• תפריט
חדשות נדל"ן

הצלחה נוספת לירוקים: בוטלה תוכנית כפר הנופש בנחשולים

התוכנית היתה אמורה להשתרע על שטח של 195 דונם ולכלול 500 חדרי מלון; בעקבות ההתנגדויות הרבות שהוגשו הוחלט לבטלה

דותן לוי 12:2101.08.12
ועדת המשנה להתנגדויות במחוז חיפה החליטה אמש (ג') לדחות את תוכנית כפר הנופש בנחשולים. מדובר בהצלחה נוספת בשרשרת החלטות שענו על דרישות הארגונים הירוקים, ובהן תוכנית הבנייה בחוף פלמחים וכן תוכניות בנייה בחוף בצת ובחוף ניצנים.

 

התוכנית לכפר הנופש תוכננה לשטח של כ-195 דונם מצפון לקיבוץ נחשולים, וכללה כ-500 חדרי מלון בשטח בנוי של כ-40 אלף מ"ר.

 

לטענת הירוקים, בשטח זה נמצאות בריכות טבעיות שמכילות ערכי טבע נדירים, ובמקומן תוכנן אגם מלאכותי ומגרשי טניס. התוכנית פורסמה להפקדה בהתאם לחוק התכנון והבנייה, אך בשלב ההתנגדויות הוגשו לה התנגדויות רבות, בעיקר מצד תושבי האזור וגופים סביבתיים. לאור זאת מינתה הוועדה המחוזית חוקרת לתכנית. הוועדה קיבלה את המלצות החוקרת, והחליטה לדחות את התכנית בהחלטה שהתקבלה פה אחד. הוועדה גם הדגישה בהחלטתה כי קיים מלאי תכנוני רב של יחידות אכסון מלונאי במרחב חוף כרמל שטרם מומשו.

 

נחשולים. הירוקים טענו שהתוכנית תפגע בבריכות הטבעיות נחשולים. הירוקים טענו שהתוכנית תפגע בבריכות הטבעיות צילום: עמית שעל

 

בתוך כך, התוכנית לחוף הבונים, שגם לה הוגשו התנגדויות רבות, התקבלה עם מספר תיקונים. את התוכנית יזמה המועצה האזורית חוף הכרמל והחברה הממשלתית לתיירות, והיא משתרעת על שטח של כ- 763 דונם. מטרת התוכנית היא הסדרת החוף תוך יצירת טיילת מרכזית, אזור קמפינג ללינת לילה, מסעדה ועוד. החוקרת שמונת לבדיקת ההתנגדויות המליצה לקבל את התוכנית, אך קיבלה את עמדת המתנגדים בנוגע לפיתוח מינורי במוקדי שירותי החוף ושהיית הלילה, צמצום רוחב הטיילת וביטול שימוש בית קפה במוקד הצפוני.

 

גדעון בצלאל, חבר מליאת המועצה האזורית חוף הכרמל ויו"ר עמותת כחול וירוק אשר הובילה את המאבק, אמר ל"כלכליסט" לאחר ביטול התוכנית בנחשולים כי "אנחנו מברכים על ביטול התוכנית. היא היתה תוכנית מגלומנית שלא היטיבה עם הציבור ועם הטבע. יש מספיק כפרי נופש באזור בנחשולים, דור ונווה ים. זה הזמן להתעשת ולאחד כוחות בין העמותות הירוקות והמועצה, ולחשוב איך מטפחים את השמורה בנחשולים, להפוך אותה למכה של הצפרים, לפארק אקולוגי עם חשיבה אחרת שתהיה גם כלכלית, אבל בעיקר תשמור על הטבע. השמירה על הטבע ואקולוגיה אינן הפוכות לכלכלה, והוכיחו את זה באגמון החולה ובכל העולם". בצלאל ביקש להודות לאלפי הפעילים שנרתמו למאבק: "אני עוסק בנושא שנים רבות, והשנה האחרונה היתה משהו אחר. זה הפך לשיח והציבור הגיע ותמך. דווקא היום כשהציבור יותר חזק ונגיש צריך לגלות אחריות ולהכיר טוב את התוכניות, למצות את ההליכים החוקיים והבירוקרטים".

 

על תוכנית הבונים אמר בצלאל כי עדיין לא ידועים כל פרטי השינויים שהתוכנית תעבור. "היו לנו הבנות עם ראש המועצה ובוצע שיתוף ציבור בנוגע לחוף, אני מקווה שכל המלצותינו נלקחו בחשבון".

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x