$
חדשות נדל"ן

"זה לא הגיוני שהמע"מ עולה - ועדיין ניתן למכור דירה בפטור כל 4 שנים"

מנהל רשות המסים, משה אשר, בכנס הקבלנים: "הכלים בתחום המס לא יכולים להוזיל את הדירות". לדבריו, "יש אנשים ששוכחים לשלם מס על השכרת דירות, אנחנו מזכירים להם"

דותן לוי 13:1021.11.13

"בישראל אפשר מדי 4 שנים למכור דירה בפטור, זה לא סביר שאנחנו מעלים מע"מ וכאן כל 4 שנים אפשר למכור דירה ללא מס. יותר מזה, כאשר יש אפיק כזה שכולו פטור אז כל כסף פנוי הולך לשם תוסיפו לכך שהריבית נמוכה אנחנו יוצרים תבערה של מחירי הדירות וזה פוגע בילדים שלנו", כך אמר משה אשר, מנהל רשות המסים, בכנס ארגון הקבלנים של תל אביב שנערך באילת.

 

אשר התייחס ליכולת של רשות המסים להוריד את מחירי הדירות, "כלי המס לא יכול להוריד את מחירי הדירות, אלא ההיצע, קיצור הליכי הביורוקרטיה ואני מקווה שגם צוות 90 הימים. לכן, במסגרת חוק ההסדרים נחייב את הדירות הללו במס ובסופו של דבר זה יכניס מיליארד שקל לשנה, לא בהתחלה אבל זה יקרה. מדובר על צמצום הפערים במשק ורתימה גם של האלפיון העליון במשק לעניין הזה".

 

משה אשר משה אשר צילום: מרסלו אילת

 

אשר דיבר על הפשיטות של רשות המסים על משכירי דירות אשר לא שילמו מס כנדרש, "לאחרונה עשינו מבצע מוצלח על דירות להשכרה שמושכרות במחירים גבוהים מעל הפטור שעומד על 5,000 שקל. יש אנשים שמשכירים במחירים גבוהים בהרבה ושוכחים שצריך לשלם מס ואנחנו מזכירים להם. זה לא רק בדירות יוקרה, עשינו מבצע גם באזור אשדוד עם 200 דירות והמצב שם לא היה טוב. זה יעד מודיעיני משמעותי שמגיע לשטח ואנחנו מגיעים לאותם מקומות ומאתרים את אותם משכירים שלא משלמים מסים".

 

"הכוונה לא להתעסק עם האינסטלטור מעלים המס אלא עם העבריינים הכבדים"

 

"לפי סקר של בנק עולמי ההון השחור במדינת ישראל הוא גדול מאד, הערכה היא שמדובר ב- 200 מיליארד שקל של הון שחור, כלומר, 50 מיליארד שקל שלא מגיעים לקופת המדינה. אנחנו רואים אינדיקציות מאד משמעותיות שקיים הון שחור מאד גדול במדינה. אם ניקח רק את נושא החשבוניות הפיקטיביות מדובר בהון שחור עצום. קשה לנו לומר איפה מסתתר המספר האמיתי אבל זו בעיה חברתית, תרבותית כלכלית שחייבים לטפל בה. אם נעשה זאת נוכל להוריד מסים ואנשים יוכלו לחיות טוב יותר", הוא אמר.

 

לדבריו, חלק מההון השחור נמצא בתוך הציינג'ים – חלפנים (change), חלק ממשפחות הפשע בישראל משתמשות בכלי הזה להלבנת כספים. "הבאנו לחקיקה שכל ציינג' יצטרך לדווח על כל העסקאות אחת למספר חודשים ולעשות לכך שומות במס הכנסה. יש אנשים שעושים עסקאות ענק בפריטת צ'קים וללא תיקי מס הכנסה. ננסה להעביר בחקיקה שתכניס את עבירות המס החמורות לתוך החוק לאיסור הלבנת הון שיש לו שיניים חזקות יותר גם מודיעיניות, כרגע הם מזהים תנועות חשודות של כ-2 מיליארד שקל לשנה. הכוונה היא לא להתעסק עם העסקים הקטנים כמו אינסטלטורים אלא עם העבריינים הכבדים. יש מקרים שבהם ההון השחור מתגלגל במזומן, אין לכך עקבות וועדה שמינינו תמליץ כי עסקאות מסוימות מעבר לסכומים מסוימים יתבצעו שלא במזומן וכך יתאפשר להתחקות אחר הכסף".

 

בנוגע להשקעות בחו"ל אמר אשר כי הם פועלים לחתום על הסכמי החלפת אינפורמציה עם מדינות אחרות לפיהם יקבלו אינפורמציה על חשבונות בנק וכספים שמועברים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x