שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

מדליקים את תמ"א 38: תקנות אש חדשות יאפשרו ביצוע חיזוק באלפי מבנים

התקנות שחייבו את הקבלנים לבניית חדרי מדרגות מוגנים מאש, שעלותם יקרה במיוחד, בכל הפרויקטים שגובהם עולה על 13 מטר בוטלו. במקומן, הקבלנים יחוייבו בשורה של תוספות שיאפשרו ריווחיות גבוהה יותר

דותן לוי 10:2717.07.13

תקנות חדשות שנקבעו על ידי מכבי אש ויכנסו לתוקף באמצע חודש אוגוסט יהפכו אלפי פרויקטים של תמ"א 38 לרווחיים, כך עולה מהודעה של נציבות הכבאות וההצלה.

 

מדובר בהקלות אשר יאפשרו להגביה מבנים שיחוזקו מעבר לגובה מסוים ללא צורך בביצוע התקנות המחמירות שהחוק חייב עד כה ובשל כך מנע את ביצועם של פרויקטים בהיעדר כדאיות כלכלית.

 

התקנה שנחשבה עד כה לבעייתית על ידי היזמים היא דרישה לחדרי מדרגות מוגנים אש, פרויקט שעלותו יקרה במיוחד. עד כה קבעה התקנה, כי בפרויקטים שבהם הבנייה עוברת את ה-13 מטר (בניין סטנדרטי של כ-4 קומות) חדר המדרגות צריך להיות מוגן, כלומר כזה שאינו בנוי בחלל אחד גדול הפתוח לדירות וכולל דלת אש וקירות עמידים. במסגרת התקנות החדשות הוחלט לוותר על הדרישה ולחייב את היזמים בדרישות בטיחות אחרות, אשר מצד אחד לא יתפשרו על היבטי בטיחות, ומצד שני יאפשרו ליזמים לבנות ברווחיות ולא ימנעו את ביצועם של פרויקטים.

 

בהתאם לתקנות אלה, הקבלן יחויב להתקין מערכת לשחרור עשן בגג המבנה, בכל קומה יותקן ברז כיבוי אש, ארונות חשמל גז ומים יהיו מחומר לא דליק. בנוסף, בתוך הדירות החדשות תותקן מערכת מתזים ואם יש חניון תת-קרקעי או מחסף במרתף-הם יופרדו מחדר המדרגות בדלתות אש. מעברי פירים וצנרת יאטמו נגד אש ועשן כדי ליצור הפרדת אש בין הקומות. הקבלן גם יחויב להתקין בשטחים המשותפים שלטי הכוונה ותאורת חירום, גלאי עשן בכל הדירות ומסתורי כביסה מחומרים לא דליקים.

 

 

תמ"א 38. תקנות האש החדשות יאפשרו בנייתם של עשרות אלפי פרוייקטים תמ"א 38. תקנות האש החדשות יאפשרו בנייתם של עשרות אלפי פרוייקטים צילום: עמית שעל

 

על פי התקנות החדשות, בבנין שגובהו עד 13 מטר ניתן יהיה להגביה עד לגובה של 22 מטר (תוספת של כ-2.5-3 קומות), ובבנין מעל 13 מטר ניתן יהיה להגביה עד ל-29 מטר. בשני המקרים לא יחויבו הקבלנים בבניית חדר מדרגות מוגן ויוכלו לבנות לפי התקנה החדשה.

 

חיים תמם ראש אגף בטיחות אש וחקירות אמר בשיחה ל"כלכליסט", כי הדרישה לשינוי התקנות הגיעה מהקבלנים וממשרד הפנים. "ניסינו לחשוב יצירתית, מצד אחד לא רצינו שהבניין ישאר במצבו הקיים ומצד שני חששנו לצד הבטיחותי. הפתרונות שהבאנו כמו פתח לשחרור עשן, החלפת לוחות החשמל הישנים דלתות מפלדה ומתזים מעל הדלתות יספקו את המענה הנדרש לכך".

 

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x