שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

שאלות ותשובות בנושא חוק הווד"לים

במטרה לצנן את גל המחאה סביב חוק הווד"לים, פרסם משרד ראש הממשלה שאלות ותשובות העוסקות בנושא

תומר אביטל 21:5303.08.11

משרד ראש הממשלה פרסם שאלות ותשובות הנוגעות לחוק הווד"לים שאושר היום (ד') בכנסת, בתקווה לצנן את המחאה סביב נושא הדיור.

 

 • מה אומר חוק הווד"לים?

חוק הווד"לים (ועדות דיור לאומיות), מאפשר הקמת 6 ועדות תכנון ברחבי הארץ, שיפעלו לצד הוועדות המחוזיות, אך יפעלו אך ורק לאישור תוכניות ציבוריות למגורים. הוועדות יפעלו באופן זמני למשך 18 חודשים, ויפעלו לאישור 50 אלף יחידות דיור בשנה.

 

 • מה מטרת תוכנית הווד"לים?

מטרת תוכנית הוד"לים לזרז את הליכי התכנון והבנייה כדי להגדיל את מלאי הדירות בשוק, להתמודד עם משבר הדיור ולהוריד את מחירי הדירות.

 

 • מדוע צריך ועדות מיוחדות?

הוועדות המחוזיות פועלות לאישור תוכניות מסוגים שונים כגון בניית קניון, סגירת מרפסת ועוד. מאחר שהווד"לים יעסקו אך ורק באישור תוכניות למגורים, זמן אישור התוכניות יתקצר ויתאפשר תכנון ושיווק של דירות רבות יותר.

 

 • המתנגדים טוענים כי הקבלנים ובעלי ההון הם אלו שייהנו מהחוק.

חד משמעית לא! החוק מאפשר אישור תוכניות אך ורק על אדמות מדינה, אשר יוכנו על ידי משרדי הממשלה והרשויות המקומיות בלבד. קבלנים פרטיים ימשיכו לפעול במסגרת ועדות התכנון הקיימות.

 

 • המתנגדים טוענים שיש 160 אלף יח"ד אשר ניתן להתחיל מיידית בבנייתן.

לא נכון. אין מלאי תכנוני משמעותי של קרקע בשליטת המדינה הזמין לבנייה למגורים. מינהל מקרקעי ישראל ומשרד השיכון שיווקו בשנה החולפת את כל מלאי הקרקע הזמינה לבנייה למגורים ולמעשה גירדו את תחתית החבית.

 

 • המתנגדים טוענים שהחוק יפגע באיכות הסביבה.

לא נכון. בחוק הווד"לים נקבעו הליכים המוודאים כי תישמר איכות התכנון והסביבה, זאת מבלי לפגוע ביעילות התכנון. נשמר מעמדן של הוועדה לשמירה על קרקע חקלאית והשטחים הפתוחים והוועדה לשמירה על הסביבה החופית.

 

 • המתנגדים טוענים שחוק הוד"לים מיועד לעשירים.

לא נכון. התכניות המוגשות לאישור הווד"לים נערכות על ידי משרדי הממשלה והרשויות המקומיות המחויבות להכנת תוכניות לדיור עממי ואינן רשאיות לתכנן מגורי יוקרה.

 

 • המתנגדים טוענים שחוק הווד"לים אינו נותן תשובה לדיור בר השגה.

לראשונה, בהנחיית ראש הממשלה, נוסף לחוק סעיף הקובע כי ניתן יהיה לתכנן, במסגרת תוכניות הווד"לים, דיור להשכרה בהישג יד. בנוסף, במסגרת 3 החלטות שתקבל מועצת מקרקעי ישראל בימים הקרובים, תקבע מתכונת לדיור בהישג יד במסגרת "מחיר למשתכן", דירות להשכרה במתכונת של שכר דירה מפוקח ובניית מעונות לסטודנטים. ההחלטות הללו משלימות את חוק הווד"לים, והן יאפשרו למנהל מקרקעי ישראל לשווק קרקעות לדיור "בהישג יד".

 

 • האם במסגרת הווד"לים ייבנו דירות המיועדות לזוגות צעירים?

במסגרת החוק הוגדרה דירה קטנה כדירה בת 75 מ"ר (שני חדרים). במסגרת חוק הוד"לים כל תוכנית תכלול תמהיל דירות ובמסגרת זו ייכלל גם מספר מספק של דירות קטנות המיועדות לזוגות צעירים ולסטודנטים.

 

 • כיצד ניתן לוודא שהקבלנים יבנו את הדירות שיאשרו הוועדות?

במסגרת המכרזים שיוציא מנהל מקרקעי ישראל לבניית הדירות, יתקיים מנגנון של פרס-קנס. לכל מכרז ייקבע זמן בנייה. קבלן שיבנה במהירות יקבל החזר כספי, וקבלן שיתעכב ייקנס.

 

בטל שלח
  לכל התגובות
  x