצית לתכנון ובנייה, מתוקף תפקידה של המועצה כיועצת לממשלה בעניינים של חקיקה בתחום התכנון והבנייה, בהתאם לחוק התכנון והבנייה. חובת ההתייעצות של הממשלה עם המועצה היא בעלת חשיבות רבה במיוחד, בשל ההשפעות הבלתי הפיכות מטבען שיש להחלטות ולפעולות בתחום התכנון והבנייה, לכן מן הראוי היה שהממשלה לא רק תתייעץ, אלא גם תאמץ את עמדת המועצה".

 

עוד נטען, כי "בהיעדרה של עמדה כזו, נפל פגם יסודי בהחלטת הממשלה וועדת השרים, ולכן, לשם הבטחת שלטון החוק והאינטרס הציבורי גם יחד, יש לפסול את ההחלטה ולסובב את הגלגל לאחור, כך שקידום הצעת החוק בכנסת ייעצר והצעת החוק תוחזר למועצה הארצית לתכנון ובנייה, ורק אחר כך תחזור לממשלה, על מנת שתדון בה".

 

הארגונים הסביבתיים טוענים עוד כי "המועצה הארצית לתכנון ובנייה היא מועצה ציבורית רחבה של מומחים, שקיים בה איזון בין כל המגזרים המשתתפים בתהליך התכנוני. הרכבה של המועצה מבטא את מורכבותו של התהליך התכנוני, כמו גם את ההשפעה המכרעת שיש לו על כל היבט של חיינו. חברים בו, בין היתר, נציגת ארגון נשים, נציג ארגוני הסביבה, נציג המהנדסים והאדריכלים, נציג הטכניון, נציג הדור הצעיר ועוד.

 

למרות זאת, על פי העותרים, לא הוצגה בפני הממשלה ועדת השרים, עמדת חברי המועצה הארצית. לטענת הארגונים, בעת שאישרו הממשלה וועדת השרים את הצעת החוק, לא הייתה בפניהן עמדה מוסמכת של המועצה הארצית לתכנון ובנייה. "לאור חשיבותו הציבורית של העניין, הפגיעה בשלטון החוק וחומרת הפגם, יש לעצור את קידומה של הצעת החוק, על מנת לאפשר למועצה הארצית ולממשלה לקיים את מחויבותיהן על פי חוק", לשון העתירה.

 

בחברה להגנת הטבע ובאדם, טבע ודין, מציינים היום כי "הבעיה העיקרית כיום בתחום הדיור היא חסמים שמונעים מימוש של יחידות דיור מאושרות, ולכן, כדי לפתור את מצוקת הדיור, יש קודם כל לחזק את מוסדות התכנון הקיימים, בכוח אדם ובמשאבים, ולא להקים מוסדות תכנון נוספים, שרק יחמירו את הבעיה".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x