$
חדשות נדל"ן

משרד השיכון: נגדיל את סבסוד שכ"ד ל־2,100 משפחות הממתינות לדיור ציבורי

מנכ"ל משרד השיכון, שלמה בן אליהו: "כל התמורה תלך לדיור הציבורי". להערכתו, בכל שנה יימכרו 3,000 דירות במחיר ממוצע של 250 אלף שקל, מה שיכניס לקופה 750 מיליון שקל לשנה

עינת פז-פרנקל 19:3223.06.13

משרדי השיכון והאוצר החליטו בסוף השבוע לחדש את מכירת הדירות ממצבור הדיור הציבורי, שעומד כיום על 61 אלף יחידות דיור. הדירות יימכרו לדיירים שמתגוררים בהן לפחות חמש שנים, והכספים ייכנסו לקופה ייעודית במשרד השיכון.

 

"כל התמורה תלך לדיור הציבורי", הבטיח שלמה בן אליהו, מנכ"ל משרד השיכון, בשיחה עם "כלכליסט". בן אליהו הדגיש כי מכירת הדירות תעוגן בתיקון לחוק הדיור הציבורי, שיזם רן כהן בשנות התשעים, ושבמשרד השיכון מקווים להעביר עד תחילת אוגוסט. על מאות מיליוני השקלים שהתקבלו ממבצעי מכירות של הדיור הציבורי, שנערכו בעשור האחרון, וש"נבלעו" בקופת המדינה, אמר בן אליהו: "אין מה לבכות על חלב ששתו לנו".

 

שלמה בן אליהו שלמה בן אליהו צילום: גיא אסייג

 

להערכת בן אליהו, בכל שנה יימכרו 3,000 דירות במחיר ממוצע של 250 אלף שקל (המשקף הנחה של 50% מהערך הממוצע של הדירות), מה שיכניס לקופה 750 מיליון שקל לשנה. הכספים הללו ישמשו לסבסוד שכר דירה לכ־2,100 משפחות הממתינות בתור לקבלת דירה בדיור הציבורי. כמו כן, בכל שנה יירכשו 400 דירות עבור משפחות שהמשרד קבע שתוענק להן דירה. הקריטריונים לכך נמצאים במשא ומתן בין משרדי האוצר והשיכון.

 

"שאלות מוסריות ותקציביות מעמתות אותנו עם הדילמה", אמר בן אליהו. "יש כאן החלטה אמיצה של השרים למכור את הדירות לדיירים". לדבריו, עלות האחזקה של 61 אלף הדירות מסתכמת ב־300 מיליון שקל בשנה. על אף ההשקעה הזו, בשנים האחרונות התריע מבקר המדינה לא אחת כי קיימים בדיור הציבורי ליקויים בטיחותיים חמורים. נראה כי המדינה מעוניינת להקטין את מעורבותה והאחריות שלה בתחום.

 

בן אליהו טוען כי היקף הסיוע בשכר הדירה לזכאים, שכיום נע בין 1,000 ל־3,000 שקל לחודש, יעלה לסכום יותר ריאלי שיאפשר לאנשים לשכור דירות בשוק החופשי. הסכומים טרם נקבעו.

 

שכר דירה ממוצע בישראל עמד בסוף הרבעון הראשון של השנה על 3,411 שקל לחודש, על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה; בתל אביב שכ"ד ממוצע הוא 5,059 שקל לחודש. "אנחנו נעניק שכ"ד שהוא ריאלי לשוק, הרבה מעל 3,000 שקל לחודש, אבל לא מספיק כדי לשכור דירה במגדלי YOO בתל אביב", אמר בן אליהו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x