$
חדשות נדל"ן

שנתיים לאחר השיווק: אושרו 2,300 היתרי בנייה בשכונות החדשות בראש העין

כך הכריזו השר אריאל וראש עיריית ראש העין. מדובר במתחם שבו שווקה קרקע לבניית 4,000 יחידות דיור. עד היום לא הוצא אף היתר, והחברות נתקעו עם קרקע שלא ניתן לבנות עליה

שר הבינוי והשיכון אורי אריאל הכריז היום יחד עם ראש עיריית ראש העין משה סיני ומנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר על יציאה לדרך של מתחם המגורים הגדול ביותר באזור המרכז. זאת במהלך סיור שהתקיים היום (ג') שבמתחם השכונות החדשות בעיר.

מדובר במתחם שבו שווקה לפני שנתיים קרקע לבניית 4,000 יחידות דיור על ידי משרד השיכון ומנהל מקרקעי ישראל. בקרקע זכו חברות נדל"ן שונות ביניהן שיכון ובינוי נדל"ן, משה אביסרור ובניו, פרץ בוני הנגב, שמעון צרפתי, צ. לנדאו וחברות נוספות. עד היום לא הוצא אף היתר בנייה, והחברות למעשה תקועות עם קרקע שלא ניתן לבנות עליה.

 

ראש עיריית ראש העין משה סיני (מימין), שר השיכון אורי אריאל ומנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר בסיור בראש העין ראש עיריית ראש העין משה סיני (מימין), שר השיכון אורי אריאל ומנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר בסיור בראש העין צילום: ששון תירם

 

הקפאת הבנייה במתחים החדשים נובעת מחסמים שונים, בינהם אי הסכמה בין משרדי הממשלה השונים על מימון עורקי תחבורה שאמורים לשמש את דיירי השכונות החדשות בראש העין. בחודשים האחרונים הוסר חסם זה עם ההחלטה על השקעה בהקמת מחלף על כביש 5 והקמת כביש עורקי חדש בעלות של כ-300 מיליון שקל. 

 

חסם נוסף שהיווה מכשול עיקרי הוא סעיף בתכנית הבנייה שקבע כי לא ניתן להוציא היתרי בנייה במתחם לפני פיתוח תשתיות הביוב באזור. ההבנות שאליהם הגיע ראש העיר מול גופי הממשלה בנושא זה קובעות כי היתרי בנייה לכ-2,300 יחידות דיור ינתנו באופן מיידי בטרם החלה העבודה על קו הביוב. בחודש ספטמבר, לאחר תחילת העבודות בקו הביוב, מתוכנן סבב נוסף במסגרתו ישוחררו היתרי הבנייה הנוספים במתחם.

 

בנוסף, הוחלט כי השכונה תכלול 4,750 יחידות דיור במקום 4,000 כפי שקבעה התכנית המקורית. הדיון בנושא הגדלת הזכויות שהפך לוויכוח עקרוני בין ראש העיר משה סיני לבין שר השיכון לשעבר אריאל אטיאס נפתר בתקופה האחרונה. בתמורה להסכמתו של ראש העיר על תוספת יחידות הדיור, בהן גם דירות קטנות ודירות מוזלות במסגרת מכרזי המחיר למשתכן, אישר משרד השיכון הטבות לעיר. למשל, הוספת מוסדות ציבור בשכונות החדשות ושידרוג תשתיות בשכונות הותיקות.

 

עד כה, על פי נתוני משרד השיכון, השקיעה המדינה בפיתוח השכונה 470 מיליון שקל ותשקיע עוד מאות מיליוני שקלים בהמשך. לצד הבנייה, משרד הבינוי והשיכון הקציב עשרות מיליוני שקלים לטובת פיתוח הגן הלאומי מגדל צדק שישמש את תושבי הסביבה והשכונות החדשות.

 

שר הבינוי והשיכון אורי אריאל אמר בסיור כי "יש כאן עירייה וראש עיר שרוצים ולא רק מוכנים לשתף פעולה. אלו אנשים שמאמינים שצריך לתרום ולהיות שותפים ובהחלט גם להיעזר בנו וזה מה שאנחנו צריכים מראשי הרשויות. בלי השלטון המקומי אי אפשר לעשות שום דבר. לא תמו האתגרים, אבל אני שמח שאנו יוצאים לדרך ורואים את העבודות המתקדמות בשטח. ראש העין זה מרכז הארץ". השר התייחס גם לנושא תכניות התחבורה שהממשלה מקדמת בהתאם למדניות ראש הממשלה ואמר: "היום ניתן להגיע גם בתחבורה הציבורית ועל כן אנחנו בעד הקטנת תקן החניות ועידוד הגדלת השימוש בתחבורה הציבורית בכל תכנית שאנו עוסקים, זה נכון יותר וירוק יותר".

 

ראש העיר, משה סיני אמר כי "ראש העין הולכת להיות עיר של כמעט 100 אלף תושבים. ראשי רשויות מתרשמים מהחזון והמדיניות של הממשלה החדשה הכוללת הסרת חסמים לטובת האזרח. אני מייחל לשותפות מלאה עם משרדי הממשלה השונים לטובת כולם".

 

מנכ״ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר אמר בסיור "ראש העין היא דוגמא מצוינת לאיך שעיר צריכה להיות. סוד ההצלחה כאן הוא ברור- יש כאן ניהול מצוין של ראש העיר". לוקר הדגיש, "גם בנושא הדיור, תפקיד משרד ראש הממשלה דומה - לנהל. הסוד בפתרון סוגיית הדיור טמון בניהול ובשיתוף פעולה בין כל הגורמים. זו עבודה סיזיפית של הסרת חסם אחרי חסם וירידה לפרטים ובסוף כמו שאנחנו רואים בראש העין- העבודה נושאת תוצאות".

 

לוקר החמיא לשר השיכון הנכנס, אורי אריאל, שזהו סיור מקצועי ראשון שבחר לעשות ואמר ״אני שמח על משב הרוח החדש שהבאת. נכנסת לתפקיד, אורי, ברוח סערה חיובית ואני בטוח שתוביל להישגים מרשימים בעבודת משרדך. לממשלת ישראל ולראש הממשלה יש מחויבות עמוקה לפעול להורדת מחירי הדיור ולדאגה לכך שצעירים יזכו לדיור בהישג יד. נסייע לשר השיכון ככל שיידרש במשימתו זו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x