$
חדשות נדל"ן

איך בוחרים את המשכנתא הנכונה?

פרויקט "מחפשים דירה" יאפשר לקוראי "כלכליסט" לעקוב אחרי תהליך קבלת הייעוץ ובקשת המשכנתא

אהוד יניב 08:5907.03.13

רכישת דירה היא אחד המהלכים הגדולים שאנו מבצעים בחיים, ורובנו חייבים לקחת משכנתא כדי לממש אותו.

כאשר אנו יוצאים לדרך לממש מהלך כזה, חשוב שיהיו פרוסים לפנינו שורה של נתונים ועובדות שיסייעו לנו לקבל החלטות, כגון מהו הסכום שנזדקק לו לרכישת הדירה, מהן ההוצאות הנוספות שכרוכות בתהליך הרכישה (כמו מס רכישה, היטל השבחה, שכר טרחת עו"ד, עלויות מעבר דירה, הפרשי שערים או הצמדות), מהו ההון העצמי שעומד לרשותנו וכמה כסף נוכל להחזיר בכל חודש. במילים אחרות: איך נוכל להתאים את סכום המשכנתא שאנחנו זקוקים לו ליכולת ההחזר שלנו?

 

המהלך הזה, כפי שכולנו יודעים, הוא מורכב: איך מוודאים מהם הצרכים? איך בודקים את יכולת ההחזר החודשית? באיזה מסלול משכנתא בוחרים? שאלות כאלה ואחרות עומדות במרכז סדר היום של לקוחות שזקוקים למשכנתא, והן חלק מתהליך קבלת הייעוץ ובקשת המשכנתא מול יועצי המשכנתא בבנק.

 

פרויקט "מחפשים דירה" יאפשר לציבור לראשונה, בעזרת יועצי המשכנתאות של בנק הפועלים, ללוות מקרוב את התהליך שאותו מבצעים היועצים במהלך בקשה לקבלת משכנתא, בחינתה ואישורה על ידי הבנק.

 

קוראי "כלכליסט" יוכלו לעקוב אחרי האופן שבו נבחנות היכולות הכלכליות של בני המשפחה כאשר הם מבקשים לקבל משכנתא (בחינת רמת ההכנסה מול ההוצאות הקבועות, יכולת השתכרות עתידית וכו'), ומפרטים את תוכניותיהם לעתיד מבחינת הרחבת התא המשפחתי והשינויים התעסוקתיים.

 

הניתוח השלם הזה מוביל בסופו של דבר למטרה של יועצי המשכנתאות, שהיא הבנת הצרכים החשובים של הלקוחות שיושבים מולם מבחינת אופי המשכנתא: יציבות של תשלום חודשי, גמישות בפירעון מוקדם, החזר חודשי התחלתי נמוך שיגדל עם השנים או להפך. כל זאת כדי לבנות תמהיל נכון שעונה על צורכיהם.

 

שקיפות נתוני המשפחות שייבחרו להשתתף בפרויקט והעובדה שהמשפחות שייבחרו ייצגו מגוון חתכים של החברה הישראלית — יאפשרו לכמעט כל משפחה בישראל למצוא בפרויקט משפחה דומה לה. כך יוכלו משפחות רבות ללמוד מהתהליך ולהשתמש במידע ובתובנות שיעלו מסיקור הפרויקט ב"כלכליסט", לצורכיהן האישיים.

 

להרשמה לפרויקט ולפרטים נוספים

 

הכותב הוא מנהל אגף אשראי קמעונאי ומשכנתאות בבנק הפועלים

בטל שלח
    לכל התגובות
    x