$
בארץ

למרות ההפגנות: הכנסת אישרה את חוק הווד"לים

מובילי המאבק החברתי בתגובה: צפויה הפגנת ענק. צמתים כבר נחסמים ברחבי הארץ. שר הבינוי אריאל אטיאס: "יש להסדיר סוגיית הדיור הציבורי בנפרד מחוק הווד"לים". מארגני המחאה הוצאו מיציע האורחים - לאחר שסימנו בידיהם כי הם מתנגדים לחוק. קודם לכן נעצרו ארבעה מפגינים

תומר אביטל 12:5503.08.11

חוק הווד"לים אושר בכנסת ברוב של 57 ח"כים מול 45 ח"כים שהתנגדו. בעקבות זאת הודיעו מובילי המאבק החברתי כי גם בשבת הקרובה צפויה הפגנת ענק. בתוך כך, כבר בשעה זו מאות מפגינים חוסמים צמתים ברחבי הארץ במחאה על העלאת חוק הוד"לים להצבעה בכנסת. בתל אביב חסמו כ-100 בני אדם את הכביש הסמוך לכיכר הבימה, וכעת הם צועדים לכיוון רחוב אבן גבירול.

 


 

עשרות מפגינים מחוץ למשכן הכנסת במחאה על חוק הוד"לים .מהתנועה החברתית דרור ישראל נמסר "בעודנו מכונסים לישיבה לניסוח עמדתנו לקראת הידברות עם הממשלה קיבלנו סטירת לחי מצלצלת מנתניהו ואנשיו. נראה שהצהרת רה"מ על הקמת צוות להידברות עימנו לא היתה אלא אחיזת עיניים להונאת הציבור. אנחנו מאוכזבים קשות מהחלטת הכנסת להעביר את חוק הוד"לים אשר מקל על הטייקונים ומכביד על כלל הציבור".

  

בבאר שבע חסמו כמה עשרות סטודנטים את שדרות רגר בכניסה הצפונית לעיר. במקביל, כ-70 סטודנטים ממכללת תל חי חסמו את תנועת המכוניות סמוך לקניון נחמיה בקריית שמונה. גם צומת השומרים ליד טבעון וצומת הצריף ליד קריית חיים נחסמו. עשרות נוספים מפגינים סמוך לכביש החוף באזור בית ינאי, מבלי לחסום את התנועה.

 

מקדימה נמסר בתגובה לאישור חוק הווד"לים, כי: "נתניהו שם פס על המחאה. הממשלה המנופחת בתולדות ישראל הוכיחה שהיא גם האטומה ביותר בתולדות ישראל. שרי הממשלה מדברים גבוהה גבוהה על הקשב למחאה הציבורית ובפועל יורקים עליה ממשכן הכנסת. במקום להיות נאמן לציבור נתניהו נאמן רק למשנתו הקיצונית שהובילה לזעקת מעמד הביניים - שמסתבר שלא חודרת את חומות האטימות של הקואליציה. נתניהו במו ידיו מוציא את הציבור לרחובות ומוכיח שאינו ראוי לאמון העם".

 

ח"כ כרמל שאמה הכהן, יו"ר הוועדה לחוק הודלים אמר, כי "תשעה באב היה בגלל שנאת חינם. אנחנו רואים היום הסתת חינם נגד הממשלה. האיום הגדול ביותר היום על מדינת ישראל ועל החברה בישראל זה האיומים החברתיים והכלכליים. מחירי הדיור יתחילו לרדת עוד לפני הזמן שצפינו. אנחנו כותבים צ'קים שיגיעו לפירעון מהר מאוד ואתם מנסים לפזר צ'קים ללא כיסוי". 

 

הפגנה היום מול הכנסת נגד חוק הול"דים הפגנה היום מול הכנסת נגד חוק הול"דים צילום: מיקי אלון

 

ח"כ דב חנין (חד"ש), יו"ר השדולה הסביבתית חברתית בכנסת, שהוביל בכנסת את המאבק נגד חוק הוד"לים, תקף בחריפות את אישורו של החוק בקריאה שנייה ושלישית בלחץ ראש הממשלה:

 

"מצוקת הדיור קשה ואמיתית", מסר חנין. "אבל במקום לעשות את מה שצריך- וקודם כל לבנות בנייה ציבורית של דיור בר השגה בקרקעות המדינה- נתניהו ממשיך ללכת בכיוון ההפוך. חוק הוד"לים הורס את מנגנוני התכנון ואת ההגנות הסביבתיות והחברתיות שבו, וכופה החלטות תכנוניות גדולות בקצב רצחני של ימים ספורים. אבל מרגע שהתכניות מאושרות, הקבלנים אינם מחויבים לבנות. אין כאן שום האצת בנייה. אין גם שום דבר שיבטיח בנייה של תשתיות תחבורה ותעסוקה, מבני ציבור וחינוך".

 

"החוק יקצר את הליכי הבנייה מחמש שנים לשנה וחצי" - כך אומר הבוקר שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס, במהלך הדיון בכנסת על חוק הוד"לים השנוי במחלוקת. עוד אמר אטיאס כי "יש להסדיר את עניין הדיור הציבורי בנפרד מחוק הוד"לים". לדבריו, הרשות המקומית תוכל להתנות מכרזים בהקמת דיור בה השגה.

 

מוקדם יותר הפגינו מחוץ לכנסת כ-150 מפגינים. המוחים הצליחו לחסום את כניסה של חברי הכנסת, אולם אנשי משמר הכנסת פינו אותם ועיכבו למעצר ארבעה מהם. כעת ממשיכים המפגינים במחאה וקוראים להפלת חוק הוד"לים. מארגני המחאה, אשר יושבים ביציע האורחים במהלך ההצבעה, הודיעו מראש כי בכוונתם לארגן הפגנה גדולה נוספת ביום שבת בתגובה להחלטת נתניהו להעלות את החוק להצבעה.

 

בד בבד ממשיכים אנשי נתניהו לעמול על הרכבת צוותי פעולה שיעסקו בבעיות הכלכלה והחברה. את המהלך מקדמים בכירים במשרד ראש הממשלה, ביניהם נתן אשל שהיה אחראי על טיפוח אסטרטגיית העל, וגיל שפר שערך את המגעים עם השרים והפקידים הבכירים. אנשי נתניהו מנסים לסיים לרקום את המהלך במהירות כך שנתניהו יוכל להודיע עליו עוד היום (ד'), כמעין פיצוי למפגינים על אישור חוק הוד"לים.

 

כזכור, כבר בסוף השבוע החליטו במשרד ראש הממשלה שהאסטרטגיה הטובה ביותר היא מינוי ועדות שיעסקו בסוגיות הבוערות. ההערכה שם היא שבמהלך העבודה המחאה תתקרר ובנוסף תחוזק האחידות בקרב חברי הממשלה עקב שיתוף כלל סיעות הקואליציה במלאכה.

 

המהלך הוא כה פופולרי, שגם בתוך סיעת 'ישראל ביתנו' החליטו ליישם אותו. בסיעה מינו שלושה צוותים שצפויים לגבש תוכנית כלכלית ולהציג אותה תוך שבועיים. ראש הסיעה, אביגדור ליברמן, ישתמש במסמך שתפיק סיעתו כמשקולת על נתניהו לקדם תוכנית רחבת היקף.

 

עם זאת, בהתייעצויות שקיים נתניהו בימים האחרונים הוא הורה בינתיים לקדם רק שני צעדים עיקריים: הטבות לאמהות עובדות והפחתת מע"מ. גם במשרד האוצר מעריכים כי הדגש יהיה על צעדים אלו. כן ייעשה ניסיון להעניק את ההטבה לאמהות בצורה דיפרנציאלית כך שיקבלו אותה בעיקר נשות מעמד הביניים. בסוגיית המע"מ - לא ברור עדיין אם יופחת המע"מ רק למוצרי יסוד או לכלל המוצרים.

 

במשרד ראש הממשלה עדיין שוקלים אילו צעדים פומביים נתניהו יכול לנקוט בימים הקרובים, כאשר ההערכה כי ככל שעוברים הימים מובילי המחאה יבצעו טעויות טקטיות שיחלישו את המאבק. 

 

שלשום החליט רה"מ להשתתף באורח חסר תקדים בדיון של ועדת הכספים שייערך מחר (ה') בת"א. אלא שאתמול יועציו של נתניהו המליצו לו לבטל את ההשתתפות או לכל הפחות לסגור אותה בפני התקשורת ובסופו של דבר הוא דחה את השתתפותו בשבוע. נתניהו גם מהסס האם להתערב ישירות במו"מ עם הרופאים.

 

בשיחות סגורות הזכיר נתניהו את ההתערבות שלו בשביתת הפרקליטים שהעמיסה עליו וכלל לא סייעה להביא לסיומה, והחליט להיכנס רק לאחר שהמו"מ יבשיל לשלבים אחרונים - כדי לא להתבזות בהסכם שייפרם בשניות האחרונות. נוסף על כך, למעלה מזאת הממונה על השכר אילן לוין פנה למנכ"ל משרד ראש הממשלה איל גבאי, וביקש ממנו כי משרד רה"מ יישאר מחוץ לתמונה, וכי כל התערבות תחליש את עמדת המדינה.

 

כך או כך, לנתניהו אין כוונה לפרום את התקציב הדו שנתי ולהסתכן במפלה ובבחירות מוקדמות. העלות של ההטבות עשויה להגיע, לדברי גורמים במשרד ראש הממשלה לכ-20 מיליארד שקל. באגף התקציבים באוצר עמלים בימים האחרונים על התווית חלופות למימון הצעדים.

 

בימים האחרונים נועד נתניהו עם שטייניץ לפגישות ארוכות. נתניהו שוב הזכיר לו כי עליו לעמוד בחזית ולהביא פתרונות אמיתיים, ועכשיו - כמו הרפורמות הגדולות במשק, דוגמת הרפורמה בחינוך לאחרונה והמהלכים הנועזים ב-2003 – ללא שבירת מסגרת התקציב, ובניסיון לא לפגוע ברפורמה במס החברות. השניים מאמינים כי ניתן יהיה לספק את דרישות המוחים עם קיצוצים רוחביים, משחק ברזרבות, העברות תקציביות שיכילו שינויים בסדר העדיפויות, ביטול הורדת מס החברות, ורפורמות ללא עלות דוגמת יישום המלצות ועדת הריכוזיות. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x