$
חדשות נדל"ן

אושר לקריאה ראשונה: ישווקו גם שקי מלט במשקל של 25 ק"ג

את הצעת החוק הגיש ח"כ חיים כץ כדי להקל על השיפוצניקים. חברת נשר: "המפעל נערך לייצר שקים של 25 ק"ג ללא קשר להצעת החוק"

דותן לוי 17:3711.12.13

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה היום (ד') לקריאה ראשונה את הצעת החוק של יו"ר הוועדה, ח"כ חיים כץ, לפיה יצרן מלט ארוז, יארוז אותו גם בשקים שמשקלם אינו עולה על 25 ק"ג, זאת בנוסף לשקים של 50 ק"ג.  

ח"כ סיפר כי הצעת החוק נולדה כתוצאה מביקוריו באתר בנייה. "ניגש אלי מנהל עבודה חאלד אגבאריה, שאמר לי: 'מדוע נגזר עלינו לשאת על גבינו 50 קילו ולסבול מפריצות דיסק?'. הסכמתי איתו והגשתי הצעת חוק, שאינה מבטלת אריזה ומכירה של מלט בשקים של 50 ק"ג, אלא מחייבת גם 25 ק"ג. מאז מתנהל נגדי מסע רדיפה רווי השמצות, כאילו אני עובד במפעל 'נשר' ומושפע מלוביסטים. לא היה ולא נברא, אני נקי כפיים. ביקשתי לסייע לפועלים המסכנים וחטפתי טינופת. כחבר כנסת וכמחוקק, אני מתבייש בפקידות שגרמה לכך, והמבין יבין".

 

היוזמה להקטנת שקי המלט החלה כבר לפני כ-8 שנים ע"י התאחדות קבלני השיפוצים והיא התמקדה בשיחות ופניות לנשר, אשר לטענתם לא נענו עד כה. "כשהיינו פונים אל המנכ"ל התשובה הייתה שמדובר במהלך שמלחייב את שינוי כל מערך האריזה של החברה – עלות של מיליוני שקלים", אמר ערן סיב יו"ר ההתאחדות. "אין שום סיבה שאנשים צעירים יסבלו מבעיות גב אשר יגרמו להם במקרים מסוימים לנכות. לפי נתונים שבידנו כ-10% מקבלני השיפוצים סובלים מבעיות בגב".

 

שיפוצניקים בפעולה שיפוצניקים בפעולה צילום: תומי הרפז

 

סמנכ"ל חברת נשר, איה אבידור: "המפעל נערך לייצר שקים של 25 ק"ג בכל מקרה וללא קשר להצעת החוק. אך הדבר כרוך בלוגיסטיקה רבה ובעלות של 20 מיליון שקל. אנחנו מבקשים שנה וחצי היערכות לשם כך". היו"ר כץ וחברי הוועדה טענו כי הדרישה מוגזמת.

 

עו"ד מיכל כהן מהרשות להגבלים עסקיים: "הצעת החוק מטילה על הקמעונאי חובה להחזיק במלאי שלו לפחות שק אחד של 25 ק"ג וזה יכביד על הקמעונאים. בנוסף, תוגבל התחרות החופשית עם יבואנים המייבאים שקים של 50 ק"ג".

 

עו"ד ניר דויטש ממשרד המשפטים ציין כי על פי הסכם שנחתם עם ארגון הסחר העולמי, על ישראל להעביר הצעות חוק כגון זו לעיון ולתגובה ב60 יום של המדינות החברות בארגון. חברי הכנסת אישרו את בקשתו.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x