$
נדל"ן

הלמ"ס: זינוק בבניית דירות 3 חדרים

יזמים וקבלנים: "התערבות המדינה תביא לזינוק בבניית דירות 3 חדרים בעיקר בשנת 2012"

שי פאוזנר 08:2425.08.11

בשקט בשקט, מתברר כי כבר ברבעון הראשון של 2011 החלו קבלנים רבים לחשוב מחדש על גודל הדירות שהם בונים. מניתוח נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה, כי ברבעון הראשון החלה בניית 1,226 דירות בנות 3 חדרים (כ־11% מהדירות החדשות), לעומת 1,930 דירות ב־2010 כולה (5%).

 

היזמים והקבלנים מסבירים מדוע רובם לא שינו את התפיסה בתחום זה עוד קודם לרבעון הראשון של השנה. "לוקח זמן מרגע זיהוי הביקוש לדירות קטנות

ועד למימושו בפועל", אומר רפי צרפתי, מנכ"ל חברת הבנייה הוותיקה, צרפתי צבי ובניו. "במקרים רבים צריך לשנות תוכנית בניין עיר לשם כך, ורק התהליך הזה יכול לקחת חודשים רבים עד שנה".

 

צרפתי מודה כי השינוי החל בצד הרוכשים. "עד לפני כמה שנים זוגות צעירים העדיפו לרכוש דירות בנות ארבעה חדרים כדירה ראשונה. בשנתיים האחרונות, עקב עליות המחירים החדות, הזוגות הצעירים הבינו כי אם הם רוצים לגור באזורי הביקוש הם חייבים לרכוש דירות קטנות".

 

למרות הנתונים החיוביים, ישנם יישובים רבים שבהם לא הוקמו כלל דירות קטנות. מדובר על ערים מרכזיות בתחום הבנייה למגורים, כראשון לציון - שבה נבנתה דירת 3 חדרים אחת בלבד ברבעון הראשון של השנה - מודיעין ופתח תקווה והוד השרון.

 

"צריך לזכור כי מדובר בתהליך ארוך, שאת ההשפעה שלו על ציבור הרוכשים נוכל לראות רק בעוד כמה שנים", אומר הקבלן יוסי אברהמי, שבנה חלק גדול מהשכונות החדשות של אילת בעשור האחרון, ובונה כיום גם במרכז הארץ. לדברי אברהמי, "התהליך שהחל בממשלה, של ניסיון להוריד את מחירי הדירות, יביא לתחילת בנייה של אלפי דירות קטנות להשכרה ב־2012".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x