$
חדשות נדל"ן

דיירים נגד יזם התמ"א: "מימן ג'קוזי לשכנים"

כך נראה פרויקט תמ"א 38 שהסתבך בצפון תל אביב: הדיירים תובעים את היזם על כך שדאג לשכניהם על חשבונם. היזם: הכל שקרים, מדובר בדיירים סרבנים

דותן לוי 08:4922.11.12

על רקע מטחי הטילים והביקוש הצפוי לפרויקטים של תמ"א 38, חושפות שתי תביעות שהוגשו בתל אביב כי המימוש בפועל של חידוש הבניינים אינו בהכרח ערובה לנחת עבור כל הדיירים. 

 

בתביעה שהגישו בבית המשפט המחוזי בתל אביב דיירים ברחוב בבלי 44 בצפון תל אביב נחשפים לכאורה אי־סדרים ואפליה בין השכנים. בעלי הדירות תובעים את יזמית התמ"א חברת קריגר ואת עורך הדין יאיר פנחסי, שלטענתם שיתף עמה פעולה בפגיעה בזכויותיהם.

 

200 אלף שקל כמענק

 

התובעים, שמיוצגים על ידי עורכי הדין יהושע פלוסקונוס, משה קרייצברג וגלית לוי, הם דיירים משלוש דירות בבניין: זוג בני 72, קשישה בכיסא גלגלים, וזוג שמשכיר דירה בבניין. על פי כתב התביעה, בשנים 2005–2006 קידם בנו של אחד מבעלי הדירות בבניין את הפרויקט והחתים את הדיירים שנענו לפנייתו. אולם לטענתם, בעלי חברת קריגר, גל הרשקוביץ וברכה ברנר, בשיתוף עם עו"ד פנחסי, יצרו תמונה מטעה שלפיה כל הדיירים יקבלו תמורה שווה עבור ביצוע הפרויקט.

 

בבלי 44 פינת קוסובסקי בת"א. תמ"א 38 בבלי 44 פינת קוסובסקי בת"א. תמ"א 38 צילום: עמית שעל

 

התובעים טוענים שמאז תחילת העבודות הם נאלצו לחיות בתנאים קשים. כך למשל, טוענת הקשישה הנכה כי בשל הפרויקט היא נאלצה להיות "כלואה" בדירתה ולהתגורר בתנאים בלתי נסבלים. בני הזוג שמשכירים את הדירה טוענים שבשל תנאי המחיה בבניין הם נאלצו להוריד את דמי השכירות בחצי ובהמשך הדייר אף ביטל לגמרי את חוזה השכירות. לטענתם, בעוד שהם לא קיבלו כל פיצוי על הפגיעה באיכות חייהם, דיירים אחרים בבניין סגרו עסקאות עם היזמים. לדבריהם, נודע להם ששכניהם קיבלו תשלום חד־פעמי של 200 אלף שקל, דמי שכירות לכל תקופת הבנייה, ושיפוץ מסיבי של הדירה, כולל ג'קוזי חדש. לטענתם, משפחות נוספות בבניין קיבלו הטבות דומות. כפיצוי דורשים הדיירים 50 אלף דולר לכל משפחה ואת תשלומי השכירות, בדומה לשכניהם, וכן העברת ערבות של 2 מיליון שקל עד השלמת הפרויקט.

 

עו"ד פנחסי מסר בתגובה: "התביעה היא חסרת תום לב. אינני מייצג איש מהצדדים, ונבחרתי לפרויקט כדי לבצע פעולות מסוימות עבור הדיירים".

 

בתביעה נפרדת שנידונה בבית משפט השלום בתל אביב הגישה דיירת מאותו בניין בקשה לצו עיקול זמני נגד הרשקוביץ וברכה. לטענת הדיירת, שמיוצגת על ידי עו"ד עופר נתנאל, השניים התחייבו לשלם לה דמי שכירות של 6,000 שקל עד סיום הפרויקט, אולם לאחר שדירתה נהרסה הם החלו לסחוט אותה, הפסיקו את תשלומי השכירות, ודרשו ממנה לחתום על מסמכים שמאפשרים להם למכור את הדירות שייבנו לפני סיום הפרויקט.

 

תביעות הדדיות

 

תביעת הדיירת הוגשה בהמשך לתביעה שהגיש נגדה הרשקוביץ בספטמבר, ובה דרש ממנה 400 אלף שקל שאותם נתן לה לטענתו במסגרת הסכם ביניהם. כמו כן, במרץ 2012 תבעו דיירי הבניין את הדיירת בטענה שהתנהלותה מעכבת את השלמת הפרויקט.

 

מגל הרשקוביץ נמסר: "מדובר בטענות שקריות של דיירים סרבנים שאינם מאפשרים את סיום העבודות. אני מאמין שתפקידו של היזם בתמ"א הוא בין היתר למנוע סחיטות של דיירים סרבנים, בייחוד בימים טרופים אלו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x