$
חדשות נדל"ן

הוועדה המחוזית הקפיאה את התוכנית לכפר הנופש בחוף פלמחים

זאת עד שתיבחן במועצה הארצית תוכנית להקמת גן לאומי במקום; יזם התוכנית, פיני מלכה: "ההחלטה משאירה אותנו תלויים בין שמיים לארץ"

הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה של מחוז מרכז קבעה היום (ב') להקפיא את התוכנית של היזמים לבניית כפר הנופש בחוף פלמחים עד שתיבחן במועצה הארצית תוכנית להקמת גן לאומי במקום. 

בארגונים הירוקים קיבלו את החלטת הוועדה המחוזית בשמחה גדולה. עו"ד קרן הלפרן מוסרי, מנהלת המחלקה המשפטית בארגון אדם טבע ודין מסרה כי "החלטת הוועדה המחוזית מצילה את החוף לחודשים הקרובים. אין סיבה שהמועצה הארצית לא תאשר את תכנית הגן הלאומי, ותציל את החוף באופן סופי". התוכנית המקורית, נגדה יצאו הגופים הירוקים, היתה לבנייה של 350 יחידות נופש, ולעומת זאת תוכנית הגן הלאומי אמורה לשמר את החוף.

   

"ניסיון לצבור כוח פוליטי"

 

בשיחה עם "כלכליסט" אמר יזם התוכנית, פיני מלכה כי ההחלטה של הוועדה משאירה אותו ואת שותפו אופיר אשר "תלויים בין שמיים לארץ", לדבריו.

 

מלכה אמר עוד כי "יש כאן הרבה אנשים שניסו לצבור כוח פוליטי על הגב של הסיפור הזה. על הגב שלי. מכרו לציבור את המאבק הזה כמאבק סביבתי ואני אומר לך שיש פה הרבה מאוד אינטרסים פוליטיים שלא קשורים בכלל לשמירה על החוף. יש לי בטן מלאה מול הגופים הירוקים. יש גורמים שנקראים גופים ירוקים הם ערטילאיים כאלה ויש אינטרסים כלכליים אמיתיים מאחורי הגופים האלה. אנחנו לא סוגרים את החוף. זה לא תוכנית שלנו, אנחנו לא המצאנו אותה, כך קנינו אותה. יש בתוכנית הזו את כל הפתרונות הסביבתיים הדרושים, יש תסקיר סביבה. כל מה שהם עושים עד היום זה הצגה".

 

השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, אמר היום כי "הממשלה קבעה באופן ברור שבנושא הזה האינטרס הציבורי גובר על האינטרס העסקי ובאופן תקדימי הוחליט למנוע מקבלן לממש את תוכניותיו ולהשאיר את החוף פתוח לכלל הציבור. אותו אינטרס ציבורי מחייב את המועצה הארצית לדון בדחיפות בנושא ולגנוז סופית את הקמת כפר הנופש שישרת מעטים ויגזול מכלל האזרחים משאב חוף ייחודי"

 

בשנת 2000 אישרו מוסדות התכנון תוכנית להקמת כפר הנופש בפלמחים. ב-2004 מכר מנהל מקרקעי ישראל ב-8 מיליון שקל את החוף ליזמים הפרטיים. ב-2008 גילו תושבי האזור כי העבודות שמתחילות להקמת כפר הנופש נעשות בתוך קו ה-100 מטר מרחק מקו החוף, בניגוד למותר על פי חוק החופים. בדו"ח מבקר המדינה מ-2009 הופיעה ביקורת קשה על תהליך מכירת החוף ליזמים. לכן בעקבות הגשת הצעה של השר להגנת הסביבה גלעד ארדן, ב-2010 קיבלה הממשלה החלטה לפיה יש לדון מחדש בתכנית להקמת כפר נופש בחוף פלמחים ולשקול את ביטולה. זאת נוכח הזמן שחלף במהלכו ב-2004 אושר התיקון לחוק החופים שקבע כי כל תוכנית בנייה חדשה תהיה אפשרית רק במרחק של 300 מטר מקו החוף. בעקבות החלטת הממשלה, הורתה הוועדה המחוזית באותה שנה על ביטול תוכנית כפר הנופש בפלמחים וקבעה כי יימצא שטח חלופי להקמת כפר הנופש, מחוץ לשטח החוף. למרות החלטות אלו, עד היום טרם התקבלה החלטה רשמית על העברת שטח חלופי או פיצוי ליזמים. הסיבה היא שרשות הטבע והגנים לא הצליחה למצוא שטח חלופי לכפר הנופש ולכן נשאר לקבוע האם לבטלה לחלוטין.

 

בשבוע שעבר התקיים דיון בוועדה המחוזית במחוז דרום בהפקדת תכנית הגן הלאומי. בתום הדיון שהיה פתוח לציבור היה אמור להתקיים דיון פנימי ובו יוחלט על עתידה של התכנית החלופית לתכנית כפר הנופש. הדיון נדחה וכאמור התקיים רק היום, אבל בוועדה המחוזית בחרו שלא להחליט והעבירו את האחריות למועצה הארצית לתכנון ובנייה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x