$
חדשות נדל"ן

הציעה דירות להשכרה בחינם, וזכתה במכרז

חברה שזכתה במכרז לדיור להשכרה בכפר סבא הציעה חלק מהדירות בחינם; לבסוף נקבע כי המחיר יהיה נמוך ב-20%-25% ממחיר השוק, והכסף יועבר למדינה

דותן לוי 15:5213.02.13
ההצעה הזוכה במכרז לדיור להשכרה בשכונת הזמר העברי בכפר סבא היא של חברה בשם החברה הכלכלית לפיתוח השרון בע"מ אשר הציעה להעמיד את הדירות המיועדות לשכירות במחיר מפוקח ללא תמורה. הצעתה אמנם זכתה במכרז שניגשו אליו 15 חברות, אך לאחר מכן ועדת המכרזים הכריזה כי לאור סכום ההצעה, הדירות המפוקחות יושכרו במחיר שייקבע על ידי משרד הבינוי והשיכון (עם השלמת הבנייה ולקראת השכרת הדירות) והוא יעמוד על 20%-25% פחות ממחיר השוק. כמו כן הוחלט כי משרד הבינוי והשיכון הוא שיגבה את דמי השכירות.  

המכרז יכלול 24 יחידות דיור, מתוכן 10 דירות יושכרו בהשכרה מפוקחת לטווח ארוך במחיר מוזל, 5 דירות יושכרו בשוק החופשי לטווח ארוך ו-9 דירות יעמדו למכירה בשוק החופשי. החברה הזוכה היא זו שהגישה את מחיר השכירות הנמוך ביותר והיא זו שהיתה אמורה לקבל את התמורה מדמי השכירות ולכן מדובר למעשה בכשל שוק, היות שממילא הצעתה לא תבוא לידי ביטוי בפועל, ובמקרה זה ועדת המכרזים קבעה כי דמי השכירות יועברו למדינה. מנגד, היזמים שזכו ירכשו קרקע במחיר מוזל וקבוע מראש המשקף הוזלה משמעותית של כ-70% ממחיר השומה. בפועל מדובר בעלות קרקע ליחידה של 159 אלף שקל (כולל מע"מ) בעוד עלות הקרקע האמיתית היתה אלף שקל ליחידת דיור.

 

כפר סבא. 15 חברות ניגשו למכרז כפר סבא. 15 חברות ניגשו למכרז צילום: בועז אופנהיים

 

המכרז הוא תוצאה של המודל החדש של הדיור להשכרה שתכנן משרד הבינוי והשיכון, אשר יפקח על מחירי השכירות ועל יישום תנאי המכרז. הקרקע שווקה על ידי מינהל מקרקעי ישראל בשיתוף פעולה עם משרד האוצר. ההחלטה הכוללת הנחות דרמטיות על הקרקע לדיור להשכרה התקבלה בינואר 2012 במועצת מקרקעי ישראל בראשותו של שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס. עם זאת, המכרזים האחרונים לדיור להשכרה מוכיחים שמדובר עדיין במכרזים שסובלים מחבלי לידה, מאחר שלחלקם לא הוגשו הצעות וכן עדיין לא נמצא מודל מנצח שימשוך למכרזים אלה את הגופים המוסדיים כפי ששוק הדיור להשכרה פועל במדינות רבות בעולם.

 

השר אטיאס אמר בתגובה להכרזת הזוכים: "אנחנו נבחן את תוצאות המכרזים גם בישובים בהם לא הוצעו הצעות ונפיק לקחים, כפי שאנו עושים בכל מכרז שלא מושלם בהצלחה".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x