$
נדל

תושבי בית שמש ערערו על תוכנית לבניית 1,800 דירות לחרדים בעיר

ערר שהגישו הבוקר תושבים ותיקים של העיר לוועדה המחוזית בירושלים קורא לביטול תוכנית להרחבת העיר שעתידה לשמש את הציבור החרדי בלבד. "התוכנית נרקמה בחדרי חדרים ומבלי שניתנה לציבור הזדמנות להתנגד", נטען

אחרי שכיכבה בכותרות בשבועיים האחרונים בנושא הדרת נשים, נראה כי בית שמש נחושה להישאר בכותרות, הפעם מדובר בתוכניות הנדל"ן שלטענת התושבים הוותיקים מדירות את רגליהם מהעיר.

 

תושבי בית שמש הגישו היום (ה') באמצעות עו"ד רפי אטינגר ממשרד אזולאי, אפיק, אטינגר ושות' ערר

על החלטת הוועדה המחוזית ירושלים לאשר את תוכנית הבנייה של שכונת רמת בית שמש ג-2, שלפיה ייבנו 1,800 יחידות דיור לציבור החרדי.

 

על פי כתב הערר, העוררים המייצגים את עניינם של אלפי משפחות תושבות העיר בית שמש, מבקשים למנוע את תנופת הבניה בעיר המאיימת, לטענתם, לפגוע באופן בלתי הפיך בערכי טבע ומפני תוכניתם המשותפת של השלטון המרכזי והשלטון המוניציפאלי, לייעד את שכונת רמת בית שמש ג-2 לאוכלוסייה חרדית בלבד.

 

על פי העוררים ייעוד השכונה החדשה לציבור החרדי נעשה מבלי שנתקבלה על כך החלטת ממשלה, וללא סמכות כדין. מדיניות זו לא פורסמה באופן רשמי, והיא "נרקמה בחדרי חדרים, מבלי שלציבור ניתנה הזדמנות להתנגד לה או לתקוף אותה, ומבלי שנערך בנדון זה דיון ציבורי נאות או דיון ציבורי כלשהו", כך על פי הערר.

 

העוררים מציינים כי אינם מתנגדים למגורי חרדים ברמת בית-שמש, אלא דורשים, כי לא תוקצה מראש שכונה שלמה לציבור ספציפי תוך הדרת הציבור בכללותו משכונה זו ופתיחתה לאוכלוסייה החרדית בלבד.

 

הערר מתייחס ללחצים פוליטיים שהופעלו, ככל הנראה, על הדרג המקצועי במינהל התכנון ועליו נכתב בערר כי זה "קיבל החלטות פגומות מן היסוד לכל אורך הדרך".

 

הערר מתייחס לתחומים נוספים בין היתר נושא התחבורה. על פי הערר לא נלקח בחשבון נושא התשתיות באופן ראוי ואל שטחי התכנית שמוסיפה קרוב כעשרת אלפים תושבים נוספים לעיר מחבר אך ורק ציר גישה בודד, כביש 38 שהוכרז כבר בשנת 2005 כ"דרך קורסת".

 

לדברי עו"ד רפי אטינגר, "הוועדה המחוזית היתה להוטה עד מאד לקדם את התוכנית במהירות, גם במחיר של אי-הקפדה על הליכים תקינים, וכתוצאה מכך יצרה מוצר פגום מן היסוד, מהיבטים שונים. בהחלטתה בהתנגדויות, הוועדה הודתה למעשה בחלק מהפגמים, אולם היא לא נקטה בצעד המתבקש מהודאה זו שהוא ביטול התוכנית והכנת תוכנית חדשה.

 

"בדיונים הפנימיים של הוועדה המחוזית, התבטאו חבריה ביתר חופשיות ותהו האם לאור הזנחת התשתיות ומבני החינוך בעיר על ידי העירייה, יש מקום לאשר תוספת של כאלפיים יחידות דיור. אולם, למרבה הצער, הם נמנעו מהמסקנה המתחייבת מתהיות אלה. העוררים ביקשו, בין היתר, כי ועדת הערר של המועצה הארצית תבקר בשטח ותתרשם במו עיניה מאחד מאתרי הטבע וההיסטוריה היפים והמשמעותיים בארץ, העומד בסכנת כליה, וכי סוף סוף יתקיים דיון רציני ומקצועי בחלופות העשויות להציל את הגבעה", אמר אטינגר.

 

אלי ונונו, יו"ר הוועד המנהל של "פורום שמש יהודה לאיכות הסביבה וקיימות" ותושב ותיק בבית שמש הוותיקים, מסר, כי "ראש העיר מתהדר שהוא מתכנן 2,200 דירות לציבור הכללי, בעודו מוסיף כ-33 אלף דירות לציבור החרדי. מדובר בדחיקה שיטתית החוצה מן העיר של הציבור החילוני, המסורתי, הדתי-לאומי והחרדי המתון, שמעוניין לחיות בצוותא. מתוך כל הדירות שמיועדות לציבור החרדי, כ-6,000 דירות יהיו דירות "מחיר למשתכן", שאף אחת מהן לא תגיע לזוגות צעירים ששירתו בצה"ל.

 

"בנוסף, הגן הלאומי שהוצע על ידי רשות הטבע והגנים בשטח בו מתוכננת השכונה, יכול היה לשרת את כל תושבי העיר: חילונים, דתיים וחרדים, ללא כל השקעה מצד העירייה, אולם נראה שאיכות החיים של תושבי בית שמש אינה נמצאת בראש מעייניהם של הגורמים במערכת התכנון, ואילו בנייה מסיבית לאוכלוסייה שמשנה את אופייה של בית שמש – דווקא כן."

 

לדברי צבי ווליצקי, מראשי מטה התושבים להצלת בית שמש וחבר מועצת העיר לשעבר, "כל התשתיות בעיר מתפרקות, עשרות בתי ספר שוכנים בתוך קרוואנים שמוצבים באופן לא חוקי ברחבי העיר, אין כמעט מתקני ספורט בעיר, מבני תרבות הפכו לישיבות, מצב התשתיות העירוניות בהידרדרות, התושבים מקבלים פחות ופחות שירותים מהעירייה, אבל למשרד השיכון, למשרד הפנים ולראש העירייה אצה הדרך לבנות עוד שכונה ועוד שכונה, תוך דריסה ברגל גסה של אחד האזורים היפים ביותר בארץ."

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x