$
ועידת התשתיות והנדל"ן 2012

פפושדו: "יש אנשי עסקים שהשתן עלה להם לראש"

מייסד מלונות ים-סוף בוועידת הנדל"ן של "כלכליסט": "הרבה אנשים הגיעו למשבר עקב כניסה לפרויקטים שגדולים עליהם"

אסף גילעם 12:3905.06.12

"דיברו פה היום גם אנשי ממשל וגם יזמים, איך לפתור את בעיית הדיור במדינת ישראל, ויש גוף אחד שיכול לפתור את זה – מדינת ישראל", כך אמר היום (ג') אלי פפושדו, מייסד מלונות ים-סוף במסגרת פאנל בכנס הנדל"ן והתשתיות של "כלכליסט", המתקיים בתל אביב.

 

אלי פפושדו אלי פפושדו צילום: אריאל בשור

 

"ישראל כבר קלטה כמיליון איש בעלייה מרוסיה. בזמנו, אריאל שרון, שר השיכון, פתר את הבעיה. הוא קרא לכל הקבלנים, ואני ביניהם, והודיע להם - 'אתם הולכים לבנות'. נאמר לנו לבנות יחידות דיור במחיר אחיד, כשהרווח היה נמוך. אבל היה מימון. כל קבלן אז קיבל מכתב לבנק שהבטיח כי מדינת ישראל תרכוש כל דירה שלא תימכר, עד 90% מהפרוייקט. ומדינת ישראל לא הייתה צריכה לרכוש דירה אחת, כי כל ההיצע נמכר. למה לא עושים את זה היום?", תהה פפושדו, "את אותו הדבר ניתן לעשות כיום לזוגות צעירים. צריך לעשות את מה שעשו פעם".

 

פפושדו עלה לבמה בעקבות דבריו של בעל השליטה בקבוצת אלרוב, אלפרד אקירוב, שנשא נאום חוצב להבות כנגד מדיניות ממשלת ישראל, וצידד באקירוב - "אלפרד, כרגיל, היית כוכב".

 

אך בניגוד לדעתו של אקירוב, שטען כי אין משבר בנדל"ן כשעובדים נכון אמר פפושדו, "יש משבר בעולם, ואני מודאג. היום נדרשת זהירות ענקית, גם כשעובדים בערים גדולות ומרכזיות. יש לי רשיון בנייה ל-380 חדרים במרכז לונדון, ועדיין לא התחלתי לבנות אותו כבר שלוש שנים. כי זה גדול עלינו. זה לא בושה, צריך לדעת מתי פרויקט גדול עלינו. הרבה אנשים

שהגיעו למשבר בשנים האחרונות, זה היה כתוצאה מכניסה לפרויקטים שגדולים עליהם, וסליחה אבל לחלקם 'עלה השתן לראש' ואז הם מגיעים לבעיה כשצריך לשלם חובות ומגיעים להסדרים ותספורות, ויוצרים בעיה לשאר היזמים לקבל אשראי. אנחנו צריכים להתבסס היום על אשראי בנקאי, שהוא מוגבל היום מתמיד".

 

"את אגרות החוב שלנו", אמר פפשדו, "שילמנו לפני חודשיים עד האגורה האחרונה. בלי תספורות, ובלי לחפש סעיפים קטנים כדי להתחמק מהתשלום. לא עושים דברים כאלה".

 

לסיכום דבריו הדגיש פפושדו כי על היזמים לנקוט בזהירות יתרה כיום, "בואו נהיה זהירים – בלי לחפש פיסות קרקע בקזחסטאן".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x