$
חדשות נדל"ן

נחתם הסכם להפרטת תעש: יאפשר את פינוי השטחים ברמת השרון

במסגרת ההסכם, משרד הביטחון ירכוש תחמושת מתעש במאות מיליוני שקלים, בכל שנה, כדי לאפשר את הפרטתה לטובת בניית עשרות אלפי יחידות דיור על קרקעות החברה בשרון

דותן לוי 15:4318.12.13
הפרטת תעש יוצאת לדרך: מנכ"ל משרד הביטחון האלוף (מיל.) דן הראל חתם על ההסכם שיאפשר את הפרטתה ומכירתה של התעשייה הצבאית. ההסכם שהובילה רשות החברות הממשלתית, ועליו חתם גם משרד האוצר, יאפשר את מכירת החברה ופינוי השטחים באזור רמת השרון לטובת בנייה למגורים. הקרקע ברמת השרון נמצאת בשלבים מתקדמים של תכנון לאחר שעברה את שלב ההתנגדויות בוועדת המשנה להתנגדויות במשרד הפנים, אך לפני שקיבלה את אישורה הסופי, כמו כן לפני שלב השיווק והבנייה יידרש תכנון מפורט של השטח וכן את טיהורו בעקבות הזיהום שנגרם מהמפעלים.

 

מתחם תעש רמת השרון משתרע על פני כ-7,430 דונם אשר יאפשרו את הקמתן של כ-22.7 אלף יחידות דיור בשטחן המוניציפאלי של הערים: הוד השרון, הרצליה ורמת השרון. מפרוטוקול שפרסמה וועדת התכנון בשבוע שעבר עולה כי ניתן יהיה לצופף את היקף יחידות הדיור עד לרמה של הכפלת מספר היחידות. במסגרת ההסכם התחייב משרד הביטחון לרכוש תחמושת ממפעלי תעש בהיקף של מאות מיליוני שקלים בשנה לתקופה של 5 שנים. בנוסף, משרד הביטחון יוביל את פינוי מפעלי החברה ממרכז הארץ והעברתם לרמת בקע בדרום.

 

מתחם תעש בשרון. "אני מעריך שמצב הקרקע פחות נוראי מהערכות שאני שומע מסביב, אנחנו מבקשים שיתנו לנו לסיים את הטיהור בצורה מקצועית" מתחם תעש בשרון. "אני מעריך שמצב הקרקע פחות נוראי מהערכות שאני שומע מסביב, אנחנו מבקשים שיתנו לנו לסיים את הטיהור בצורה מקצועית" צילום: עמית שעל

 

בצלאל טרייבר, סמנכ"ל משרד הביטחון, אמר בשיחה ל"כלכליסט" כי הסכם הפרטת תעש מגיע בעקבות החלטת ממשלה 4088 מינואר 2012 ויש לו משמעויות לגבי פינוי המתחם ותחילת הבניה. "העובדה שיש לתעש מתקנים נוספים בנצרת ובחיפה יחד עם המעבר לרמת בקע יבטיחו כי לגורם שירכוש את תעש בעתיד יהיה היכן לקיים את פעילותו. זה נותן לאותו רוכש את התנאים להיות גוף רווחי בעתיד. במקביל, אנחנו מתכננים את הקרקע. כרגע התכנון הוא ברמת שלד, כלומר לא תוכנית פרטנית שעל בסיסה ניתן לצאת לשיווק. על התכנון המפורט אנחנו עובדים בימים אלה", אמר.

 

לדברי טרייבר, המתחם הראשון שצפוי לצאת לשיווק נקרא מתחם אליהו, חטיבת הקרקע שבין כביש 4 לעיר רמת השרון ועליה מתוכננות להיבנות כ-10,000 יח"ד. "זה אזור מורכב מאד לתכנון בהיבטים של תחבורה, הגנת הסביבה וטיהור הקרקע. אנחנו מעריכים שהעברת המפעלים לרמת בקע תהיה ב-2020-2022", אמר טרייבר והוסיף כי המבנה שבו תעש ממוקם כעת אינו מאפשר פינוי חלקי של המתחם. בנוגע לטיהור הקרקע אמר טרייבר "אני מעריך שמצב הקרקע פחות נוראי מהערכות שאני שומע מסביב, אנחנו מבקשים שיתנו לנו לסיים את הטיהור בצורה מקצועית".

 

במקביל, נחתמו לאחרונה בהסכמים נפרדים 3 הסכמים לפינוי מוקדם של 3 מחנות: פינוי מחנה 'קרן הקריה' בת"א הכולל כ-36 דונמים שיפונו בצפון מזרח הקריה. על-פי ההסכם, פינוי 9 הדונמים הראשונים ייחל כבר בתחילת 2014, וישמש בחלקו להקמת תחנת הרכבת הקלה. 2 דונמים נוספים יפונו במהלך 2015, ויתרת השטח- 25 דונמים יפונו עד סוף שנת 2016. בנוסף, יפונה חלק ממחנה צריפין- 421 דונמים ממתחמים 4 ו-5 במחנה צריפין, עד סוף שנת 2015. על-פי ההסכם, במקביל להליכי הפינוי תוכל רשות מקרקעי ישראל להתחיל לשווק ולפתח את הקרקע. פינוי מחנה פלנורד בחיפה- 30 דונמים יפונו במרכז הכרמל, ובמקומן תוקם שכונת מגורים חדשה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x