שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

הכללית תשלם היטל השבחה ענק של יותר מ-20 מיליון שקל בעקבות מכירת מגרש חניה בת"א

בית המשפט המחוזי הפך פסק הדין של בית משפט השלום וקבע כי המועד הקובע לתחילת הפטור מהיטל השבחה הוא מועד אישור התוכנית המשביחה ולא מועד מכירת המקרקעין

שי פאוזנר 19:1930.05.12

בית המשפט המחוזי תל אביב הורה לקופת חולים כללית לשלם לעיריית תל אביב היטל השבחה ענק של למעלה מ-20 מיליון שקל, בעקבות עסקת קרקעות שביצעה קופת החולים בשנת 2007 בתל אביב. בכך ביטל המחוזי את פסק הדין של בית משפט השלום.

 

מדובר בעסקה בה מכרה הכללית מתחם בפינת הרחובות

רמז וארלוזורוב בתל אביב, אשר שימש כמגרש חניה של הנהלת הקופה, והושבחה למטרת מגורים. על פי ההערכות בשוק הנדל"ן, עמד סכום הרכישה על כ-41 מיליון דולר. הרוכשת היתה קבוצת רכישה שהוביל היזם אורי חייצ'יק, יחד עם היזמים ואנשי העסקים, נתן חץ, יונתן לייטסדורף, יואב חרל"פ, נעם לניר וקובי רוגובין.

 

בחוק התכנון והבנייה קיימת הוראה הפוטרת, בנסיבות מסוימות, מוסדות שונים ובהם קופות חולים מתשלום היטל השבחה. כידוע, בהיטל השבחה קיימים שני מועדים עיקריים: מועד יצירת החבות בהיטל השבחה, אשר חל במועד אישור התוכנית המשביחה, ומועד תשלום היטל ההשבחה, החל במועד מכירת הקרקע.

 

לטענת העירייה, הוראת הפטור לכללית לא הייתה בתוקף במועד אישור התוכנית המשביחה, אך הייתה בתוקף במועד מכירת המקרקעין על ידה. העירייה טענה, כי המועד הקובע לתחילת הפטור הוא מועד אישור התוכנית המשביחה, ומאחר שבמועד זה הוראת הפטור לא הייתה בתוקף, הרי שחלה חובת תשלום.

 

כללית לעומת זאת טענה שהמועד הקובע לתחולת הפטור הוא מועד מכירת המקרקעין, ומאחר שבמועד זה הוראת הפטור הייתה בתוקף, לא חלה חובת תשלום.

 

העירייה חייבה את הכללית בתשלום היטל השבחה בסך של 13 מיליון שקל בגין מכירת הקרקע המושבחת. כללית שילמה את הסכום תחת מחאה ובמקביל, הגישה ערעור על החיוב לבית משפט השלום. בית משפט השלום קיבל את עמדת הכללית, לפיה המועד הקובע לתחולת הפטור הוא מועד מימוש הקרקע, וביטל את החיוב בהיטל השבחה. בהתאם לכך, החזירה העירייה לכללית את ההיטל ששולם על ידה בצירוף הפרשי הצמדה וריבית, ובסה"כ כ-17 מיליון שקל.

 

במקביל הגישה העירייה, באמצעות עוה"ד אילן שרקון ויואב קוק ממשרד שרקון, בן-עמי, רוזנבוים, אשר ושות', ערעור לבית המשפט המחוזי בת"א על פסק הדין של השלום. שלשום התקיים הדיון בערעור, והמחוזי קיבל את עמדת העירייה, לפיה המועד הקובע לתחילת הפטור הוא מועד אישור התוכנית המשביחה. בהתאם לכך, המליצו השופטים לכללית להסכים לקבלת הערעור, וניתן פס"ד המבטל את פסק דינו של בימ"ש השלום.

 

בהתאם לכך, על הכללית כעת להשיב לעירייה את היטל ההשבחה שהוחזר לה, בתוספת הפרשי הצמדה וריבית. לדברי עו"ד קוק, מדובר ביותר מ-20 מיליון שקל.

 

 

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x