$
חדשות נדל"ן

בנצי ליברמן: "היפרדות מקק"ל תגרום לכאוס של כמה שנים"

לדברי מנהל מנהל מינהל מקרקעי ישראל היפרדות כזו היא לא הפיתרון; על קרקעות החקלאים אמר ליברמן: "אם חקלאי חושב שאם הוא יחזיק קרקעות עוד זמן הוא יקבל עוד כסף הוא טועה"

דותן לוי 13:2407.07.13

"זה בלתי מעשי להיפרד מקק"ל וההיפרדות היא לא הפיתרון. יש תחרות בין המינהל לקק"ל כבר היום. אם תהיה היפרדות עשוי להיות כאוס של כמה שנים", כך אמר היום בנצי ליברמן, מנהל מינהל מקרקעי ישראל, בכנס של המינהל. ליברמן הוסיף ואמר בהקשר זה כי במשך שנים היה קצר מסוים בתקשורת בין גורמים בכירים ברשות מקרקעי ישראל אל מול ראשי קק"ל. "הדבר הנכון הוא שיח עם קק"ל כדי להגיע לנקודת איזון".

 

פרופסור יוסי כץ מאוניברסיטת בר אילן אמר כי רעיון ההיפרדות מקק"ל הוא לא חכם ולא רציני. "זה איבוד לדעת".

 

בנצי ליברמן בנצי ליברמן צילום: נחום ברנע

 

היועץ המשפטי של תנועת הקיבוצים עו"ד מיכי דרורי המשמש גם כדירקטור בקק"ל אמר, כי רעיון ההיפרדות לא יצא מהקק"ל. "היום למרות שאנחנו מוצאים אוזן קשבת אצל בנצי זה לא עובד ככה כי הוא לא היחיד שקובע, יש געגועים לשיתוף פעולה אמיתי". 

 

ברקע לכוונת הממשלה לשנות את תוכנית המתאר הארצית ולאפשר בנייה על קרקעות חקלאיות עסק חלק גדול מהדיון בקרקעות שנמצאות בידי ההתיישבות העובדת – מושבים וקיבוצים. ליברמן הבהיר כי ההחלטות שמתקבלות בנושא זה אינן בידיו "אני בסך הכל פקיד, אם מדינת ישראל תחליט להעביר את הקרקעות לקיבוצים ולמושבים אני אצדיע אבל זה לא ככה, בית המשפט קבע אחרת". לדבריו, למרות שיש אפשרות להפעיל כוח ולקחת את הקרקעות מידי החקלאים באמצעים משפטיים זה לא הופעל מעולם. בתוך כך הוא ציין כי הוא מחויב להסדרת הנושא, "קיבלתי מנדט לייצר הצעה לעניין איוש נחלות שהוקפא זמן רב. אני מקווה שתוך חודש וחצי נגיש הצעה על כך. אני לא מתכוון לשנות החלטות שהתקבלו אלא לייצר מסלול נוסף. אם מישהו מהחקלאים חושב שאם הוא ימתין עוד שנתיים הוא יקבל עוד כסף הוא טועה. המדינה קיבלה החלטות לגבי כל מרכיבי הקרקעות החקלאיות ואיש לא מתכוון לשנות זאת".

 

עמית יפרח ראש אגף הקרקעות בתנועת המושבים, "אנחנו נרתמים ונרתם להורדת המאמץ הלאומי להורדת יוקר הדירות במדינה. יחד עם זאת, זו הזדמנות למדינה לפרוס את האוכלוסייה לפריפריה. דווקא בגלל שהקרקע החקלאית במרכז הארץ היא משאב מוגבל חשוב לשמר אותה במרכז. החקלאות במרכז היא גדולה משמעותית ואינטנסיבית, זה לא רק גני ארועים ומחסנים כמו שכולם חושבים".

 

פרופ' כץ, "אני חושב שהחקלאים צריכים לדבר עם המינהל ולא להגיע לבתי המשפט. הקיבוצים השקיעו לא רק בקרקעות אלא גם בצד החברתי וצריך לקחת גם את זה בחשבון. בית המשפט לא יהיה הפיתרון כי מבחינה משפטית אין לקיבוצים ולמושבים את הקייס".

 

ליברמן הוסיף, כדי לנהל קרקעות במדינה צריך להחזיק מאגר של קרקע ל-100 אלף יחידות דיור מתוכננות. ב-3 השנים האחרונות ניסינו להגדיל את היצע התוכניות המתוכננות אבל זה לוקח 7 שנים לתכנן קרקע", אמר.

 

בהמשך התייחס לנושא הקרקעות המתוכננות ואמר, אנחנו צריכים גם את הקרקעות צמודות הדופן לערים, אני לא מכיר קרקעות רבות אחרות שאפשר לשווק במהירות ואני אומר זאת למרות הצהרות הממשלה. חייבים לאתר קרקעות חקלאיות מתאימות לבנייה בנוסף להתחדשות עירונית ובנייה בבסיסי צה"ל שמתפנים".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x