$
נדל"ן

הפרס של עיריית ת"א למשפצים: הארכת החכירה עד 2075

עיריית תל אביב מנסה לשכנע בעלי מבנים להצטרף לשיפוץ ה"פיאצה" שתוקם ברחוב הארבעה על ידי הכפלת תקופת החכירה הנוכחית ואופציה להוסיף קומות

דותן לוי 08:1406.05.13

בשנה הבאה צפויה עיריית תל אביב להשלים בנייה של "פיאצה" (כיכר) במתחם גבעון שבמרכז העיר, בין הרחובות הארבעה לקרליבך. אלא שבעלי העסקים באזור לא ממהרים ליישר קו עם התוכנית ולשפץ את חזיתות הבניינים.

ל"כלכליסט" נודע כי כדי לתמרץ את בעלי המבנים מתכוונת העירייה להציע להם להאריך את דמי החכירה במתחם עד שנת 2075. זאת לאחר שאף אחד מבעלי המבנים לא חתם על ההצעה הקודמת, שבה הוארכו דמי החכירה עד שנת 2050.

 

מתחם גבעון נמצא בבעלות העירייה ומוחכר לבעלי עסקים שונים עד שנת 2025. לפי החוזה המקורי, החוזים למתחם היו אמורים לפוג והוא תוכנן לחזור לידי העירייה. אלא שבמסגרת תוכניות העירייה לשיקום האזור — שכוללות את התוכנית לבנייה ושיקום של מתחמי שרונה והשוק הסיטונאי — החליטה העירייה לפני כמה שנים לפעול גם לחידוש מתחם גבעון.

 

מתחם גבעון ברחוב הארבעה. החוכרים מסרבים לחתום על החוזה עם העירייה מתחם גבעון ברחוב הארבעה. החוכרים מסרבים לחתום על החוזה עם העירייה

 

עלות שיפוץ הכיכר, כולל הרחבת החניון התת־קרקעי, צפויה לעמוד על 144 מיליון שקל. המטרה היא להפוך את אזור העסקים ל"פיאצה" בעלת מראה שמזכיר כיכרות בערים מובילות בעולם. לפי התוכנית שטח החניון יורחב פי שלושה ויהיו בו 1,000 מקומות חניה בארבעה מפלסים. בעתיד מתוכנן החניון התת־קרקעי להתחבר למתחם השוק הסיטונאי העתידי.

 

ב־2010 זכתה במכרז לבניית הפרויקט חברת גינדי השקעות. היזמים כבר החלו בעבודות במתחם ונמצאים בשלב מתקדם של חפירת החניון. לפי התוכנית, המתחם יכלול גם כיכר עם מזרקת ערפל, בריכה ביולוגית ובמה המיועדת להופעות. העירייה מתכננת להקרין בו סרטים ולהפעיל בו אירועי תרבות שונים.ל"כלכליסט" נודע כי כמה מועדונים, בהם מועדוני הופעות, מתעניינים בהשכרת שטחים במקום.

 

כדי להשלים את הפרויקט נדרש שיתוף פעולה מצד החוכרים כדי שאלה ישפצו את חזיתות המבנים, כך שישתלבו בתוכניות העירייה. בספטמבר 2012 הוחלט לתמרץ את החוכרים על ידי הארכת דמי החכירה עד 2050. אלא שלפי גורם בעירייה, החוכרים טוענים שמדובר בעסקה לא משתלמת, ועד עתה איש מהם לא הצטרף לפרויקט.

 

כעת מתכוונת העירייה לשפר את הצעתה. באמצעות חברת אחוזות החוף, שאחראית להקמה ולתפעול הפרויקט, יוצע לבעלי הנכסים להאריך את תקופת החכירה עד 2075. בתמורה תאפשר להם העירייה תוספת של שתי קומות נוספות, עד לגובה של שבע קומות.

 

הליך תמרוץ נוסף שנקבע ב־2012 קבע מתן הקלות לסוחרים שימהרו לשפץ. מי שיחתום על החוזה בשנה הראשונה יזכה להפחתת דמי החכירה בגובה של כ־80% מגובה השיפוץ. עיכוב של כל שנה בחתימה יעלה את דמי החכירה ב־10%. "המבנה כאן הוא מורכב ומסובך בשל הקרבה הפיזית של המבנים לכיכר המתוכננת", אומר יו"ר אחוזות החוף עו"ד עופר שחל. "לוח הזמנים בין ההתקדמות שלנו בכיכר לבין השיפוץ הסביבתי אינו חופף, לכן תהיה תקופה מסוימת שהכיכר והחניון יתפקדו ושיפוץ הבניינים לא יתבצע. אני מקבל פידבקים חיוביים. לדעתי הארכת זמן החכירה תפתור את בעיית החתימה".

 

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: "בעקבות פניות של חוכרים ולאור הקשיים שהוצגו על ידיהם לביצוע השיפוצים והשלמתם, אישרה במרץ 2013 מועצת העיר להעניק אופציה לחוכרים לחידוש החכירה בשתי תקופות נוספות של 25 שנהבכפוף לשיפוץ החזיתות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x