שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

מושכים את השוק למעלה: 11% מהדירות בירושלים נרכשו על ידי תושבי חוץ

פרק בדו"ח מינהל הכנסות המדינה שפרסם אתמול האוצר חושף את אחת הסיבות לבועת הנדל"ן בירושלים, ומראה שמחיר ממוצע של דירה שנמכרה ב־2011 לתושב חוץ גבוה ב־75% ממחיר דירה שנמכרה למקומי

עינת פז-פרנקל 12:0006.05.13

1,045 דירות שנמכרו ב־2011 בירושלים, המהוות 11% מכלל הנכסים שהוצעו למכירה, נרכשו על ידי תושבי חוץ - השיעור הגבוה ביותר מאז 2006, כך עולה מפרק הנדל"ן בדו"ח מינהל הכנסות המדינה שפרסם אתמול משרד האוצר.

 

דו"ח האוצר חושף כי המחיר הממוצע לדירה שרכש תושב חוץ בבירה - 2.2 מיליון שקל - גבוה ב־75% ממחירה הממוצע של דירה שרכש ישראלי בירושלים. אמנם הזרים רוכשים יותר דירות יוקרה, אולם באוצר אומרים שזה רק חלק מהסיבה לפער, ולראיה: השוואת מחירים בתוך אותה השכונה עדיין מניבה פערי מחיר של כ־40%.

 

 

 

כך למשל, בשכונת רחביה, חביבת תושבי החוץ, שבה 38% מהדירות מיד שנייה נרכשו בידי זרים ב־2011, שילם התושב הזר 2.85 מיליון שקל בממוצע על דירה מיד שניה - 40% יותר מהישראלי שרכש דירה ישנה ברחביה. בשכונת רוממה שילם הזר 38% יותר מהישראלי.

 

לדברי מחברי הסקירה,"גם בהתחשב ברמת המחירים בשכונה נמצאו פערי מחירים משמעותיים בין הדירות שנרכשו על־ידי תושבי החוץ לבין הישראלים". מחקרים הוכיחו כי "מחיר דירה המשולם על ידי תושבי חוץ מגלם בתוכו פרמיה גבוהה, הנובעת מעלויות חיפוש גבוהות יותר בהשוואה לאלו של תושבים מקומיים, הטיה כלפי מעלה בתפיסה שלהם לגבי רמות המחירים המקומיות וחיפזון מסוים בסגירת העסקאות".

 

 

שכונת רחביה בירושלים. חביבת תושבי החוץ שכונת רחביה בירושלים. חביבת תושבי החוץ צילום: מיקי אלון

 

בנוסף למחירים הגבוהים שמשלמים הזרים, בירושלים קיים חוסר מתמשך בקרקעות לבנייה, ובעיית "דירות הרפאים" בעינה עומדת - ראש העיר ניר ברקת מבקש להנהיג שינוי במיסוי, כך ש־10,000 דירות ריקות (רובן בבעלות תושבי חוץ) יחויבו בארנונה כפולה, אך משרד הפנים טרם העביר את התקנות הנדרשות. המחסור המלאכותי הזה מעיק גם על מי שמבקש לשכור דירה בבירה.

 

הנתונים החדשים מצטרפים לנתון שפירסם האוצר בפסטמבר האחרון, ולפיו 36% מכלל הדירות בארץ שנמכרו לתושבי חוץ ברבעון השני של 2012 - היו בירושלים. לדברי איש שיווק הנדל"ן איציק לוי, מנכ"ל אמבסדור ירושלים, "התושבים הזרים תמיד משכו את ירושלים כלפי מעלה, כי יש להם דרישה לנכסים איכותיים מאוד". הוא מעריך כי המגמה תימשך: "זה אמוציונלי, הם באים לכאן בחופשות, רוצים בית משלהם, ומרכיב המחיר פחות מהותי".

 

"זה לא שיש מחיר לתושב חוץ, 'מחיר לפראיירים', ומחיר למקומי", אומר לוי. "תושב חוץ יקנה ברחוב שקט ולא רועש, ויהיה פער מחיר. הזר לא רק משלם יותר, הוא מקבל גם דירה הרבה יותר טובה".

 

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x