$
חדשות נדל

שני עותקים של מסמך נתניהו במינהל, האחד חתום השני לא

המסמך שעליו חתום נתניהו כשר אוצר ונחשף ב"כלכליסט" בראשית השבוע מעלה שאלות חדשות. כעת מתגלה שבזמן שהעותק החתום נתפס על ידי המשטרה ב־2010 במשרדי המחלקה המשפטית של המינהל, במזכירות המינהל עדיין שוכב עותק לא חתום של המסמך

תומר גנון 06:5613.02.13

בקלסרי מינהל מקרקעי ישראל בירושלים שכבו במקביל שני עותקים של הסכם קרקעות המלח: אחד החתום על ידי בנימין נתניהו כשר אוצר ואהוד אולמרט כיו"ר מועצת מקרקעי ישראל, והשני ללא חתימת נתניהו. כך נודע ל"כלכליסט".  

עוד נודע כי בעוד שהעותק החתום על ידי נתניהו תויק בקלסרים שנמצאו במשרדי המחלקה המשפטית ונתפסו על ידי המשטרה באפריל 2010, העותק שאינו חתום על ידי נתניהו תויק בקלסרי מזכירות מועצת המינהל והוא נמצא שם עד

היום. המחלקה המשפטית והמזכירות נמצאות באותו בניין אך בקומות נפרדות. במינהל מקרקעי ישראל טוענים שעד לפרסום ההסכם החתום על ידי נתניהו ב"כלכליסט", לא היה ידוע להם על קיומו.

 

נסיבות הגעתו של ההסכם החתום על ידי נתניהו למשרדי המחלקה המשפטית במינהל עדיין לא ברורות. שליחתו של ההסכם החתום על ידי יו"ר המועצה אולמרט לשר האוצר נתניהו בנובמבר 2003 מתועדת במזכירות מועצת המינהל.

 

מבדיקה שערך המינהל עולה שאורה סופרין, מזכירת המועצה באותה העת שכבר אינה עובדת שם, אינה זוכרת אם המסמך ששלחה לנתניהו ב־2003 חזר למזכירות המועצה כשהוא חתום. לדברי גורמים במינהל, על פי הנהלים החלטות מועצת המינהל שנשלחות למשרד האוצר וחוזרות חתומות מוזנות לאתר המינהל לעיון הציבור. נכון להיום באתר המינהל לא מופיעה החלטה 980 - ההסכם בין המינהל לחברות המלח מ־2003. בכל מקרה אם חזר ההסכם החתום למינהל, הוא היה צריך לחזור למזכירות המועצה ולא למחלקה המשפטית.

 

נזכיר כי ההסכם המדובר הוא הסכם שלפיו בעלת השליטה דאז בחברות המלח, משפחת דנקנר, זכאית לפיצוי מוגדל בשווי עשרות מיליוני דולרים בגין פינוי קרקעות של החברה בעתלית ובאילת. זאת לצורך שינוי ייעוד הקרקע ובניית אלפי יחידות דיור. על הסכם זה נמתחה ביקורת הן על ידי היועץ המשפטי לממשלה ב־2003 אליקים רובינשטיין, הן על ידי מבקר המדינה לשעבר אליעזר גולדברג, ולאחרונה גם על ידי היועץ המשפטי של מינהל מקרקעי ישראל יעקב קוינט.

 

ביום ראשון חשף "כלכליסט" עותק מההסכם עם חברות המלח שעליו מתנוססת חתימת נתניהו כשר אוצר, ללא תאריך לצד החתימה. עותק של ההסכם החתום על ידי נתניהו הוגש לאחרונה על ידי הפרקליטות לבית המשפט המחוזי בתל אביב כמוצג בפרשת קרקעות המלח. הימצאותו של עותק זה עומדת בסתירה לטענת המדינה במשך יותר מעשור, ולפיה שר האוצר לא חתם על ההסכם ולא אישר אותו. טענה זו אף הועלתה על ידי משרד המשפטים בדיונים בבג"ץ בעתירות נגד ההסכם. מקורב לנתניהו מסר שלשום כי נתניהו אינו זוכר אם חתם על ההסכם אך לא שלל אפשרות שכן חתם עליו.

ממינהל מקרקעי ישראל נמסר: "ככל שידוע למינהל, החלטה 980 של מועצת המינהל שמאשרת את ההסכם עם חברות המלח לא נחתמה על ידי שר האוצר".

 

ממשרד המשפטים נמסר: "המסמך הנידון וסוגיית החתימה או היעדר החתימה עליו, נבדקת בימים אלה. אין בהם כדי להשליך על האישום ולפיו יו"ר מינהל מקרקעי ישראל לשעבר, מר יעקב אפרתי, קיבל שוחד לכאורה מאיש העסקים דני דנקנר". בתשובה לטענת הסנגורים כי לא קיבלו מהפרקליטות את ההסכם עם חתימת נתניהו לפני הגשת כתב אישום נמסר: "החומר נתפס במהלך החקירה והועבר עם כל חומר החקירה לעיון הסנגורים מיד לאחר הגשת כתב האישום בתחילת ינואר 2012".

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה שהנושא נמצא בבדיקה.

 

דובר המשטרה סירב להגיב.

 

מבא כוחו של בנימין נתניהו עו"ד דוד שמרון וממשרד ראש הממשלה לא נמסרה תגובה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x