$
נדל"ן

מכירת חיסול של מגרשים בבת ים: העירייה הסכימה להוריד 40% מהמחיר

במכרז למכירת שני מגרשים למשרדים ודירות נרשם ביקוש נמוך. ההצעה שהתקבלה: 82.5 מיליון שקל. הערכת השמאי גבוהה ב־52 מיליון שקל

דותן לוי 08:3509.05.12

ועדת המכרזים של עיריית בת ים אישרה בתחילת החודש את מכירתם של שני מגרשים במחירים הנמוכים בכ־40% מהמחיר שקבע עבורם שמאי שנשכר לשם כך. המכירה בחסר מהווה הפסד "על הנייר" של כ־52 מיליון שקל לעירייה.

 

המגרשים ממוקמים ברחוב הקוממיות בדרום בת ים. המגרש הגדול יותר משתרע על 3.59 דונם ושטחו של המגרש השני הוא 2.65 דונם. בשניהם מתוכננת בניית 250 יחידות דיור, כ־1,000 מ"ר מסחר ו־4,000 מ"ר משרדים.

 

מכרזים ראשונים למגרשים אלה פורסמו באוגוסט 2011, אך אז לא הוגשה אף הצעה. לאחרונה פורסמו שוב. למגרש הגדול הוגשו שלוש הצעות כשהגבוהה בהן, של ווי בוקס השקעות (שבבעלות המשקיע הצרפתי יעקב גורסד), עומדת על 47.5 מיליון שקל. למגרש הקטן הוגשו שתי הצעות כשהגבוהה בהן של בני זיגדון עומדת על 35 מיליון שקל.

 

לפני פרסום המגרשים העריך שמאי הוועדה את שוויים הכולל של שני המגרשים ב־134 מיליון שקל, כך שההצעות שהתקבלו (שמסתכמות ב־82.5 מיליון שקל) מבטאות הנחה של כ־40%. לאחר שהתקבלו ההצעות הנמוכות מינתה הוועדה שמאי נוסף, אשר העריך את שוויים של המגרשים ב־125.3 מיליון שקל. למרות הפערים בין ההערכות להצעות אישרה הוועדה את מכירת המגרשים.

 

 

במכתב שהעביר חבר מועצת העיר עו"ד אלי יריב למנכ"ל משרד הפנים הוא קרא למשרד להתערב ולמנוע את מכירת המגרשים. לטענתו במכתב, גירעון של יותר מ־100 מיליון שקל בקופת העירייה הוא שהוביל לאישור המכירה.

 

יזם נדל"ן שפעיל בעיר הסביר כי הסיבה לפערים היא שאין תב"ע בתוקף למתחם. בנוסף, להערכתו, קשיי המימון השוררים כיום בשוק מורידים ממחיר המגרש עלות מימון של כ־10% לשנה. להערכתו ההצעות נמוכות ביטאו הנחה שרק בעוד שלוש שנים ניתן יהיה לבנות במקום. עוד הוסיף כי אטרקטיביות המיקום נמוכה כי אינו סמוך לחוף הים.

 

מהעירייה נמסר: "המציאות הנדל"נית מחייבת התנהלות שונה. האינטרס הציבורי מחייב את העירייה להתאים עצמה למציאות. הדבר אושר במועצת העיר".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x