$
חדשות נדל"ן

האם ברית המתנחלים במשרד השיכון תצלח את שר האוצר?

לשר השיכון הנכנס אורי אריאל מצפה עבודה לא קלה עם הורדת מחירי הדיור, אבל את המלחמה האמיתית הוא ינהל נגד שר האוצר החדש יאיר לפיד לגבי הבנייה בהתנחלויות. גב רחב בנושא הוא יקבל מידידו, יו"ר מועצת יש"ע בעבר ומנכ"ל המינהל בנצי ליברמן

הדס שפר 07:0211.03.13

"הדיור הפך נושא כלכלי־חברתי־לאומי ראשון במעלה, ולכן תיק השיכון לא יימסר למפלגה סקטוריאלית ויהיה בידי אחד מחברי הכנסת של סיעת הליכוד־ביתנו. באופן מוחלט לא נעביר את האחריות למפלגה סקטוריאלית", כך הצהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו ערב הבחירות. אבל הצהרות לחוד וקונסטלציה פוליטית לחוד. הקרב על תיק השיכון, ככל הנראה, הוכרע, ומי שיזכה בו בסופו של יום, לפי המסתמן מהמו"מ הקואליציוני, הוא אורי אריאל ממפלגת הבית היהודי.  

כשמחירי הדיור שוברים בכל יום את השיא של עצמם, אין ספק שהסוגיה העיקרית שתובל לפתחו של אריאל היא סוגיית הדיור. "הבעיה המרכזית שהיתה בממשלה הקודמת היא הדיור, ולא די שהיא לא טיפלה במצב, היא גם החמירה אותו", אומר ל"כלכליסט" שר השיכון לשעבר מאיר שטרית, "עשרות אלפים מחפשים פתרונות למצב - ליצור מלאי דירות במחיר בר־השגה. זו הבעיה המרכזית, והיא צריכה להיות בראש סדר העדיפויות של אריאל".

 

בתקופת מחאת האוהלים פנה ח"כ אריאל ליו"ר הכנסת ראובן ריבלין בבקשה להקים ועדת חקירה פרלמנטרית למשבר הדיור ואמר כי "המצוקות אמיתיות, נדרשים פתרונות בטווח המיידי ולטווח הארוך. ממשלת ישראל נכשלה באחד מתפקידיה המרכזיים - הכנת תשתית של בנייה ושיכון ברחבי הארץ", כתב אריאל בשם סיעתו. "יש בידי הממשלה פתרונות מהירים ויעילים לבעיה זו, אך היא אינה נוקטת אותם והאזרחים ממשיכים לסבול".

 

ואולם, מלבד אופן טיפולו בסוגיית מחירי הדיור, שאלה מרכזית שעומדת על הפרק היא אם אריאל, שמשתייך לזרם הציונות הדתית, גר בכפר אדומים, כיהן בעבר כיו"ר מועצת יש"ע ווידא את המשך פיתוח ההתנחלויות גם בתקופת הסכמי אוסלו, ידאג בעיקר למגזר שממנו הוא מגיע - מגזר המתנחלים.

 

ח"כ אריאל (במרכז), עם חברי הבית היהודי ניסן סלומינסקי (מימין) ונפתלי בנט. בלי המינהל התפקיד חסר משמעות ח"כ אריאל (במרכז), עם חברי הבית היהודי ניסן סלומינסקי (מימין) ונפתלי בנט. בלי המינהל התפקיד חסר משמעות צילום: אלכס קולומויסקי

 

ההתנחלויות במוקד

 

תקציב משרד השיכון הסתכם בכ־5.6 מיליארד שקל ב־2011 ובכ־5.5 מיליארד שקל ב־2012. בינואר שעבר טען משרד השיכון כי אולץ להעביר 5 מיליון שקל מתקציב הדיור הציבורי ושיקום השכונות לטובת תוספת מימון לאבטחה של ההתנחלויות במזרח ירושלים. אבטחת המתחמים היהודיים בשכונות הערביות במזרח ירושלים נתונה מאז שנות התשעים בידי משרד השיכון.

 

מעתירה של האגודה לזכויות האזרח נגד אבטחת המתנחלים מנובמבר 2011 עולים המספרים העצומים. ב־1991 היה התקציב 7 מיליון שקל, ואילו ב־2010 הוא צמח ל־54 מיליון שקל. כמו כן, לפי נתונים שהציגה תנועת שלום עכשיו על הסכומים הגלויים בהצעת תקציב 2011–2012 של משרד השיכון, תקציב אבטחת המתנחלים בשכונות הפלסטיניות במזרח ירושלים היה כ־76 מיליון שקל ב־2011 וכ־70 מיליון שקל ב־2012. עלות הפיתוח במעלה אדומים ב־2011 - שכלל שיווק של 200 יחידות דיור - הגיעה ל־58 מיליון שקל ב־2011 ול־31 מיליון שקל ב־2012, והוצאות השיווק של 500 יחידות דיור בהר חומה הסתכמו בהצעת התקציב ב־114 מיליון שקל ב־2011 וב־124 מיליון שקל ב־2012.

 

בהתחשב בסכומים האלה שאלת ההשקעה בהתנחלויות ברורה מאליה, אך האם יהיה מי שיעצור את התהליך? "אין לי ספק שח"כ אריאל ישקיע בהתנחלויות", אומר שר השיכון לשעבר שטרית. "כל מה שהוא יוכל לעשות בהתנחלויות הוא יעשה, הוא דאג להן כל השנים. אבל פה יש את האוצר, שאם יעשה את עבודתו, יוכל לעצור אותו. לפיד דיבר נגד הבנייה בהתנחלויות, אנחנו נראה כיצד יפעל בשטח".

 

להתנהגות בעלת בריתה של הבית היהודי, מפלגת יש עתיד, תהיה השפעה גדולה על הנעשה במשרד השיכון. באחד מטוריו בעבר סימן לפיד את הפסקת הבנייה בהתנחלויות כאחת ממטרותיו. "הכסף", כתב לפיד, "נמצא בלא מעט התנחלויות מרוחקות שנראות כמו שוויץ, שמובילים אליהן כבישים טובים יותר מבשוויץ". האם לפיד יסטה מהמצע או יעצום עין ויאפשר לאריאל להמשיך בתנופת הפיתוח על חשבון מה שלפיד טען שהוא מעמד הביניים?

 

מגזר נוסף שלפיד כיוון אליו הוא המגזר החרדי, שם גם נמצאה הביקורת כלפי שר השיכון היוצא אריאל אטיאס מש"ס, שנטען נגדו שדאג בעיקר לשיכון מאות אלפי חרדים. אלא שלא די שאריאל לא הביע התנגדות לפעולותיו של אטיאס, הוא גם תמך בהן. ב־4 בדצמבר 2012 חבר אריאל לאטיאס ולח"כ משה גפני מיהדות התורה בהצבעה להעברת 538 מיליון שקל לסבסוד ההנחות על קרקעות במכרזים לדיור מוזל שיש בהם העדפה לחרדים.

 

"צריך להבין שאין תקנות ייעודיות לשטחים", אומר גורם באוצר, "מכיוון שהתקנות כלליות, כל שקל שעובר לשטחים צריך לעבור גם לכל יתר חלקי הארץ, כך שלשים שם כסף זו סכנה. צריך יהיה להשקיע סכום נוסף במקומות אחרים, וזה יהפוך לעסק יקר. עם זאת, אין ספק ששר שיכון שירצה יוכל לקדם אג'נדות התיישבותיות במשרד השיכון".

 

מי יעמוד בראש המינהל?

 

אטיאס. "שלט בפרטים" אטיאס. "שלט בפרטים" צילום: עמית שעל

אחד התפקידים המרכזיים של שר השיכון הוא עמידתו בראש מועצת מינהל מקרקעי ישראל, סוג של דירקטוריון. עם זאת, ראש הממשלה בנימין נתניהו לא הסתיר את כוונותיו להעביר את המינהל לסמכויות משרדו וניסה למנות את משה כחלון ליו"ר המינהל, מינוי שלא יצא לפועל בשל הוראות היועץ המשפטי לממשלה על מינויים בסמיכות לתקופת הבחירות.

גורמים המצויים בפרטים מציינים כי גם אם יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט היה מוכן לוותר על ראשות המינהל לטובת תיק האוצר, מרגע שתפקיד שר האוצר ניתן ללפיד אין סיכוי שבנט יוותר על המינהל.

 

למה בעצם? בעיקר משום שתפקיד יו"ר המינהל מכיל סמכויות נרחבות בכל הקשור לניהול קרקעות המדינה, לשיווקן ולהקצאתן לייעודים שונים.

 

בעבר ניתן תפקיד ראש המינהל כפיצוי לשרים שראש הממשלה היה חפץ ביקרם, כך למשל כשאריאל שרון מונה לשר התשתיות וכשאולמרט היה שר התמ"ת.

 

אטיאס הבין בתקופת כהונתו כי הפתרון הוא הצפת השוק בקרקעות, ופעל בנושא. גורם במשרד השיכון מדגיש כי "אטיאס שלט בפרטים עד רמת השומה הקטנה שתוקעת את המכרז.

 

"אין ספק שהמינהל הוא תיק שיש בו יכולת השפעה על שוק הנדל"ן. אם הוא יעבור לשר אחר, ההשפעה של שר השיכון תיחלש".

 

מכר ותיק שיפגוש אריאל במינהל מקרקעי ישראל הוא מנכ"ל המינהל בנצי ליברמן - לשעבר ראש המועצה האזורית שומרון ויו"ר מועצת יש"ע. הציר הזה של בנצי ליברמן־אורי אריאל עשוי להוביל מהלכים רבים ביחד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x