$
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

יוסטון ודאלאס על מפת ההשקעות

דו"ח של פירמת PwC לשוק הנדל"ן האמריקאי ב־2014 מצביע על מעבר של משקיעים לערים פחות מרכזיות בארה"ב, בניסיון להשיג תשואה גבוהה יותר. לפי הערכות, המוסדיים הישראלים יקטינו את נוכחותם לאור התחרות מצד הסינים והאירופים

הדס שפר 08:1722.01.14

התאוששות שוק הנדל"ן האמריקאי צפויה להימשך גם ב־2014, תוך שמשקיעים רבים יחפשו שווקים אלטרנטיביים בארה"ב כדי להשיג תשואות גבוהה יותר. כך עולה מדו"ח "מגמות בולטות בשוק הנדל"ן ל־2014" של פירמת רואי החשבון PwC, בשיתוף התאחדות הקבלנים האמריקאית, מהפרסומים המצוטטים בענף הנדל"ן בארה"ב.

 

הדו"ח צופה כי ב־2014 משקיעים אשר השקיעו בעבר בשווקים מפותחים כגון בוסטון, שיקגו, לוס אנג'לס, וושינגטון וניו יורק, יעבירו את תשומת לבם לערים מפותחות פחות שיתאימו יותר לצורכי הסיכון או ההחזר שלהם.

 

 

"חוזרים לעבוד והמחירים עולים"

 

הסקר מבוסס על שאלון שבו עשרות שאלות שמוצגות לכ־900 גורמים בכירים בענף הנדל"ן בארה"ב ובקנדה - יזמי וקבלני ענק, אנשי פיננסים, בנקאים בכירים, עורכי דין, רגולטורים מקומיים ומתכננים. כל אחד נשאל שאלות מתחום ההתמחות שלו, והתבקש להעריך כיצד ייראו 18 החודשים הבאים בענף, תוך התמקדות באזורים שבהם הוא פועל. התוצאה היא פסיפס ענק שממנו מורכב דירוג כדאיות ההשקעה.

 

"בהשוואה לשנים קודמות, מדובר בדו"ח מעודד. אם לפני שלוש שנים המצב היה קשה ובשנה שעברה אמרו שתהיה התאוששות אטית, אז אנחנו רואים שההתפתחות מתרחשת מהר יותר גם ממה שהיה צפוי", אומר עו"ד לורנס שטרנטל, ראש מחלקת נדל"ן בינלאומי במשרד גרוס, קלינהנדלר, חודק, הלוי, גרינברג ושות'.

 

אחת הסיבות לדעת עו"ד שטרנטל להתאוששות התחום היא שיעורי האבטלה שממשיכים לרדת בארה"ב. "אנשים חוזרים לעבודה ולכן יכולים להרשות לעצמם להתחייב לרכישת דירה, לכן יש צפי לעליות במחירי הנדל"ן ובתפוסה", הוא אומר.

 

לפי הדו"ח, שעל חיבורו אחראי החוקר ג'ונתן מילר, חמשת השווקים שכדאי לעקוב אחריהם השנה הם מהנמוך לגבוה: דאלאס־פורת וורת', בזכות צפי בניית הבתים הגבוה בה; ניו יורק, שנתוני ההשקעה שלה נותרו טובים למרות עלייה משמעותית במחירים; סן חוזה, בזכות תעשיית הטכנולוגיה שלה; יוסטון, שנתוני בניית הבתים הגבוהים שלה והתעוררות תעשיית חיפושי הגז ונפט השפיעו עליה לטובה; ובראשם סן פרנסיסקו, שכלכלתה המשגשגת הובילה אותה למקום הראשון.

 

ניו יורק ניו יורק

 

הדו"ח צופה כי כמה שווקים נוספים יציגו ביצועים טובים במיוחד השנה, ובהם ניתן לראות את העיר מיאמי שעלתה בתוך שנתיים ממקום 17 למקום 8 בדירוג השווקים להשקעה. בדומה, גם העיר סיאטל העפילה למקום השישי בדירוג, בזכות קשריה הבינלאומיים, שיעור המשכילים הגבוה מבין תושביה והצמיחה בתעשייתה הטכנולוגית. פלורידה ממשיכה להיות שוק אטרקטיבי לרכישת בתים פרטיים, כך עולה מהדו"ח. "הסיכון שם פחת, ויותר ויותר אנשים רוכשים שם בתים", אומר שטרנטל. לדבריו, "ישראלים רכשו שם בתים פרטיים והשפיעו לא מעט על השוק".

 

לדברי עו"ד שטרנטל, "מה שחווינו בשנתיים האחרונות זה שדווקא הישראלים היו הראשונים לצאת מחוץ לערים המרכזיות, וב־2011–2013 המוסדיים הישראלים השקיעו במקומות כמו קולומבוס, דאלאס, וג'קסונוויל, ובשנה האחרונה הראל השקיעה במיניאפוליס, לאט לאט אחרים מזהים את זה, ויותר ויותר כסף יוצא מניו יורק ומוושינגטון". הבירה לטובת הערים הללו".

 

הוא הוסיף כי "אם ב־2011 וושינגטון הבירה דורגה במקום הראשון כשוק ההשקעות המועדף וזכתה ליציבות בשל הקרבה שלה לממשל הפדרלי, היום היא במקום ה־22 לנוכח מדיניות הצמצום שמנהיג הממשל הפדרלי ואי־הוודאות שנלוות לתקציב, שמשפיעים לרעה על משיכת המשקיעים לעיר".

 

ב־2013 המוסדיים הישראליים כבר השקיעו פחות בארה"ב בהשוואה ל־2012. "הסיבה לכך לפי דעתי היא שכבר קשה למצוא עסקאות טובות כמו שהם השיגו כשהיו ראשונים לזהות את ההתפתחות ב־2012. יש גם יותר תחרות מצד משקיעים עולמיים אחרים.

 

"הצפי ל־2014 הוא שהנוכחות של הישראלים תהיה קטנה בהשוואה ל־2012 כי יש הרבה יותר גופים מוסדיים שנכנסים להתחרות. הסינים, הקוראנים, כסף מוסדי מאירופה, כולם נכנסים, ולכן זה מקשה לזהות עסקאות מניבות בתשואות שלהן הם רגילים", אומר שטרנטל.

 

לפי הדו"ח, הכסף הזר מהווה כ־13% מהיקף ההשקעה בארה"ב - כ־22 מיליארד דולר. דו"ח של חברת Colliers שבחן מהיכן מגיע הכסף הזר מגלה שהישראלים מהווים שחקן חשוב עם 11%, ונמצאים במקום השלישי מבין המשקיעים הזרים בתחום מקבצי הדיור לאחר קנדה (40%) ושוויץ (13%).

 

בתחום המסחרי הישראלים מהווים 6% ונמצאים במקום השלישי, אחרי קנדה (33%) וגרמניה (9%) בשלוש השנים האחרונות. בהשקעות במקבצי דיור באזור פלורידה בשלוש השנים האחרונות, הישראלים במקום השני עם 18% אחרי הקנדים (39%).

 

הנכסים התעשייתיים המומלצים ביותר

 

הדו"ח מציין כי ב־2013 משקיעים נהרו לשוק הנדל"ן כדי לגוון את פורטפוליו ההשקעות שלהם. ב־2014, משקיעים צפויים להמשיך להשקיע בנדל"ן מסחרי לאור הסיכויים לגדילה בתזרים המזומנים מנכסים שהולכים וגדלים. לצד השווקים, הדו"ח מדרג גם את סוגי הנכסים המובילים.

 

סוג הנכסים המוביל לשנת 2014 הוא סקטור הנכסים התעשייתיים, ותחום ההשקעה במחסנים מדורג כהשקעה מומלצת. קיצור שרשרת האספקה בתחומי הקמעונאות והסחר והצמיחה בשוק, לצד העלייה המתמשכת במסחר אלקטרוני, מביאים לגדילה בצורך במרכזי שירות הסמוכים לערים גדולות.

 

מרכזי מחקר ופיתוח, אכסון עצמי ומרכזי מידע צפויים גם הם להראות שיפורים השנה. תחום המשרדים במרכזי עסקים צפוי לצמוח גם הוא לאור השיפור הכלכלי. תחום הדיור הרב־משפחתי צפוי להמשיך ולהיות חזק, לאור הדרישה המתמשכת של בני דור ה־Y שמעדיפים דירות עירוניות על פני בתים פרטיים באזורי פרברים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x