$
חדשות נדל"ן

נדחה פינוי תושבי גבעת עמל ב'

ועדת הפנים דנה היום בפינוי תושבי גבעת עמל בשכונת בבלי בתל אביב והגיעה להסכמה בין שני הצדדים, כי בשלב זה לא תתבצע הריסת בתים ובמקביל יתנהל משא ומתן על פיצוי התושבים

דותן לוי 11:5725.11.13

ועדת הפנים בראשותה של חברת הכנסת מירי רגב דנה היום בנושא פינוי תושבי גבעת עמל ב' בשכונת בבלי בתל אביב והצליחה לדחות לעת עתה את תחילת פינוי התושבים. בקרקע המדוברת מתגוררות כיום כ-130 משפחות אשר יושבו בשכונה ביוזמת המדינה בשנות ה- 50 של המאה הקודמת. פינוי התושבים בעת הנוכחית נדרש לצורך הקמת פרויקט "פארק בבלי" של היזם יצחק תשובה (באמצעות אלעד מגורים ישראל) אשר יכלול כ-1,500 יחידות דיור.

הפגנה של תושבי גבעת עמל (ארכיון) הפגנה של תושבי גבעת עמל (ארכיון) צילום: הילה ספאק

 

בשלב ראשון תוכנן פינויה של משפחת ציון בשכונה כבר בימים הקרובים אך זה נדחה כאמור בהסכמת הצדדים עד שהתושבים והיזמים ינהלו משא ומתן לפיצוי התושבים המתפנים. למרות השנים הרבות בהן מתגוררים תושבי השכונה בקרקעות הללו, חלק מהתושבים הוותיקים הוגדרו על ידי בית המשפט כפולשים ואף נדרשו לשלם שכר דירה רטרואקטיבי על שהותם במתחם. לטענת התושבים, פסק הדין גורם להם עוול כיוון שהמדינה היא זו שיישבה אותם בקרקעות אלו לפני כ-60 שנה וכעת היזם מבקש לפנות אותם ללא פיצוי.

 

במהלך הדיון טען עו"ד מטעם תשובה, כי בימים אלה מתנהל משא ומתן על גובה הפיצוי עם כ-50 משפחות, אמירה שעוררה זעם רב בקרב המשפחות אשר טענו כי מדובר בשקר וכי איש לא פנה אליהם. בעקבות זאת ביקשה ח"כ רגב כי תועבר אליה על ידי עו"ד רשימת המשפחות שקיבלו פניה.

 

בסיכום הדיון נקבע כי ישיבה נוספת בנושא תתקיים לאחר חנוכה להצגת הפתרון.

 

מאלעד מגורים נמסר כי: "החברה פועלת על פי דין ועל פי פסיקת בית המשפט העליון שקבע כי מדובר במחזיקים שלא על פי חוק, שיש לפנותם. ואף על פי כן אלעד מגורים פינתה בהסכמה ובפיצוי נדיב, כשלושים משפחות שבית המשפט קבע, כאמור, שהן מחזיקות בשטח לא על פי החוק. אלעד ישראל קוראת לשאר המחזיקים להצטרף להסדר ולאפשר את פיתוח האזור. נדגיש כי עד היום לא פונה ולו דייר אחד מהשכונה שלא בהסכמה. כך נהגה החברה מאז רכשה את השטח. כל הפעילות של בפרויקט נעשית בשיתוף פעולה מלא עם הרשויות, ועל פי דין, תוך הקשבה והבנה לצרכים ולדרישות שעולים מהשטח".

 

בעניינה של משפחת הרצל וקטי ציון נמסר כי: "הנושא נדון בכל הערכאות כולל ביהמ"ש העליון ונקבע באופן חד וברור שהם פולשים ועל כן הם חייבים לסלק את ידם מהקרקע ולשלם עבור הנזקים שהם גרמו לבעלי הקרקע. למרות הפסיקות הברורות, נעשו ניסיונות כדי להגיע איתם לפינוי מרצון ובהסכמה תמורת תשלום פיצוי נדיב. למרבה הצער הניסיונות לא צלחו. טרם בוצע הפינוי לפי צו ביהמ"ש אנו קשובים לפיתרון של פינוי בהסכמה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x