$
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

קריסת המרפסות בחדרה: גינדי השקעות לא שכרה חברת פיקוח חיצונית

זאת ככל הנראה משיקולי חיסכון; הדבר אמנם לא מחויב בחוק, אך ייתכן שהיה מונע את קריסת המרפסות

דותן לוי 16:2931.12.13

בחינת הפרויקט של גינדי השקעות בחדרה בו קרסו מרפסות, מעלה תהיות נוספות לגבי ההתנהלות בשטח, ולא רק של חברת הביצוע - אורתם מליבו, אלא גם של היזם - גינדי השקעות. 

 

 

ל"כלכליסט" נודע כי בחברת גינדי השקעות לא שכרו חברת פיקוח חיצונית, ככל הנראה משיקולי חיסכון. חברות פיקוח אינן מחויבות בחוק ולכן לא צפויה להיות לכך השלכה משפטית מרחיקת לכת בעת בדיקת הכשלים, אך ייתכן מאד כי חברת פיקוח כזו הייתה מונעת את קריסת המרפסות.

 

קריסת המרפסות בחדרה קריסת המרפסות בחדרה צילום: חסן שעלאן, ynet

 

"אין חוק שמחייב לשכור חברת פיקוח, אבל לא תראה כמעט פרויקט בהיקף גדול שאין לו פיקוח", אמר מהנדס בכיר בשיחה ל"כלכליסט", "זה בפירוש הפך לסטנדרט בשוק. לבנייה יש 4 עמודי בסיס: יזם, חברת פיקוח, מתכנן וחברת ביצוע כשאחד מהם חסר זו בעיה".

 

במקרה של הפרויקט בחדרה, האחראי על הפיקוח היה קונסטרוקטור (מהנדס שלד) שנשכר על יד גינדי השקעות והיה אחראי על תכנון השלד ועל מתן פיקוח עליון. "משפחת גינדי חוסכת בחברת פיקוח בהרבה מאד מהפרויקטים שלהם וזה בהחלט מתבטא בליקויי בנייה בשטח. המפקח יושב לחברת הביצוע על הווריד אבל כיזם אתה יכול להקטין ראש ולחסוך, להגיע אל חברת הביצוע ולהגיד לו זה התקציב, תן לי את הבניין. בדרך כלל לא יקרה כלום והכל יהיה בסדר, הדיירים רואים רק את הטיח והיזם מבחינתו מכוסה", אמר המהנדס.

 

יזם מוביל בענף שביקש להישאר בעילום שם אמר בהקשר זה, "קשה לי להאמין שלא היה פיקוח, איזה יזם עושה פרויקט בלי פיקוח, זה בלתי מתקבל על הדעת?"

 

מגינדי השקעות נמסר: "בפרויקטים מסוג זה האחריות הכוללת של ביצוע הבניה והפיקוח הינה של הקבלן המבצע והקונסטרוקטור. אין כל חובה על היזם למנות מפקח נוסף על המפקחים מטעם הקבלן המבצע, חברת מליבו, ומטעם הקונסטרוקטור".

 

אתמול דווח ב"כלכליסט" כי בעקבות קריסת המרפסות בבניין המגורים של החברה בחדרה, שלחו דיירי הבניין הסמוך אליו מכתב להנהלת החברה ולפיו 36 מתוך 38 הרוכשים מבטלים את רכישת הדירה. הבניין שבו קרסו המרפסות נמצא ברחוב נחל פרת 8, אך בצמוד אליו ממערב ניצב מבנה תאום אשר נבנה גם הוא על ידי חברת גינדי השקעות ובביצוע של חברת אורתם מליבו שביצעה עבור גינדי את שני הפרויקטים. המרפסות שקרסו הינן בקומות ה-7-8 בבניין אשר קיבל טופס 4 (טופס אכלוס) שבוטל בעקבות הקריסה על ידי העירייה עד לבדיקת הסיבות לקריסת המרפסות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x