$
חדשות נדל"ן

החקלאים יחזירו את הקרקע לפני אישור התוכניות

מועצת מקרקעי ישראל עשתה אתמול מהלך נוסף הקשור להשבת קרקעות חקלאיות וקידום תוכניות בנייה על שטחם של ישובים חקלאיים ולפיה השבת הקרקע תיעשה לאחר אישור התוכניות

דותן לוי 17:5604.06.13

מועצת מקרקעי ישראל אישרה אתמול מהלך נוסף אשר יאפשר לה לקדם תוכניות בנייה המתוכננות על קרקעות חקלאיות בהן צפוי להתבצע שינוי יעוד לטובת מגורים. בבסיס ההחלטה עומד רצון מינהל מקרקעי ישראל לזרז את ההליכים הקיימים. במסגרת זו, ינתנו תמריצים לחקלאים פרטיים או לישובים חקלאיים אשר ישיבו את הקרקע עוד בטרם אושר שינוי היעוד לטובת מגורים. בצורה זו המינהל יוכל לעבוד במקביל על קידום התוכנית וסגירת נושא הפיצויים מול החקלאים בעוד בעבר רק לאחר אישור התוכניות החל המשא ומתן על הפיצויים עם החקלאיים. על פי הערכות פוטנציאל השבת הקרקעות יעמוד על אלפי יחידות דיור בעיקר במרכז הארץ. ההחלטה תקפה לגבי תוכניות בהן מספר יחידות הדיור עולה על 200.

 

קרקע חקלאית קרקע חקלאית צילום: אוראל כהן

 

כמו כן אישרה המועצה להוסיף להחלטה קודמת אשר התקבלה בעבר והגדילה את הפיצוי לחקלאים שישיבו קרקעות לקרקע המעובדת בגידולי בעל. קודם להחלטה הנוכחית חקלאים אשר החזיקו בקרקעות אשר עובדו בחקלאות בעל (פלחה) לא קיבלו כלל פיצוי על פי הקריטריונים של המינהל. בנוסף, על מנת לתמרץ השבה מהירה של קרקעות הוחלט לתמרץ חקלאים אשר ישיבו את הקרקע בפרק זמן של עד 60 יום מקבלת הבקשה. כך למשל עבור דונם של חקלאות בעל הפיצוי יעמוד על 6,000 ובמידה והקרקע תושב במסגרת הזמן יקבל החקלאי 3,000 שקל נוספים. 20% מהפיצוי יועברו אליו באופן מיידי ואילו היתר עם אישור התוכנית.

 

המהלך לא התקבל בברכה על ידי נציגי הישובים החקלאיים, לדברי עו"ד עמית יפרח יו"ר אגף קרקעות ואגודות שיתופיות בתנועת המושבים אמר ל"כלכליסט" כי הפיצוי שקבוע כיום בחוק אינו עונה על שווי הקרקעות ואינו מפצה על כך שהישובים והחקלאים שמרו על קרקעות המדינה במשך עשרות שנים. "שאלת הפיצוי צריכה להיבחן מחדש ככל שהפיצוי יהיה הולם כך יהיה תמריץ לחקלאים להשיב את הקרקע", הוא סיכם.

 

היקף הפיצוי לדונם חקלאי:

 

6,000 שקל חקלאות בעל

 

13 אלף שקל חקלאות שלחין

 

23 אלף שקל למטעים

 

היקף הפיצוי לדונם חקלאי במידה והקרקע תושב בתוך 60 יום:

 

9,000 שקל לחקלאות בעל

 

20.5 אלף שקל לחקלאות שילחין

 

34.5 אלף שקל למטעים

בטל שלח
    לכל התגובות
    x