$
חדשות נדל"ן

השר להגנת העורף: תמ"א 38 לא מתקדמת בקצב סביר

השר אמר את הדברים לרגל תרגיל ראשון שמדמה תרחיש של רעידת אדמה בישראל; הערכת גורמי הביטחון היא כי רעידת אדמה של 7 בסולם ריכטר תוביל לקריסה של עשרות אלפי מבנים ולהרג של אלפי אנשים

דותן לוי 13:2410.10.12

"ברור לחלוטין שמבנה מחוזק יעמוד בהצלחה רבה יותר בזעזוע של רעידות אדמה. הקצב של תמ"א 38 רחוק מלהשביע רצון ואני מניח שלאחר התרגיל, המסקנות שנעביר למשרדי הממשלה יסייעו להם לקדם מהר יותר את הנושא", כך אמר היום אבי דיכטר, השר להגנת העורף, במסיבת עיתונאים שנערכה לקראת תרגיל ראשון מסוגו בישראל בנושא רעידות אדמה.

 

 

 

התרגיל ידמה תרחיש של רעידת אדמה בסולם 5.6 בסולם ריכטר בדרום הארץ ובמקביל תרחיש של רעידת אדמה של 7.1 בסולם ריכטר בצפון הארץ וישתתפו בו הצבא, המשטרה, הרשויות המקומיות ומשרדי הממשלה הרלוונטיים.

 

אבי דיכטר, השר להגנת העורף. לקדם את תמ"א 38 אבי דיכטר, השר להגנת העורף. לקדם את תמ"א 38 צילום: אביגיל עוזי

 

האלוף במיל' גבי אופיר אשר מונה לאחרונה לתפקיד מנכ"ל המשרד לפיקוד העורף אמר כי רעידת אדמה של 7 בסולם ריכטר תוביל להרס של עשרות אלפי בתים ולאלפי הרוגים.

 

"אין שום דמיון בין מה שאנחנו מכירים על אסונות טבע לבין מה שיתרחש במדינה בתרחיש של רעידת אדמה", הסביר ריכטר והוסיף כי כל עלייה בדרגה אחת בסולם ריכטר פירושה עוצמה החזקה פי 30, כלומר עלייה בין 3 ל-5 לסולם ריכטר פירושה עוצמה החזקה פי 900.

 

לדבריו, ההיסטוריה של המדינה מכירה רעידות אדמה קטלניות ורעידה כזו תתבצע ללא התרעה. לפני 90 שנה הייתה רעידת אדמה בצפת עם 7,000 הרוגים, חלק מרעידות האדמה בעבר לוו גם בגלי צונאמי. "במצב של רעידת אדמה קשה יהיה קשה מאד להעריך את המצב האמיתי ולקבל תמונת מצב על מספר ההרוגים והפצועים", הוא אמר.

 

מאז יצאה לדרך התוכנית לחיזוק מבנים במאי 2005 חוזקו בישראל כ-100 מבנים בלבד. למרות המדיניות הממשלתית, המאפשרת חיזוק מבנים הרשויות, הן אלה המכתיבות את הקצב ואת אופי החיזוק בעירם. כמו כן, היעדר כדאיות כלכלית מונע חיזוק מבנים בפריפריה.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x