$
חדשות נדל

אחרי שנתיים: תבוטל תוכנית המענקים לרוכשי דירות בפריפריה

התוכנית שעליה נאבק שר השיכון הקודם, אריאל אטיאס, במסגרתה הוצעו מענקים בסך 100 אלף שקל לרוכשי דירה ראשונה לא הוכיחה את עצמה. גורם בממשלה: "האוצר אף פעם לא אהב את המענקים האלה ועכשיו הם מציירים את התכנית ככישלון כדי לא להעניק הנחות בחריש"

עינת פז-פרנקל 16:0307.05.13

שנתיים אחרי שיצאה לדרך תוכנית המענקים לרוכשי דירות בפריפריה, מודה הממשלה בכישלון התכנית.הקיצוצים בהצעת התקציב שהעביר היום (ג') משרד האוצר למשרדי הממשלה כוללים את ביטול התוכנית, עליה נאבק שר השיכון הקודם, אריאל אטיאס, כבר מתחילת הקדנציה שלו.

 

"זהו יום בשורה ליישובי הפריפריה ולזוגות הצעירים שיקבלו כסף ביד בכדי להקל עליהם", אמר אטיאס עם אישור תוכנית המענקים לפני כשנתיים. אך היום (ג'), ביקש משרד האוצר לבטל את התכנית במסגרת הצעת התקציב ואף חשף את מימדי הכישלון שלה: כפי שנחשף לפני חודשיים ב"כלכליסט", רק ב-12 מתוך 28 הישובים שבתכנית לא מומשו מענקים.

 

שיעור הממשים עמד על 11% (מתוך יעד של 4,000 זוגות צעירים). ביישובים שניתנו המענקים חל גידול של 7% בלבד ושיעורי ההגירה השלילית אף החריפו ב-66%.

 

אטיאס לפני שנתיים. "זהו יום בשורה ליישובי הפריפריה ולזוגות הצעירים שיקבלו כסף ביד בכדי להקל עליהם" אטיאס לפני שנתיים. "זהו יום בשורה ליישובי הפריפריה ולזוגות הצעירים שיקבלו כסף ביד בכדי להקל עליהם" צילום: אוראל כהן

 

"לאור השיעור הנמוך של המממשים ואי הגידול בעסקאות בדירות חדשות, המבצע לא הצליח להגביר את רכישת הדירות החדשות בפריפריה ולא היתה לו השפעה מהותית", כותבים מחברי התוכנית הכלכלית. עוד נכתב כי: "גם במקומות בהם מספר המממשים היה גבוה, חלה ירידה בהיקף העסקאות".

 

המענק, בגובה 100 אלף שקל, ניתן לרוכשי דירות חדשות בפריפריה שזוהי עבורם דירת מגורים יחידה. עלות התכנית לשנתיים הקרובות נאמדת ב-175 מיליון שקל, שכעת יקוצצו.

 

גורם בממשלה אמר ל"כלכליסט" כי האוצר אינו מעוניין להעניק את הסובסידיה לאלפי רוכשי הדירות בעיר החדשה חריש, מענקים בגובה כולל של מאות מיליוני שקלים. ככלל, "האוצר אף פעם לא אהב את המענקים האלה ועכשיו הם מציירים את התכנית ככישלון", אמר הגורם.

 

קיצוצים נוספים בתקציב משרד השיכון כוללים הפחתת 60 מיליון שקל מתקציב המשכנתאות לזכאי המשרד בשנתיים הקרובות והכנסת קריטריון של מיצוי כושר ההשתכרות כתנאי לזכאות למשכנתא בריבית נמוכה ממשרד השיכון. בנוסף מתוכנן ביטול "מענק ירושלים" ההיסטורי בסך 90 אלף שקל לרוכשי דירות בבירה.

 

התקציב משקף הודאה של הממשלה בכישלון התכנית לחיזוק מבני ציבור בפני רעידות אדמה, שתוקצבה ב-140 מיליון שקל ל-25 שנה. "על אף שבוצעו התחייבויות למתכננים ולקבלנים, טרם חוזקו מבני ציבור", נכתב בתכנית הכלכלית. "הליכי התכנון והחיזוק עד כה היו איטיים עקב סרבול ביורוקראטי". לפיכך, ייפרש תקציב התכנית על פני שנתיים נוספות.

 

דובר משרד השיכון מסר בתגובה כי המשרד מתנגד לביטול המענקים בפריפריה. "יש להמשיך במדיניות המסייעת לחיזוק הפריפריה. התוספת הממוצעת להכנסות המדינה בגין גביית מע"מ מכל דירה חדשה נוספת שנמכרת בפריפריה כפולה מעלות המענק", נמסר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x