$
חדשות נדל"ן

מתחמם הקרב על מעונות הסטודנטים באוניברסיטת תל אביב

מפלגת מרצ הגישה התנגדות על החלטת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה לאשר תוספת של 300 חדרי מעונות; מיטל להבי יו"ר הסיעה, "היום זה מעונות ומחר פרויקט יוקרה, לא נתמוך בבנייה בשיטת הסלמי"

דותן לוי 17:5001.10.13

רגע לפני הבחירות לרשויות המקומיות, הקרב על הרחבת מתחם מעונות הסטודנטים באוניברסיטת תל אביב עולה מדרגה. לאחר שוועדת המשנה לתכנון ובנייה בעירייה תמכה בבקשת האוניברסיטה לתוספת של 300 חדרי מעונות על הבניינים שנמצאים כעת בבנייה החליטה מפלגת מרצ להגיש התנגדות למליאת הוועדה המקומית בתל אביב, זאת למרות שנציגה בוועדה הצביע בעד ההחלטה. בעבר ההתנגדות העיקרית לפרויקט הייתה של תושבי רמת אביב, כך שגם אם המליאה תדחה את הערר של מרצ צפויה לתוכנית התנגדות של התושבים בוועדה המחוזית.

מעונות הסטודנטים באוניברסיטת תל אביב מעונות הסטודנטים באוניברסיטת תל אביב צילום: עמית שעל

 

באוניברסיטת ת"א לומדים כיום כ-30,000 סטודנטים. מתוכם, כ-1,450 מתגוררים בבנייני המעונות הסמוכים לאוניברסיטה – מתחם "איינשטיין" ובתי "מילמן" ו-"ברודצקי". היחס בין כמות הסטודנטים וכמות המיטות הזמינות להם, העומד על 1:20 (עשרים סטודנטים על כל מיטה פנויה) הינו הנמוך ביותר בארץ (לשם השוואה – היחס באוני' העברית עומד על 1:4, ובטכניון – 1:5). במסגרת תוכנית הרחבת המעונות נבנים בימים אלה מעונות ברושים בתוך האוניברסיטה והשנה ייחנך שלב א' אשר יכלול כ-350 מיטות ב-3 בניינים בני 8 קומות.

 

בשנת הלימודים הבאה אמור להיחנך שלב ב' של פרויקט זה, אשר יכיל עוד כ-1,100 מיטות ב-5 בניינים בני 10-12 קומות. עם גמר הבנייה, צפויה עיר הסטודנטים לעמוד על כ-1,500 מיטות ב-8 בניינים. עם סיום הקמת המעונות יוכפל היחס של מיטה-סטודנט באוניברסיטה ל-1:10. האוניברסיטה ואגודת הסטודנטים ביקשו להרחיב את הבנייה באתר על ידי הוספת קומות לשלושה בניינים, באופן שיגביה אותם ל-15 קומות – וייצר עוד 300 מיטות.

 

במטרה לרכך את תושבי האזור ביקשה האוניברסיטה להרחיב את מספר מקומות החניה באזור, כך, למעונות יועדו 3 חניונים, וכן נבנה בימים אלה חניון נוסף באוניברסיטה, שיכיל עוד 300 מקומות.

 

לטענת גלעד ארדיטי, יו"ר אגודת הסטודנטים, ההתנגדות של מרצ הינה עשיית הון פוליטי הקשורה ללחץ התושבים. לדבריו, ההחלטה להגיש את הערר היא לא פחות מבגידה מוצהרת בציבור הסטודנטים וניצול הסוגיה להשגת תמיכה מוועד רמת אביב לקראת הבחירות לרשויות המקומיות. מרצ, כמפלגת שמאל חברתית, שקהל היעד שלה הוא בדיוק אותם צעירים וסטודנטים שזקוקים לדיור בר השגה, כדוגמת המעונות, פועלת נגד הערכים הבסיסיים ביותר שלה ובוגדת בציבור הסטודנטים. הסטודנטים מצפים שאנשים בעלי מוסר ציבורי שנתפס כגבוה, כדוגמת ניצן הורוביץ, יעמדו בפני לחצים לא הגונים מצד קומץ מתושבי השכונה ולא ינצלו את הסוגיה לרקימת דילים פוליטיים לפני הבחירות.

 

מנגד במפלגת מרצ אמרו בתגובה כי מדובר בבקשת תוספת לא מקובלת אשר נוגדת את חוקי התכנון והבנייה. מיטל להבי יו"ר סיעת מרצ בעיר ולשעבר סגן ראש העיר אמרה בשיחה ל"כלכליסט", כי לא תיתן יד לבנייה בשיטת הסלמי. "לא יתכן שמבקשים תוספת על גבי תוספת, היום אלה מעונות סטודנטים ומחר דירות יוקרה. באגודת הסטודנטים שוכחים לספר כי מי שיהנה מהתוספת היא חברת שיכון ובינוי כך שבשורה התחתונה זה יעשיר את הטייקונים".

 

בערר שהגישה להבי נכתב, "מדובר בפרויקט שחברי הועדה הניחו בטעות כאילו החלטתם מטיבה עם ציבור הסטודנטים בעוד שבפועל הפרויקט אינו ממצה את זכויות הבנייה לטובת המטרה של מעונות ופוגע בטווח הקצר ובט בטווח הארוך בצרכי הסטודנטים לדורותיהם, פוגע במערכת היחסים של האוניברסיטה עם השכונות והתושבים הסובבים אותה, חורג מהוראות התוכנית הראשית בסוגיית המטרה, הגובה והחניה והוא כנראה גם יכול היה להתבצע על ידי העירייה ולהניב רווח ראוי מאד לקופת הציבור במקום לכיסו של היזם", לשון הערר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x