$
נדל"ן

המלצות ועדת טרכטנברג: קיצוץ מחירי קרקע בעשרות אחוזים וחיזוק "ועדת החסמים"

לגבי שוק הדירות במכרזי מחיר למשתכן, נראה כי חברי הוועדה הרימו ידיים בכל הנוגע לקריטריונים לקבלת דירות שיבנו בפרויקטים אלה. ככל הנראה הוועדה תשאיר את ההחלטה לממשלה ללא התערבות

שי פאוזנר 19:3725.09.11

המלצות צוות הנדל"ן של ועדת טרכטנברג צפויות להתמקד בשני מסלולים - מחירי הקרקעות והסרת חסמים מתוכניות תקועות. זאת בנוסף להתערבות הצפויה שלו בנושא התמיכה בחסרי דיור.

 

בתחום מחירי הקרקע צפוי הצוות להמליץ על הפחתת עשרות אחוזים במחירי המינימום למכרזי קרקע של

המדינה.

 

כיום נקבעים המחירים הללו בשיעור של 50% מהמחיר שקבע השמאי הממשלתי לקרקעות. מדובר בהצעה שעשויה לקדם בניה במקומות חלשים שבהם כמעט ולא נמכרות קרקעות כיום. נתוני המכרזים של התקופה האחרונה מצביעים על כך שמחירי הסגירה במכרזים של מינהל מקרקעי ישראל ירדו מאוד בהשוואה לשנה שעברה.

 

ב־2010 רוב הקרקעות במכרזים במרכז הארץ נמכרו בעשרות ואף מאות אחוזים מעל למחיר המלא של הערכת השמאי. כיום רוב הקרקעות נמכרות במרכז הארץ סביב מחיר השמאות המקורי ולא גבוה ממנו.

 

דווקא לגבי השוק שאמור להיות לא קטן בשנים הבאות - שוק הדירות במכרזי מחיר למשתכן, נראה כי חברי הוועדה הרימו ידיים בכל הנוגע לקריטריונים לקבלת דירות שיבנו בפרויקטים אלה, בהם זוכה קבלן שמציע מחיר דירה נמוך, עדיין לא ברור מה תהיה ההמלצה וכנראה שהוועדה תשאיר את ההחלטה לממשלה ללא התערבות.

 

בנייה ב-20 מתחמים גדולים

 

בנוסף, צפויה הוועדה להמליץ על חיזוק מעמדה של ועדת מנכ"לי משרדי הממשלה לפתרון לחסמים המוכרת כ"ועדת גבאי", אותה הקים לפני כשנה מנכ"ל משרד ראש הממשלה הפורש, אייל גבאי ושהצליחה במספר ישיבות קטן מאוד לשחרר קרקעות שהיו תקועות בשל בעיות ביורוקרטיות במשך שנים.

 

המלצת הוועדה תהיה לקדם מיידית סעיפים בחוק שיקבע את גובה היטלי הפיתוח שהינם הבסיס לרוב הויכוחים בין רשויות שתוקעים את הבנייה.

 

עוד צפויה הוועדה לכלול המלצה בעניין הקרקעות לפיה יקודמו מיידית תוכניות בכ-20 מתחמים גדולים כמו פי גלילות, מתחם תעש, הגוש הגדול בתל אביב ואחרים שתקועים בשל בעיות כאלה. במתחמים מסוימים, צפויה הוועדה להמליץ על אישור הפחתת סטנדרטים כמו מספר החנויות, שטחים ציבוריים וסטנדרט הבנייה.

 

בנוסף, בעניין תוספת דירות לשוק, צפויה ההמלצה של הוועדה לכלול הקמת מערך פיקוח וענישה על דירות ריקות. כמו כן הוועדה צפויה להמליץ על הקמת מנגנון של שמאים מכריעים שישמשו שופטים במקומות בהם פרויקטים של פינוי בינוי נמנעים בשל התנגדות שכנים.

 

ההמלצה בולטת בתחום תכנון הדירות של הוועדה תהיה בעניין קביעת קריטריונים ברורים לקידום בנייה ע"י הממשלה של דירות קטנות של עד 85 מ"ר ולא להשאיר את ההחלטה בידי הרשויות המקומיות. מדובר ברוח גבית להסכם שנחתם לפני כשנתיים בין משרדי הפנים והשיכון לפיהם, כל תוכנית בנייה על שטח של המדינה תכלול לפחות 20% של דירות קטנות.

 

תחום נוסף בו יעסקו המלצות הוועדה הוא תחום הדיור להשכרה. בראש ההמלצות יבלוט צורך בהסדרת חוזים אחידים ליותר משנה או שנתיים בשוק השכירות. כדי לקדם פרויקטים של בנייה להשכרה אמורה הוועדה להמליץ להחמיר את העונשים לשוכרים שמסרבים לשלם.

 

הקריטריונים לדירות זולות ישתנו

 

אחד הנושאים החשובים שבהם עסקה הוועדה הוא בחינת הקריטריונים לקבלת זכאות לדירות מוזלות בחסות המדינה.

 

הוועדה צפויה להמליץ על שינוי אמיתי בכל הנודע לזכאות לתמיכה בחסרי דיור שיבחרו בפתרון השכרת דירות לטווח ארוך. בתחום זה יקבע כי משקי בית עם שכר של יותר מ־17 אלף שקל בחודש שיגיעו להיקף משרה של ־125% לפחות יקבלו דירות מסובסדות. בכך תפגע הוועדה במגזר החרדי.

 

בתחום השכירות גם תמליץ הוועדה לאשר דרישה של שר השיכון אריאל אטיאס לתקצב תמיכה של 800 שקל בממוצע לחודש של דמי שכירות ל-2,000 משפחות הזכאיות לדיור ציבורי שמחכות שנים ארוכות לדיור כזה. בנוסף יופעל מנגנון פיקוח על שכר דירה.

 

רפורמה גם במיסוי ובחינוך

 

כבר לפני שבועיים התפרסמו חלק מהמסקנות הצפויות של ועדת טרכטנברג, הכוללות שורה של הטבות ורפורמות תקציביות בתחומים רבים. בין ההמלצות: העלאה של המס על רווחי ההון בבורסה עד 25% וחוק חינוך גם לפעוטות בגילאי 3-4.

  

בתחום החינוך - יוחל חוק חינוך חינם גם על פעוטות בגילאי 3-4 בגני הטרום-טרום חובה והטרום חובה. המהלך יוחל בהדרגה עד שיתפשט לכל הארץ; יום לימודים ארוך יונהג בכל בתי הספר; המדינה תממן את "חוק הפיקוח על מעונות היום" - הן על הציבוריים והן על הפרטיים. באשר לאחרונים, תדרוש המדינה להגביל את שכר הלימוד הנדרש שם

; נקודות זיכוי במס לאבות לילדים בגיל הרך - בסוגיה זו טרם נרשמה הסכמה הטבות אלה ניתנות כיום רק לאמהות, ואם המהלך אכן יצא אל הפועל - תהיה זו תוספת משמעותית לשכר הנטו.

  

בתחום המיסוי - העלאה של המס על רווחי ההון בבורסה עד ל-25%; הקפאה בהפחתת מס החברות ואפילו העלאה שלו באחוז אחד; הקפאת הרפורמה במס הכנסה - כאן מדובר במהלך דרמטי מאוד. משמעות הדבר היא כי שכבות הביניים, שהיו אמורות לקבל בשנים הקרובות תוספת נטו למשכורת שלהן, לא יקבלו זאת - והן יהיו אלה שיממנו, למעשה, את כל ההטבות שפורטו כאן; העלאת מס הכנסה לבעלי משכורות גבוהות - צעד שככל הנראה נועד בעיקר כדי לייצר נראות. טרם התגבשה החלטה סופית בנושא, אך הוא יחול ככל הנראה על בעלי משכורות של בין 80,000-100,000 שקלים בחודש.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x