שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
ועידת התשתיות והנדל"ן 2012

"שימצאו לציבור החרדי פתרון, או שהוא ייאלץ להשתלט על הערים החילוניות"

כך אמר יקי רייסנר, סמנכ"ל קבוצת צ. לנדאו. ראש עיריית בני ברק קרא להקים שטח מוגדר להתיישבות חרדית

גיא בן סימון 15:4805.06.12

"זמן קניית הדירה לציבור החרדי הוא מגיל מאד צעיר. מצוקת הדיור משפיעה כתוצאה מכך גם על גיל הנישואין. התקופה האחרונה היא בהחלט משמעותית, כי עליית מחירי הדיור משפעים גם על הציבור החרדי ולכן החרדים נאלצים לקנות דירות בתוף הערים החילוניות", אמר יקי רייסנר, סמנכ"ל קבוצת צ. לנדאו, בפאנל כללי המשחק בשוק הנדל"ן החרדי בוועדת התשתיות והנדל"ן של "כלכליסט".

 

"או שימצאו לציבור החרדי פתרון או שהוא ייאלץ להשתלט על הערים החילוניות, לא מזדון אלא זו הדרך היחידה שלו להשיג דירה. היום אי אפשר להצביע על העיר הבאה שבה יתבסס הציבור החרדי. אף אחד לא נותן לו אלטרנטיבה אחרת. בסופו של דבר גם החילוני לא רוצה לגור בערים חרדיות.

 

"הציבור החרדי מוכן להתפשר על המיקום תמורת המחיר, הוא לא דורש לגור מראש העין. הוא לא צריך קניונים או מגרשי כדורגל – אין לו צורך בדברים האלו. שילוב חרדים וחילונים הוא נכון בזוית החברתית אך מבחינת דיור אין התאמה בין הצרכים", אמר רייסנר. 

 

הרב יעקב אשר ראש עיריית בני ברק, אמר כי "מצוקת הדיור היא של כולם והפתרונות צריכים להיות לכולנו. אם רוצים אותנו החרדים מעורבים אז תקבלו אותנו כמו שאנחנו - אם לא, לפחות תעשו כמו בממשלות עבר מעבר לקו הירוק".

 

"בציבור החרדי המצוקה חריפה אולי אף יותר על רקע גיל החתונה המוקדם", הוסיף אשר. "ההסתגרות האנשים בשכונות היא דו צדדית כאשר הסטיגמה משחקת תפקיד". אשר הציע להקים שטח מוגדר להתיישבות חרדית על רקע ה"פלישה" לערים החילוניות. "הציבור החרדי יכול לצאת להפגין על דברים ערכיים או אם מזיזים קבר כזה או אחר, אך אף פעם הוא לא יצא להפגין נגד מצוקת הדיור. שמישהו יישב ויחליט באילו ערים יגורו החרדים".

 

הרב מנחם כרמל, יו"ר ועדת הדיור של דגל התורה: "לצערי בשנים האחרונות כל החברה הישראלית, כולל החרדים, מסתגרים. הם מגיעים לבתיהם מסתגרים מול הטלוויזיה ולא מכירים אחד את השני. כשלא מכירים אחד את השני אז בטח שלא מכירים את השונה. כשלא מכירים נוצר ניכור שיוצר אי נוחות המביאה להסתגרות. בתל אביב אין את המוסדות שלנו לכן אנו מתרכזים במקומות שכן מציעים לנו את הצרכניות, את התשתיות ואת הסבירות של איכות חיים המתאימה לנו. פעם זה היה יחד ולצערנו אנו מקצינים לכל הכיוונים, וחבל.

 

"הציבור החרדי למד שאיכות החיים הטובה בשבילו היא לגור בסביבה דומה לו. אין מה לעשות, לצערי מדובר בנקודת אל חזור. עם כל מה שחטפנו בתקשורת בשנה האחרונה, בצורה מגמתית לדעתי, הציבור החרדי הוא ציבור שיודע לחנך את הילדים בדרך שלו ומוכן להקריב הרבה מאד למען האידיאולוגיה שלו. חלק מהדברים שהוא מוכן להקריב זה תוכניות בידור ותרבות ועוד, עד שמגיעים לנושאים של מזון, חינוך ודיור - על אלו הוא לא יכול לוותר.

 

"אם היו מתכננים את פיזור האוכלוסייה היינו שמחים לגור במקומות כמו נצרת עילית. אני יכול להביא לשם בבת אחת 3,000 אברכים. תנו לי 50% הנחה לפיתוח הקרקע, אמרתי, תנו לי לישב אותם. אך הדברים נפלו על אוזניים ערלות עד לפני החודשים האחרונים. בסופו של דבר בנצרת עלית לא תהיה דירה שתעלה פחות מ-600 אלף שקל וזה חבל כי את זה כבר יש באזור המרכז".

 

תומר מוסקוביץ', מנכ"ל חברת משהב הבונה לציבור הדתי לאומי, הציע עמדה מתפשרת בין השתלטות על ערים חילוניות לבין תכנון מוגדר מראש של ערים חרדיות. "יש מחסור בקרקע אך ניתן לספק פיתרונות הלכתיים לבעיות טכנולוגיים בנוגע למגבל הבנייה לגובה. חיבורים קהילתיים זה דבר חשוב מאד. אנשים צריכים להיות חלק מקהילה וזו צריכה להתאים לצרכים של אותם אנשים. אפשר לבנות לציבור החרדי בשילוב תנאי הקהילה אך ללא הסתגרות. מה קורה בבניין הקטן ליד זה כבר הרבה פחות מפריע לי", אמר.

 

מנחם כרמל, ועדת הדיור של דגל התורה, הישווה בין עלות קרקע ליחידת דיור בין הצבור החרדי לזה החילוני. "מבחינת מ"ר הציבור החרדי צורך פחות 500 שקל מהציבור הכללי. אנחנו לא צריכים 60 על 60 מ"ר בשביל מטבח. העלות של 90-80 מ"ר היא 300 אלף שקל, נוסיף עלות קרקע של עוד 120 אלף שקל, עוד כמה עשרות אלפים ואנו נמצאים בפחות מ-600 אלף שקל. מנגד, הקבלנים מבקשים על אותה דירה 1.2 מיליון שקל ומקבלים.

 

"אני דואג לרווחת הציבור", הסביר כרמל וטען כי רק אז יש מקום לרווחיות אישית. "זו דוגמה לקחת את מה שהציבור החרדי עושה או יכול לעשות מבחינת הכוח של השגת דברים".

 

יעקב אשר הוסיף: "זה לא נכון שהציבור החרדי לא עובד. זה נכון שיש ציבור גדול שלומד וזה יישאר ככה. אבל האגדה שהוא לא עובד היא לא נכונה. ככל שציבור זה גדל כך גדלה כניסתו לשוק העבודה, הציבור החרדי שמרן לגבי השכר שלו ויכול לספק יציבות תעסוקתית לחברות. תפסיקו עם הפטרונות הזו שאומרת 'בוא נראה איך החרדים מתקדמים', היא רק מזיקה. הציבור החרדי הוא אינטליגנטי. אנחנו לא קופים על העצים, יש לנו אג'נדה שהוא חלק מההוויה שלנו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x