חדשות נדל"ן

ארדן יחייב את הקבלנים לבנות על פי התקן הירוק

השר להגנת הסביבה הודיע להתאחדות הקבלנים שהתקן הוולונטרי יהפוך בקרוב לתקנה מחייבת. הקבלנים מזהירים: מחיר של דירת 4 חדרים יעלה ב־30 אלף שקל לפחות

התקן הישראלי לבנייה ירוקה, שמוגדר היום כוולונטרי, עשוי להפוך בעתיד למחייב בכל פרויקט בו יבנו דירות בעתיד, כך נודע ל"כלכליסט". לאחרונה התקיימה פגישה בנושא בין התאחדות בוני הארץ (הקבלנים) לבין השר להגנת הסביבה גלעד ארדן, שבה נמסר לקבלנים כי בכוונת ארדן לחייב אותם ליישם את סיווג המינימום של התקן בכל פרויקט חדש, באמצעות תקנות. הקבלנים טוענים שהם תומכים בבנייה ירוקה ומקדמים אותה, אך גם מודאגים מהעלויות הכלכליות הכבדות שייגזרו מהפיכת התקן למחייב.

  

כידור. "יותר זוגות יתרחקו מחלום הדירה" כידור. "יותר זוגות יתרחקו מחלום הדירה" צילום: רועי קמיאל

 

על פי מחקר של הכלכלן הראשי בהתאחדות, זיו לזר וראש האגף הטכני שלה, נתן חילו, שנחשף כאן לראשונה, תוספת לעלויות הבנייה בפרויקט העומד בתקן הירוק בדרגת כוכב אחד תגיע לכ־7.4% מעלות הבניה של דירה בודדה. על פי חילו ולזר, בנייתו של מ"ר טיפוסי מוערכת בכ־4,200 שקל ועלות מ"ר בפרויקט ירוק שמדורג בכוכב אחד תגיע לכ־4,510 שקל. לאור אלה, התוספת למחיר הדירה מוערכת לפי העבודה בכ־2.1%. לפי כך,

מחיר דירת 4 חדרים ממוצעת שמחירה כיום כ־1.4 מיליון שקל, תתייקר בכ־30 אלף שקל בממוצע בפרויקט בסיווג הנמוך ביותר בתקן. בפרויקטים ירוקים בסיווג של שלשה כוכבים, מדובר בתוספת של כ־108 אלף שקל לדירות שכזו. הקבלנים מעריכים כי התוספת שיהיה על רוכש הדירה לשלם בפועל עלולה להיות גבוהה עוד יותר.

 

לדברי מנכ"ל ההתאחדות מוטי כידור, "עמידה בתקן תייקר דירות חדשות באופן משמעותי. עלויות אלו ירחיקו עוד יותר זוגות צעירים מחלום הדירה, ונשאלת השאלה האם דווקא בעת הזו זה הזמן לייקר את מחירי הדירות". הוא הוסיף כי בערים כמו רעננה, הרצליה, פתח תקווה והוד השרון, שבהן העיריות כבר דורשות עמידה בתקן ירוק, "אין בדרישה היגיון היות שהעבודה על חלקים מסוימים בתקן הבנייה הירוק טרם הסתיימה".

 

במשרד להגנת הסביבה טוענים כי אין עדיין תאריך יעד להכנסת התקן המחייב וגם אשדוד ורמת גן מתכוונות לאמץ אותו. בכיר במשרד הוסיף, "זוג צעיר שרכש דירה והוציא עוד 20 אלף שקל בגלל התקן חוסך בכל שנה כסף, אם זה בחיסכון בחימום ואם זה בחיסכון ימי מחלה עבורו ועבור ילדיו. יש חברות בנייה כמו שיכון ובינוי, חנן מור וא. דורי שכבר אימצו את התקן באופן וולונטרי, וזה מצביע על הביקוש שקיים לו בשוק".

 

 צילום: נמרוד גליקמן
בטל שלח
    לכל התגובות
    x