שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

המדינה מכרה דירה של נספים בשואה למרות שנכדיהם אותרו

מאיר ואסתר אבלס מפולין הספיקו לרכוש דירה בגבעתיים לפני שחזרו לפולין ונספו בשואה. נכדיהם נאלצנו לשלם מס שבח משום שהמדינה מכרה את דירתם

דותן לוי 08:5807.02.13
המדינה מכרה דירה של בני זוג שנספו בשואה למרות שבעת המכירה כבר אותרו נכדיהם של בני הזוג בארץ, ובעקבות זאת נאלצו הנכדים לשלם מס שבח. כך עולה מפסק דין של בית המשפט העליון אשר דן בערעור שהגישו הנכדים.

בימים שלפני מלחמת העולם השנייה התגוררו בני הזוג מאיר ואסתר אבלס המנוחים בפולין ובמהלך ביקור בארץ בשנת 1937 רכשו דירה בגבעתיים. כעבור כמה שנים נספו בני הזוג בשואה, אך איש מבני משפחתם לא ידע על הנכס שהותירו בישראל. בדומה לנכסים אחרים של נספי השואה, דירתם הוחזקה על ידי האפוטרופוס הכללי אשר מכר אותה בשנת 1998 למינהל מקרקעי ישראל בתמורה ל־2.8 מיליון שקל.

 

בניין בגבעתיים בניין בגבעתיים צילום: אוראל כהן

 

רק בשנת 2000 נודע לנכדים של בני הזוג על קיומו של הנכס והם החלו לפעול כדי לקבלו בחזרה, אלא שבדיקת האפוטרופוס הכללי התארכה, ועד להכרה בזכאותם ב־2004 הספיקה המדינה למכור את הנכס פעם נוספת לידיים פרטיות בתמורה ל־3.2 מיליון שקל. רק ב־2005 חתמו הנכדים על הסכם עם המינהל שלפיו יקבלו את התשלום עבור הנכס אך יידרשו לשלם חובות ומסים אחרים.

 

בהמשך דיווחו הנכדים לרשויות המס על ההסכם אך דרשו לשלם מס מופחת, מכיוון שטענו כי יש לראות את העסקה כהפקעה שנכפתה עליהם. רשות המסים דחתה את בקשתם וחייבה אותם בתשלום מס שבח בגובה 12%. בפסק הדין הסכימו השופטים עם עמדת רשות המסים ונימקו את החלטתם לדחות את הערעור בכך שחוק נספי השואה מציין בפירוש כי היורש זכאי לקבל את התמורה ממכירת נכס בניכוי המס הנובע מהעסקה. לדברי עו"ד קרן כהן בלחרסקי, הימצאותן של דירות כאלה בבניינים רבים כל כך באזור המרכז מעכבת משמעותית פרויקטים להתחדשות עירונית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x