$
חדשות נדל"ן

המטרה הראשונה של שר השיכון: ביטול המע"מ על דירה ראשונה

אורי אריאל מקיים דיונים בנושא עם משרד האוצר, על מנת שרוכשי דירה ראשונה יוכלו להנות מהטבת מס מיידית של כ-17%. אריאל טרם הציע מנגנון למתן ההטבה

שר השיכון החדש אורי אריאל מקדם תוכנית שמטרתה ביטול המע"מ על דירה ראשונה, כך אישרו יועציו של אריאל, בעקבות חשיפת "ידיעות אחרונות". המטרה היא כי מחוסרי דירה יוכלו להנות מהטבת מס מיידית של כ-17% ברכישת דירתם הראשונה. אריאל מנהל דיונים ראשונים בנושא מול משרד האוצר.

אורי אריאל אורי אריאל צילום: אלכס קולומויסקי

 

אריאל טרם הציע מנגנון למתן ההטבה, אך הוא מעוניין כי ההטבה תעבור ישירות לרוכשי הדירה ולא תגיע אליהם דרך הקבלנים. שר השיכון מעוניין להמנע ממנגנון שהוצע בתוכנית ההטבות לרוכשי דירה ראשונה מקבלן בפריפריה, במסגרתו העניקה המדינה 100 אלף שקל לרוכשי דירות חדשות ב-28 ישובים פריפריאליים ברכישת דירה ראשונה, אך ההטבה פוצלה כך שהרוכשים קיבלו 60 אלף שקל ישירות לחשבונם ו-40 אלף השקלים הנותרים הגיעו ליזם הפרוייקט. הרוכשים למעשה נדרשו לבקש את ההנחה הנוספת של 40 אלף השקלים מהקבלן, דבר שלא קרה בפועל בכל העסקאות.

 

כעת יהיה על אריאל לשכנע את משרד האוצר כי זוהי הפעולה הנכונה לשוק הדיור וזאת על רקע הגרעון התקציבי. "מבחינתנו אין דבר שאינו ישים", אמר מקורב לשר והוסיף: "צריך רק לרצות ליישם אותו".

 

בצד הקבלנים התקבלה התכנית של אריאל בברכה. ניסים בובליל, נשיא התאחדות בוני הארץ אמר היום בתגובה כי הקבלנים בונים היום דירות בידיעה שמרבית הזוגות הצעירים לא יוכלו לרכוש אותם בשל עליית המחירים ובשל המגבלות על המשכנתאות. "התאחדות בוני הארץ הודיעה מספר פעמים כי היא תומכת בקביעת מע"מ 0 על דירות חדשות לרוכשי דירה ראשונה ובהכרה בריבית על המשכנתאות כאמצעים לסיוע לזוגות הצעירים. כיום אנו רואים כי גם בערים סביב תל אביב יש דירות שידם של זוגות צעירים אינם משגת. לצד עליית מחירי הדירות, עולים גם מחירי השכירות בצורה חדה והנטל על המשפחות הצעירות הוא רב". עם זאת, בהתאחדות מביעים סקפטיות באשר למימוש התכנית. "על השר לפעול בנחישות ולא ליצור מצב כפי שראינו בעבר שהממשלה מבטיחה הבטחות לזוגות הצעירים יוצרת קיפאון בשוק ולאחר מכן נוצרת התפרצות של ביקושים שגוררת עליית מחירים מחודשת"

 

יעקב אטרקצ'י, בעלים ומנכ"ל חברת אאורה ישראל אמר כי אם תמומש ההבטחה היא תראה שלמדינה אכן יש כוונה אמיתית לעזור לזוגות צעירים לקנות דירה בישראל. בנוסף הציע אטרקצ'י להגביל את ההטבה לדירות במחירים של עד מיליון שקל כדי לכוון את היזמים והרוכשים לפריפריה. "אם הסכום יוגבל, הדבר יעזור לזוגות הצעירים לקבל החלטה להתרחק מהמרכז אל עבר המעגל השלישי, ובכך בעצם תאפשר להשיג מטרה לאומית חשובה- פיזור אוכלוסין אמיתי בארץ", אמר אטרקצ'י.

 

אהוד המאירי, יו"ר קבוצת שמאות המקרקעין אהוד המאירי ושות' אמר כי מדובר ברעיון מצויין, אך יהיה קשה מאוד ליישמו: "מי ישמור על חברות הנדל"ן שלא יעלו את המחיר של הדירה? אנחנו חיים בשוק חופשי בו המחירים נקבעים על פי ביקוש והיצע ואין שום מנגנון פיקוח שיבטיח כי יזם לא יגלגל את הפטור ממע"מ ופשוט יעלה מראש את מחיר הבסיס של הדירה. אין פיקוח על כך שאכן הזוג הצעיר יקבל הנחה אמיתית ומי יקבע את הקריטריונים לזכאים? האם זוג צעיר ממשפחת טייקונים שרוכש דירה ראשונה יקבל גם הוא הנחה? אני מסופק אם המדינה תוכל להקים מנגנון בקרה אמיתי", אמר המאירי והוסיף: "כך או כך, הצעה זו יכולה לעבוד רק אם אותו זוג צעיר ישלם כרגיל את המע"מ ליזם ועם הקבלה ילך לבקש החזרים מהאוצר".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x