נדל"ן עולמי

בקרוב בישראל? איסלנד תסייע לאזרחיה לשלם את יתרת המשכנתא

מדינת האי הצפונית תמחק בממוצע 24 אלף יורו מהחוב של כל משק בית שיהיה זכאי לסיוע. המימון יבוא מהעלאת המסים על המגזר הפיננסי

סוכנויות הידיעות 20:3501.12.13

ממשלת איסלנד הודיעה כי היא תקצה 150 מיליארד קרונות (900 מיליון יורו) לתוכנית להפחתת חובות משקי הבית במדינה.

ראש הממשלה זיגמונדור גונלוגסון (38), שנכנס לתפקיד לפני שישה חודשים, הצהיר כי התוכנית תסייע ליותר מ־100 אלף משקי בית איסלנדיים וכי היא מבשרת את "תחילתו של רנסנס כלכלי" במדינה.

 

הרשימה המשותפת של המרכז־ימין באיסלנד בראשותו של גונלוגסון זכתה בבחירות באפריל האחרון, לאחר ארבע שנים של צמיחה אטית ומדיניות צנע שהחלה לאחר קריסת המגזר הבנקאי במדינה ב־2009.

 

 צילום: בלומברג

 

חובות משקי הבית באיסלנד האמירו מאז המשבר הפיננסי שפקד את המדינה ב־2008, מפני שרבות מההלוואות שלקחו האזרחים היו צמודות לשיעור האינפלציה, שזינק בחדות מאז, בשל פיחות הקרונה האיסלנדית לעומת מטבעות אחרים בעולם.

 

התוכנית האיסלנדית להפחתת חובות משקי בית תיושם במשך ארבע שנים, והיא עתידה למחוק 24 אלף יורו בממוצע מחוב המשכנתא של כל משק בית שייקח בה חלק.

 

אף כי הממשלה לא פירטה בהודעתה את מקורות המימון לתוכנית, שר האוצר ביארני בנדיקטסון אמר בראיון ל"וול סטריט ג'ורנל" כי העלאת מסים על המגזר הפיננסי באיסלנד תכסה 230 מיליון יורו מתוכה. בנדיקטסון ציין גם כי הממשלה צפויה לבטל את ההקלות בתשלום מסים לבנקים שנפגעו במשבר הכלכלי.

 

רייקאוויק רייקאוויק צילום : בלומברג

 

גונלוגסון החליט לממש את ההבטחה שנתן טרם הבחירות לסייע למשקי הבית באיסלנד, שחובותיהם הם מהגבוהים באירופה ומגיעים ל־108% מהתמ"ג. זאת חרף אזהרות מצד סוכנויות דירוג אשראי ובראשן סטנדרד אנד פורס (S&P), שמהלך כזה יגרור את הורדת הדירוג של המדינה לרמה של -BBB. גם קרן המטבע הבינלאומית וארגון המדינות לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD) הזהירו את ממשלת איסלנד מפני הצגת תוכנית להקלה על חובות משקי הבית. קרן המטבע סבורה כי "לממשלת איסלנד אין מרחב תקציבי מספיק כדי לסייע למשקי בית בהקלה על חובותיהם", ואילו ה־OECD אמר כי יתמוך בהקלה כזו רק עבור משקי בית עם הכנסה נמוכה.

 

בתגובה לאזהרות אמר גונלוגסון בקיץ כי "חלפה חצי שנה מאז שרעיון ההקלה על חובות משקי הבית עלה במהלך קמפיין הבחירות, והגיוני שסוכנויות הדירוג ירצו לראות תוכנית קונקרטית כדי לדעת מה קורה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x