חדשות נדל"ן

בעקבות החלטת ביהמ"ש: חשש לביטול כ-190 תוכניות תמ"א 38 בר"ג

התוכניות שעלולות להתבטל הן כאלה שהוגשו לאחר מועד פקיעת תוקף התוכנית הקודמת בדצמבר 2012; כעת החשש הוא כי היזמים ימשכו ידיהם מהפרויקטים בהיעדר כדאיות

דותן לוי 10:3210.12.13

בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה אתמול (ג') את בקשת עיריית רמת גן להאריך את תוקף התוכנית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה (תמ"א 38) וקיבל את הערר שהוגש נגדה, בין היתר על ידי עמותת אדם טבע ודין.

 

 

 

מדובר בתוכנית 30א'-1 אשר התקבלה בעירייה לפני כ-3 שנים מתוך מטרה להאיץ את קצב התוכניות מסוג זה ולחזק מספר גבוה של מבנים בעיר. האצת התוכנית התאפשרה בזכות שיפור הכדאיות הכלכלית ליזמים, כך שהתוכנית אפשרה בשונה מתוכניות תמ"א 38 בערים אחרות להגדיל משמעותית את מספר הדירות החדשות בכל בניין ושגודלן של הדירות לא יפחת מ-60 מ"ר בממוצע. כעת, עם קבלת הערר מתבטלות כל התוכניות אשר הוגשו מה-16 לדצמבר 2012 (תוקף התוכנית היה עד ל-15 בדצמבר 2012) והלאה והחשש הוא כי יזמים ימשכו את ידיהם ממספר גדול של פרויקטים בעיר. בעירייה טוענים כי מספר הפרויקטים המדויק אשר הוגש מאז סיום תוקף התוכנית נבדק כעת אך הערכות בשוק מדברות על כ-190 פרויקטים במבנים שונים.

 

 

ראש העיר ישראל זינגר ראש העיר ישראל זינגר צילום: צביקה טישלר

 

תוכנית העירייה לתמ"א 38 הייתה תוכנית נסיונית לשנה וחצי בלבד, אך עם סיום תקופה זו ביקשו בעירייה להאריך אותה לתקופה של 5 שנים נוספות עם אופציה ל-5 שנים נוספות בהמשך. מתנגדי התוכנית, ובהם עו"ד רועי ברזילי , חבר מועצת העיר מטעם האופוזיציה, אשר הגישו את הערר טענו, כי אינם מתנגדים לתמ"א 38 אך דרשו כי מהלך כה מקיף של בינוי בעיר יהיה מגובה בתוכניות מפורטות הבוחנות כיצד ניתן לשלבה בכל שכונה ושכונה ולאפשר נקודת מבט רחבה בנוגע לפתרונות של צפיפות, תשתיות כגון ביוב, מים, מקומות חניה, כבישים ועוד.

 

לדברי ברזילי, "החלטת בית המשפט היא בשורה. לא עוד הגדלת צפיפות ללא כל ביקורת ובקרה. מערכת התשתיות הציבוריות בעיר רמת גן כבר היום לא מסוגלת לתת מענה לצרכים הנובעים מתוספות הבנייה מכוח התוכניות הקיימות וזכויות הבנייה המופלגות שניתנו בשנים האחרונות".

 

עוד אמר ברזילי, כי אין זה אומר שכעת לא ניתן יהיה לחזק מבנים בעיר ואף להנות מתמריצים כלכליים, "היזמים יוכלו להמשיך לבצע בעיר אבל יסתפקו בפחות יחידות דיור. חלקם טוענים כי זה לא משתלם אבל העובדות מצביעות על כך שגם עתה מתקבלים היתרים לתוכניות אשר אינן לוקחות בחשבון את ההטבות שאפשרה התוכנית הקודמת של העירייה. לצערי האשמה הגדולה היא עיריית רמת גן אשר התנהלה ברשלנות כאשר נתנה היתרי בנייה מכוח תוכנית שאינה קיימת. צר לי על אותם תושבים שהסתמכו על מצגי שווא של יזמים לא אחראים. יחד עם זאת, כולי תקווה שמעתה תיכון ודאות תכנונית ושקיפות, שבאמצעותן ניתן יהיה להגדיל את היצע הדירות תוך מתן דגש לצרכים הנובעים מהגידול".

 

רמת גן - בירת תמ"א 38 של ישראל

 

 בשנים האחרונות העיר רמת גן הייתה למוקד משיכה ליזמי תמ"א 38 אשר פעלו בעיר תוך תמיכה מלאה של העירייה. לפי נתונים שהציג לאחרונה חיים כהן מהנדס העיר, כרבע מהדירות שאושרו בארץ עד כה לבנייה במסגרת התחדשות עירונית הן ברמת גן. בשנת 2012 הוגשו 105 בקשות חדשות לתמ"א 38 ברמת גן, שמוסיפות 1,850 יחידות דיור - פי ארבעה משנת 2011. כמו כן, ב־2005–2012 נוספו לעיר כ־2,500 יח"ד.

 

לאור החלטת בית המשפט אמר עו"ד אברהם ללום, שותף במשרד עמית פולק מטלון ויועץ משפטי של איגוד חברות תמ"א 38 בלשכת המסחר כי "נראה שבית המשפט לא שקלל בהחלטתו את מידת הנזק שייגרם לציבור כתוצאה מביטול התוכנית, לעומת הנזק שייגרם לאזרח שהסתמך הסתכמות לגיטימית על ההחלטה שכבר התקבלה".

 

 מעיריית רמת גן נמסר בתגובה: "בשבוע שעבר עוד בטרם החלטת בית המשפט, אישרה הוועדה המקומית בראשותה של עו"ד אביבית מאור-נמרודי, בישיבתה הראשונה מיום 1.12.13, את מסמך המדיניות החדש, על פי הנחיית ראש העיר, ישראל זינגר, שנועד להפחית ולצמצם את הצפיפות בעיר. במקביל, אנו פועלים במרץ לקידום תכנית מתאר עירונית אשר תחלק את העיר לרובעים ותקבע זכויות בניה, מספר קומות, מספר יחידות דיור, קווי בניין ופרמטרים תכנונים נוספים, כגון שטחים ירוקים, תשתיות, תחבורה, מבני ציבור וכו'. כמו-כן תקדם בהקדם תוכנית תמ"א 38 בהסתמך על חוות דעת כאמור".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x