$
נדל

קבוצת דלק רכשה את הקרקע של מפעל תעשיות אלקטרוכימיות

הקרקע תנוקה ותשוקם לפי הנחיות המשרד להגנת הסביבה. מפעל תעשיות אלקטרוכימיות פעל במשך 50 שנה ונסגר ב-2004 בשל פעילות מזהמת

קבוצת דלק רכשה את הקרקע עליה היה ממוקם בעבר מפעל תעשיות אלקטרוכימיות ליד עכו. שטח המפעל, בהיקף של כ- 430 דונם, ינוקה וישוקם לפי הנחיות המשרד להגנת הסביבה.

 

מפעל תעשיות אלקטרוכימיות פעל במשך 50 שנה ונסגר בשנת 2004 בצו מיוחד על ידי המשרד להגנת הסביבה בשל פעילות מזהמת, זיהום חמור בשטח, תחזוקה ירודה והתנהלות רשלנית של המפעל.

 

באתר נעשה בעבר שימוש בחומרים רעילים ובהם חומרים מסרטנים, חלקם נדיפים כולל: דיאוקסינים, כספית, מזהמים אורגנים מוכלרים, חומרי הדברה, דלקים ואסבסט. בסקר היסטורי שמטרתו איסוף המידע הקיים שבוצע בקרקע ב- 2010 זוהו אזורים נרחבים בשטח המפעל כחשודים בזיהום קרקע ומי תהום עקב שיטות הייצור, התפעול והטיפול בחומרים מסוכנים, שפכים ובפסולת המזוהמת שהיו נהוגות במפעל עשרות שנים.

 

מפעלי התעשיות האלקטרוכימיות מפעלי התעשיות האלקטרוכימיות צילום: אלעד גרשגורן

 

מאז סגירת המפעל לפני כשבע שנים, נותרה הקרקע במקום מזוהמת ולא ניתן היה לקבוע עבורה שימושים חלופיים. מאמצי מפרק המפעל למכירת הקרקע, לא צלחו. מסיבה זו, לא ניתן היה עד כה להביא לטיהור הקרקע ולשיקומה כיון שבקופת הפירוק לא נותר די כסף לניקוי הקרקע.

 

המשרד להגנת הסביבה ביקש מרוכשי הקרקע להציג תוכנית עבודה שתכלול ביצוע סקר קרקע מקיף לפי תוכנית שתוגש לאישור המשרד במטרה לקבוע את רמות ריכוזי המזהמים ולתחום את היקף הזיהום. שיקום הקרקע ייעשה על פי הנחיות המשרד להגנת הסביבה לשיקום מלא של הקרקע שזוהמה תוך שיתוף פעולה עם עיריית עכו, הוועדות השונות וכל הגורמים הרלבנטיים.

 

השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן: "מכירת הקרקע המזוהמת על ידי המפרק היא אינטרס סביבתי מובהק, שכן כעת סוף סוף יש למשרד כתובת ממנה ניתן לדרוש את ניקוי ושיקום הקרקע וזאת ללא קשר מה יהיה ייעודה העתידי של הקרקע לאחר שיקומה".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x