שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

בכירים בשוק הנדל"ן על פרסום המכרזים: "מדובר רק בפירורים"

הבכירים טוענים כי המכרזים אינם באיזורי הביקוש, כי יש עדיין מחסור עצום בדירות בפריפריה, וכי נעשה מעט מדי להורדת מחירי הדירות: "מתוך 3800 יחידות דיור - מדובר בפועל במאות יחידות ספורות"

אריאל נוי 18:0727.11.12
ביקורת חסרת תקדים מבכירים בשוק הנדל"ן היום (ג') על שר השיכון ומדיניות הממשלה לאחר פרסום המכרזים היום. אוהד דנוס יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, אמר "לצערי מתוך המספר המרשים לכאורה 3800 יחידות דיור, מדובר רק בפירורים של מאות יחידות ספורות בקושי וגם זה לא באיזור הביקוש".

 

לדברי דנוס, על הממשלה לקחת בדחיפות את נושא הנדל"ן כנושא לאומי וליצור קרקע זמינה בשפע "וכך יקצרו הליכים בירוקרטים כולל חוק התכנון והבניה החדש וייצרו בדחיפות מלאי מספיק של דירות".

 

בנייה בדרום תל אביב. "יש לקחת בדחיפות את נושא הנדל"ן כנושא לאומי" בנייה בדרום תל אביב. "יש לקחת בדחיפות את נושא הנדל"ן כנושא לאומי" צילום: אוראל כהן

 

עו"ד קייסי זלוטניצקי ממשרד עו"ד הראל ,רז -שחם ושות', אמר כי המדיניות הנכונה ידועה לכולם, והנוסחה להורדת מחירים ידועה, הגדלת היצע הקרקעות תנצח את הביקושים ותוביל להורדת מחירים. "הצעדים לשינוי שמוביל אטיאס הינם לצערי המקסימום שיכול לעשות במסגרת יכולותיו המאוד מוגבלות. כפי שניתן להיווכח מפרסום מדד המחירים לצרכן, המגמה מצביעה על ירידה במחירי הדיור בצורה מדורגת, אך זה לא דיי, עדיין יש להמשיך ולשאוף לירידות נוספות במחירי הדיור ובעיקר באזורי הביקוש שם המחירים נוסקים לשחקים. על משרד הבינוי והשיכון מוטלת החובה להמשיך ולשווק קרקעות". לדברי זלוטניצקי, אסור להשאיר את השוק רק עם הקרקעות שנרכשו בשנות השיא. יש לבחון את השוק בהתאם לדרישות הצרכן.

 

היזם אדי כספי מאמין כי השיווק הדל הנוכחי מלמד שוב ששורש הבעיה הוא בהיעדר תמריצים מספיקים לפינוי בינוי ותמ"א 38 בת"א, גוש דן וכל אזור הביקוש. לדברי כספי, זוהי בפועל האופציה היחידה כיום לייצר בשנים הקרובות כ- 100 אלף יחידות דיור חדשות בקירוב שלא ניתן לייצרם באמצעות מכרזי מנהל רגילים.

 

נדב ליסובסקי ,סמנכ"ל השיווק של חברת ב.יאיר הבונה בבירה אמר כי בהשוואה לצרכים הגדולים של שוק הנדל"ן בירושלים ורמות מחירי הקרקע הגבוהים מאוד, מדובר בכמות זניחה. "אני קורא לשר השיכון שיעשה מאמץ משנה להגדיל את הכמות המשווקת בירושלים, להקטין את התקורות הגבוהות של היזמים בחומרי בניין ובמחסור בעובדים זרים, ורק אז שוק הנדל"ן בירושלים יגיע לאיזון הנכון."

 

כמאל שגראווי יו"ר ובעלים חברת אחים שגראווי, אמר כי מחסור בדירות הוא בעיקר בפריפריה: "מעבר למחסור העצום של רבבות דיור הקיים בכל רחבי הארץ, יש בצפון הארץ בעיה קשה שבעתיים הן בקרב המגזר היהודי והן במגזר הערבי . פשוט אין דירות חדשות ועל כל דירה ישנם יותר מ-10 קופצים והמחירים רק עולים ועולים."

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x