$
חדשות נדל"ן

"הבנקים בולמים את היזמים"

מנכ"ל אזורים מעריך שמחירי הדיור לא יירדו בקרוב ומאשים בכך את המדינה והמינהל. עוד אמר כי "הקבלנים הקטנים נבלעים בתור למימון הנחשק"

הדס שפר 20:1312.11.13

"מחירי הדיור בישראל לא יכולים לרדת בטווח הקרוב. אחד אומר שהמחירים יורדים, השני מעלה, והבלגן יוצר בלבול בקרב הציבור כשבפועל השוק בוער והמחירים ממשיכים לעלות". כך אמר היום (ג') דרור נגל, מנכ"ל חברת אזורים בכנס השנתי של לשכת שמאי המקרקעין באילת. לדבריו, "אין קרקע והרווחיות על פרויקט במקרה הטוב היא 15%, לפני הוצאות. המרוויחים האמיתיים מעליית המחירים הם המדינה והמינהל".

 

מנכ"ל אזורים דרור נגל מנכ"ל אזורים דרור נגל צילום: יובל חן

 

נגל הוסיף כי "הבנקים הפכו למי שמחליט אילו יזמים יתקדמו בפרויקט ואילו יישארו מאחור, ואז נוצר מצב שקבלנים גדולים מתקדמים והקטנים נבלעים בתור למימון הנחשק". נגל התייחס גם למחסור בקרקעות כמרכיב לעלות פרויקטי דיור. הוא ציין כי "עלות הקרקע בפריפריה כמרכיב מחיר העלות קרובה לאפס, באזור חדרה־גדרה היא מתקרבת לטווח שבין 20% ל־30%, ובמרכז העלות היא 50% ממרכיב הקרקע".

 

לדברי נגל, "יש מחסור אדיר בכוח אדם, וההגבלה על עובדים זרים יצרה סיטואציה שהיום עבור עובד יזם ישלם עשרות אלפי שקלים למסים, שהם הרווח של המדינה והסיבה לעליית מחירי הדיור. כל העלויות נמצאות גם הן במגמת עלייה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x