שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
ועידת התשתיות והנדל"ן 2012

חבס: "חוסר הוודאות גורם נזק אדיר לענף, עדיף שיקרה משהו"

יו"ר קבוצת חבס: "דווקא עכשיו כשכולם מבולבלים, בראייה ארוכת טווח מערב אירופה מהוות יעד אטרקטיבי לכניסה להשקעה"

גיא בן סימון 13:1105.06.12

"מחירי הנכסים כבר מגלמים תרחיש של יציאת יוון מגוש היורו, חוסר הוודאות הנוכחי מהווה נזק אדיר לענף הנדל"ן וכבר עדיף היה שיקרה משהו", כך אמר היום (ג') הרצל חבס, יו"ר קבוצת חבס, בוועידת הנדל"ן והתשתיות של "כלכליסט" שמתקיימת בתל אביב. " כולנו בתקווה שבקרוב יהיה ברור לאיזה כיוון אנו נכנסים", הסביר חבס.

 

"זה לא לשמחתנו", אמר חבס בהמשך לדבריו של אלפרד אקירוב שהזכיר בנאומו קודם לכן את קשיי רגולציה שהביאו אותו לפעול בשוקי חו"ל.

 

"למרות שהעשייה המקומית מבגרת אותך מהר מאוד, תמיד נעדיף לעבוד בארץ. בהינתן העובדה שאנו חוזים צימאון של השוק לאותם אשראים שלא אצל הבנקים, תמיד נעדיף לעשות בישראל", הוסיף.

 

לפי חבס, הכסף האמריקאי מציע הזדמנויות דלות יחסית לעומת השנתיים האחרונות. "מי שעקב אחר נכסים מניבים ראה ירידה של התשואות ועלייה של המחירים. חלק מהגופים עוברים לאירופה להשגת תשואה טובה יותר", מאותת חבס על הכיוון. קבוצת חבס נמנית על בעלי השליטה ב-NSI שהיא אחרת מקרנות ההשקעה בנדל"ן הגדולות באירופה.  

 

חבס התייחס לאפשרויות ההשקעה לטווח הארוך באירופה בימים של אי וודאות על רקע החששות מיציאתה של יוון מגוש היורו. "דווקא עכשיו שכולם מבולבלים, בראייה ארוכת טווח מערב אירופה מהוות יעד אטרקטיבי לכניסה להשקעה. מי שבעל אורך נשימה יוכל למצוא את עצמו בטווח הרחוק עושה עסקים ראויים", מוסיף.

 

"חלק גדול מהאשראי לנדל"ן באירופה הוא פועל יוצא של שנות השפע של אירופה, בהם היה נהוג לעורר את השוק במינופים משמעותיים. לצערנו אנו פוגשים הערכות מצב של גופי השקעות מאוד מאורגנים שיודעים לעשות ניתוחים מתאימים ומעידים כי אותו עודף אשראי לנדל"ן באירופה מוערך בשנתיים הקרובות בלמעלה מ-105 מיליארד יורו. זה נובע מהצטברות של מערכת הבנקאית, להוסיף תקנות באזל 3, וכן מהבנק האירופי המרכזי שדואג לפתות את הבנקים בעתודות אשראי לכל הטווחים בריבית מזערית – מה שכן מאפשר להם לתת אשראי".

 

"עם זאת, שעורי המימון כיום הם צנועים ממה שאנו אמורים לראות - הבנקים מתקשים להפנים את אבדן הכסף ומתעקשים שלא לשחרר סחורה. הם מרגישים שהנזק הכולל שלהם יהיה משמעותי", מתייחס חבס לקשיי הנזילות בשוק. 

 

לדבריו, "ענף הנדל"ן המניב מבוסס על תשואת הנכס והריבית. לאחרונה אנו עדים לפערי שיא בין אלו. איך סוגרים את הפער הזה? מובן שהפער יזמין לא מעט מחפשי הזדמנויות. אלו מהווים חלק מהפאזל הכולל", מסביר יו"ר קבוצת חבס.

 

לטענתו, אמנם מידת התיאבון לאשראי יורדת כאשר הבנקים זזים הצידה, אך הבנק המרכזי באירופה יספק אשראי לבנקים ויאפשר לספק את החמצן הלאה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x