$
נדל"ן

דייר סרבן חויב לבצע תמ"א 38 בבניין חרף התנגדותו

המפקחת על הבתים המשותפים חייבה דייר שהיה המתנגד היחיד מתוך 12 דיירים להסכים לחיזוק בניין בהרצליה, והסמיכה עו"ד לחתום על מסמכיו

דותן לוי 08:3218.08.11

פסק דין חדש מספק רוח גבית לדיירים ויזמים שמבקשים לבצע תוכניות תמ"א 38 בהתמודדותם עם דיירים סרבנים.

 

המפקחת על הבתים המשותפים בלשכת רישום המקרקעין בנתניה, אסתי שחל קבעה לאחרונה כי דייר שסרב לאשר פרויקט חיזוק למבנה מפני רעידות אדמה, המתגורר ברחוב האילנות בהרצליה, לא יכול למנוע את הפרויקט.

 

בנוסף חייבה שחל את הדייר בהוצאות המשפט והסמיכה עו"ד כדי לחתום במקומו על מסמכים רלבנטיים. לפני כשנה וחצי החלו דיירי הבניין לבחון את חיזוק המבנה ויצרו קשר עם יזם. 11 מתוך 12 דיירים חתמו על מסמכים המאפשרים לבצע תמ"א 38 במבנה, ואילו דייר אחד סירב לחתום בטענה שביצוע העבודות יפגע באופן מהותי בזכויותיו הקנייניות. כמו כן, העלה הסרבן טענות מסחריות נגד הוראות ההסכם הנוגעות לבטוחות שניתנו לבעלי הדירות ולתמורה שסוכמה עם היזם, בגין זכויות הבנייה שנרכשו על ידו.

 

רחוב האילנות 27 בהרצליה רחוב האילנות 27 בהרצליה צילום: אוראל כהן

 

שאר בעלי הדירות פנו ללשכת רישום המקרקעין וטענו כי פעלו לפי החוק שמאפשר חיזוק למבנה חרף התנגדות אחד הדיירים בו, ולכן יש לדחות את ההתנגדות.

 

"הדרישה לקבל את הסכמת כלל בעלי הדירות בבניין או להגיש תביעה נגד המתנגדים לפרויקט גרמה לעיכוב ולעצירה מוחלטת של פרויקטים רבים", אומרת עו"ד קרן כהן־בלחרסקי, ממשרד KCB המתמחה בהתחדשות עירונית.

 

"פסק הדין מעיד על שינוי מגמה וצמצום ההססנות מצד המפקחים ומצביע על כך שנוסח החוק מאפשר לבעלי דירות להתמודד נגד בעלי דירות סרבנים". אייל אוכמן, מנכ"ל אגם שביט, מסר: "אנו מעריכים שההחלטה תוביל לסיום מהיר יותר של ההתנגדויות".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x